Pád úrokových sazeb u hypoték nekončí, klesly na nový rekord

Ekonomika Ekonomika
19. 11. 2014 6:00
Velice nízko se pohybují také sazby u dříve méně obvyklých delších fixací.
Foto: Fincentrum Hypoindex

Praha – Poosmé v řadě klesly úrokové sazby u hypotečních úvěrů. Průměrná sazba u nově sjednaných smluv dosáhla v říjnu 2,51 procenta, a překonala tak dosud nejnižší hodnotu z letošního září, kdy činila 2,54 procenta.

Vyplývá to z nejnovější statistiky Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot v nově uzavřených smlouvách včetně refinancování.

Na poklesu se podílejí všechny banky, které snižováním sazeb bojují o klienty. A lze čekat další pokles. "V situaci, kdy se průměrný roční výnos desetiletého českého státního dluhopisu pohybuje okolo 0,8 procenta, se průměrné sazby hypotečních úvěrů zdají být stále relativně vysoko," říká Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Banky přitom zlevňují nejen nejběžnější tříleté a pětileté fixace. Velice nízko se pohybují i dříve méně obvyklé a delší - nejčastěji desetileté - fixace u hypoték. "Levné financování delších sazeb na trhu umožnilo bankám výrazně zlevnit i delší fixace, kde banky vidí významný benefit ve stabilitě klienta a jsou ochotny tomuto účelu obětovat část marže. Za situace, kdy jsou klienti stále méně ochotni přijmout pasivně jakoukoliv nabídku banky, je toto řešení oboustranně zajímavé," dodává Josef Rajdl.

Zájem o hypotéky přes sérii rekordních minimálních průměrných sazeb neroste. V říjnu si hypoteční úvěr podle Hypoindexu sjednalo 7724 lidí, což je o 578 méně než v září. Objem sjednaných hypoték klesl o jednu miliardu, tedy na 12,825 miliardy korun. Loni v říjnu lidé uzavřeli 8688 smluv o celkovém objemu 14,093 miliardy korun.

Průměrná výše úvěru v říjnu činila 1,67 milionu korun. Splátka této průměrné hypotéky s dobou splatnosti 20 let při nově uzavřené smlouvě vyjde v průměru na 8882 korun měsíčně. Před pěti lety, kdy Hypoindex hlásil sazbu 5,60 procenta, byla průměrná splátka o 2634 korun měsíčně vyšší.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy