Poprvé v Česku: Bankovní kartou zaplatíte i MHD

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
3. 10. 2012 14:28
Liberecká Opuscard se spojila s kreditní kartou od Citibank
City Opuscard.
City Opuscard. | Foto: Citibank

Liberec - Po sKartě startuje další projekt, kdy banka ve spolupráci s veřejným sektorem nabízí platební kartu kombinující více funkcí.

První kartu, s níž je možné platit a jezdit veřejnou dopravou, začali v Česku společně nabízet Citibank, Liberecký kraj a MasterCard.

Cobrandová kreditní karta Citi Opuscard v sobě slučuje kreditní (úvěrovou) kartu Citi Life a regionální multifunkční kartu Opuscard, která je doposud využívaná především ve veřejné dopravě. Jedná se o první takovou multifunkční kreditní kartu svého druhu v České republice.

Kdo tedy využívá hromadnou dopravu v Liberci a jeho okolí, má od nynějška další možnost, jak se dostat k dlouhodobé jízdence. I nadále bude liberecká Opuscard vydávaná samostatně, kdo ji bude chtít zkombinovat s kreditní kartou od Citibank, ten může zatím žádat v klientském centru Opuscard v Liberci. Kdo již vlastní kartu Opuscard, ten o novinku může zažádat také prostřednictvím webu www.citikarta.cz.

Na kartu lákají bonusy

K pořízení Citi Opuscard její autoři lákají třeba tak, že nabízí možnost rozložení poplatku za roční jízdenku v rámci Integrovaného tarifu veřejné dopravy IDOL v hodnotě minimálně 4000 korun do dvanácti pravidelných měsíčních splátek s nulovou roční úrokovou sazbou.

Měsíčně se za kartu stejně jako u běžné City Life platí 50 korun. V prvním roce od vydání lze tento poplatek jednoduše vymazat tak, že vždy v daném měsíci majitel karty s ní alespoň jednou zaplatí u libovolného obchodníka.

I v dalších letech může být bilance klienta s bankou minimálně vyrovnaná, když i City Opuscard nabízí hlavní výhodu City Life - z utracených peněz přes kartu vrací dvě procenta. Padesátikorunový poplatek tak pokryjí měsíční útraty kartou ve výši 2500 korun (maximálně Citibank v jednom měsíci vrací 2000 korun).

Bezkontaktní platební karta
Bezkontaktní platební karta | Foto: VISA
Čtěte také:
Ztratil kartu i s PINem. Soud s bankou přesto vyhrál
Zneužít lze i karty, pokud lidé nepřemýšlí, říká expert
Bezkontaktní karty má už půlka bank, nově také mBank

Kromě dvou procent z každého nákupu zpět lze čerpat i slevy u partnerů programu Citi Club, kterých je zhruba 300, a slevy se pohybují do výše 25 % (nejčastěji letmým pohledem 10 %).

Specialitou City Opuscard je vracení 140korunového poplatku za vydání regionální karty Opuscard, další poplatek za vydání kreditní karty se neplatí. Provede-li navíc zákazník kreditní kartou Citi Opuscard platbu u obchodníka do 30 dnů od schválení žádosti o vydání kreditní karty, získá automaticky prémii ve výši 250 Kč.

Jen pro poučené

Funkcionalita kreditní karty Citi Opuscard je založena na existenci dvou čipů na jedné plastikové kartě, z nichž jeden je bankovní a druhý multifunkční, regionální. Karta ale na rozdíl od běžné nabídky Citibank neumožňuje platit bezkontaktně.

Zároveň je ještě jednou dobré zopakovat, že jde o kreditní kartu, tedy o úvěr, který lze čerpat do výše schváleného limitu (Citibank běžně tento limit nastavuje na zhruba dvojnásobek čistého měsíčního příjmu; klient si ho následně může snížit). Půjčka z kreditní karty je přitom dražší než klasický spotřebitelský úvěr. Citi Opuscard je nabízena s úrokovou sazbou 23,99 %.

Platí také, že kreditní karta může být dobrý sluha pro toho, kdo s ní umí zacházet. Ideálně funguje jako levný zdroj peněz například pro překlenutí několika dnů do výplaty. Když se totiž peníze na kartu zpět dodají včas, neplatíte z nich žádný úrok. Citibank nabízí bezúročné období až 55 dnů.

Základní poučka ke kreditní kartě obecně také říká, že se s ní vybírá hotovost z bankomatu jen v krajních případech. Proč? Za výběr se Citi kreditní kartou se platí minimálně 89 korun, na takto vybrané peníze se nevztahuje bezúročné období a zároveň i stoupá úroková sazba na 29,99 %.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy