Pozor na falešného exekutora, nesmyslně navyšuje dluh

ČTK Jiří Hovorka ČTK, Jiří Hovorka
14. 1. 2013 13:50
Muž uvádí jména Sergei Stanislav Petrov nebo Sergei Stanislav Truksa
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - Exekutorská komora varuje před mužem, který zasílá lidem výzvy k uhrazení dlužné částky. V případě nezaplacení hrozí osobní návštěvou a soupisem majetku. Podle úřadu se vydává za soudního exekutora, za což mu podle nového zákona hrozí pokuta až do výše 200 tisíc korun.

„Bohužel, ne všem dlužníkům je jasné, že se jedná o klamné sdělení a že není možné, aby vymahač jakkoliv postihoval jejich majetek či vstupoval bez vyzvání k nim do bytu," informovala mluvčí komory Petra Báčová.

Muž se podle ní označuje jako "exekuční inspektor" a uvádí jména Sergei Stanislav Petrov nebo Sergei Stanislav Truksa. Adresáti jsou podle jeho výzev dlužníci společnosti Beck Czech. Údajný exekutor má podle svého tvrzení pohledávku vyřešit, přičemž zdůrazňuje, že se vymáhaná částka výrazně zvýší.

"Jedná se o nebezpečné jednání. Adresáti jeho sdělení jsou zmateni a dotazují se Exekutorské komory na identitu tohoto vymahače," dodala mluvčí. Komora podle ní v případu podala trestní oznámení.

Neexistující náklady

Výzva muže vykazuje řadu chyb: například neuvádí sídlo kanceláře a rozhodnutí soudu, ze kterého by pohledávka vyplývala. Chybí také spisová značka případu a podpis soudního exekutora. "Na listině je uvedeno fiktivní vyčíslení dluhu, včetně pravděpodobně neexistujících soudních a exekučních nákladů, u kterých vymahač vyžaduje neprodlené zaplacení," upřesnila Báčová.

Foto: Isifa/Thinkstock
Čtěte také:
Konec falešných exekutorů. Vymahačům hrozí pokuta
Jeden den s exekutorem. Nezouváme se, Good Luck!
Z malého dluhu je drsná exekuce. Už se to dozvíte včas

Jména, kterými se muž označuje, neodpovídají žádnému soudnímu exekutorovi ani zaměstnanci komory. "Kompletní seznam soudních exekutorů je k dispozici na webových stránkách Exekutorské komory," dodala mluvčí.

Sergei Stanislav Petrov či Sergei Stanislav Truksa používá označení a postupy, které mají signalizovat, že jde o jednání úřední osoby, jež má kompetenci provádět exekuci. Zmíněný „inspektor" však není soudním exekutorem ani jeho zaměstnancem.

Takovým jednáním, kdy se kdokoli neoprávněně označuje za exekutora, si může nově vysloužit pokutu až do výše 200 tisíc korun. Tuto sankci nově zavedla novela občanského soudního řádu a exekučního řádu účinná od začátku roku 2013.

 

Právě se děje

Další zprávy