Platební karty míří i do vlaků. České dráhy je začínají testovat s deseti terminály

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
8. 12. 2015 10:22
Testování probíhá ve vybraných dálkových vlacích, celkově mají průvodčí k dispozici jen deset terminálů. Už nyní tvoří platby kartou zhruba třetinu celkových tržeb za jízdenky Českých drah, platit jimi lze v e-shopu nebo klasických pokladnách. Za nákup jízdenky ve vlaku vybírají dráhy přirážku 40 korun, pokud ve stanici fungovala pokladna.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – České dráhy začínají testovat, jestli se jim vyplatí přímo ve vlacích přijímat platební karty. Testování probíhá ve vybraných dálkových spojích, například na tratích Praha - Břeclav, Praha - Cheb, Cheb - Ostrava nebo Brno - Šumperk. Zkoušky probíhají na deseti platebních terminálech.

"Chceme získat praktické zkušenosti. Mimo jiné se zaměříme na rychlost odbavení, kvalitu a rychlost komunikace mezi mobilním zařízením ve vlaku a pevnými zařízeními," říká mluvčí státního podniku Petr Šťáhlavský.

Pokud testování dopadne dobře, zavedly by České dráhy možnost placení kartou i do dalších vlaků. Mluvčí zatím bez bližších podrobností říká, že by šlo jen o vybranou síť spojů a časový horizont "příštích let".

Během testování lze platit kartou značek Mastercard, Visa, DinersClub, JCB a American Express. Průvodčí budou mít k dispozici terminály s bezkontaktní funkcí, odbavení by tak mělo být velmi rychlé.

Mluvčí říká, že za platbu kartou přímo ve vlaku nebudou průvodčí účtovat žádný poplatek navíc. Tím ovšem myslí jen příplatek speciálně za tento způsob platby - stejně jako si jej neúčtuje naprostá většina jiných obchodníků. Za samotný nákup ve vlaku ale dráhy obecně vybírají přirážku 40 korun k ceně samotné jízdenky (nemusí ji platit cestující při odjezdu ze stanice, kde nefunguje pokladna), toto pravidlo se nemění.

Terminály pracují také v off-line režimu, ve kterém jde zaplatit kartou až 990 korun. "Vzhledem k tomu, že průměrná cena jízdenky hrazená ve vlaku se pohybuje okolo 120 korun, umožní tyto terminály odbavení většiny zákazníků i v místech, kde není dostatečné pokrytí mobilním signálem pro on-line komunikaci s bankou," říká Šťáhlavský.

České dráhy zatím přijímají platební karty při nákupu jízdenek v 255 železničních stanicích. Platební kartou lze platit také na e-shopu národního dopravce. Ročně takto lidé zaplatí asi dvě miliardy korun, což představuje přibližně třetinu transakcí. "Zájem o bezhotovostní nákup jízdenek stále roste," říká Šťáhlavský.

Platební karty se v dopravě prosazují stále více. Výraznou zásluhu na tom má právě bezkontaktní funkce karet, která umožňuje rychlejší placení jen přiložením karty k terminálu. Jízdenky se tak dají bezkontaktní kartou nakupovat už třeba v jakémkoli dopravním prostředku v Plzni a podobný projekt chystá na příští rok Ostrava. Moravskoslezský kraj by přitom chtěl platby kartou dostat i na regionální vlakové linky.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Salač zajel v trénincích Moto3 v Aragónu šestý nejlepší čas

Český motocyklový závodník Filip Salač si v pátečních trénincích na Velkou cenu Aragónu třídy Moto3 zapsal celkově šestý nejlepší čas. Výkonem 1:59,103 za zaostal o půl vteřiny za nejrychlejším mužem dne, jímž se stal Ital Andrea Migno. Salačův týmový kolega Jakub Kornfeil obsadil dvanáctou příčku.

Další zprávy