Levnou hypotéku si teď snadněji "pojistíte" i na deset let

Olga Skalková, Hospodářské noviny
16. 11. 2014 15:50
Podmínky pro delší než pětiletou fixaci úrokové sazby se zlepšily. Banka neprodělá, protože si klienta zaváže na více let.
Rekordně nízké sazby zvedají zájem lidí o delší fixace.
Rekordně nízké sazby zvedají zájem lidí o delší fixace. | Foto: Thinkstock

Praha – Noví zájemci o hypotéky a lidé, které čeká při konci fixace vyjednávání nové sazby, teď dostávají nabídky, jak si nízké splátky zajistit na mnoho let dopředu. Pro banky je totiž stále těžší udržet si klienty, a proto přišly s novým lákadlem. Na hypotékách nabízejí neměnný úrok na sedm až deset let za cenu pětileté fixace.

Nejnižší sazbu na sedm let – 2,19 procenta – nyní poskytuje Raiffeisenbank, sazby na deset let pak má nejvýhodnější Česká spořitelna – 2,29 procenta.

Fixace úroku na delší než pětileté období sice tuzemské banky umožňovaly i předtím, ale případným zájemcům se prodražily. Například klienti s dobrou historií běžně letos získávají pětileté fixace pod dvě a půl procenta, delší sazby se ale pohybovaly většinou nad třemi, spíše ale směrem ke čtyřem procentům ročně.

Výhodné pro obě strany

Současné zlevnění hypoték s dlouhými fixacemi sazeb odráží pokles ceny peněz, které banky získávají na delší dobu. Banky si je dnes dokážou zajistit o polovinu levněji než před rokem a rozdíl, za který si půjčují na jeden a deset let, je jen 0,75 procentního bodu.

S nízkoúročenými hypotékami na více než pět let zatím přicházejí velké banky, které o klienty bojují s novými hráči na trhu. „Je to výhodná situace pro obě strany. Umožníme tím klientům déle těžit z nízkých sazeb, a my si je tím můžeme déle udržet,“ říká šéf Hypoteční banky Jan Sadil. „Dokud nám to vývoj na finančním trhu dovolí, budeme sedmileté fixace podporovat,“ dodává. Lídr trhu přitom podle makléřů prodává dobrým klientům v tomto případě hypotéky s úrokem pod dvě a půl procenta. Podobnou zvýhodněnou nabídku mají nyní Komerční banka či UniCredit Bank.

Neutečou ke konkurenci

Banky na snížené sazbě neprodělají. Podmínkou je mít u nich účet, na který si lidé posílají výplatu. Další výnosy jim plynou například z využívání platební karty. A je tu i větší šance, že klientům časem k hypotéce prodají další služby.

Dalším důvodem, který banky motivuje pro dlouhodobější fixace, je blížící se regulace, kterou pro hypoteční trh chystá Evropská unie. Od roku 2016 se mají snížit vysoké sankce za předčasné splacení, které umožní snáze přejít s hypotékou k jiné bance. Nové pravidlo se ale bude vztahovat jen na nové úvěry. Současní klienti ho budou smět využít až po nové fixaci, ke které dojde po zavedení regulace.

Úroky zůstanou nízko

Z aktuálního vývoje ceny peněz se dá vyčíst, že úroky hypoték mohou zůstat ještě další dobu nízko. Inflace je malá, růst ekonomiky podle současných odhadů bude i v příštím roce pomalý a ČNB se rozhodla držet současný slabší kurz koruny do roku 2016. Poté ještě nejspíš nějaký čas potrvá, než dojde ke zvýšení základních sazeb ČNB a tím i možnému zdražování úvěrů.

„Rozhodně to není otázka příštích dvou let,“ říká Marek Hatlapatka, hlavní ekonom společnosti Cyrrus. Ani pak ale podle něj hypotéky nemusejí výrazně zdražit. „Pokud bude současná silná konkurence na trhu pokračovat, banky můžou příznivé úroky držet na úkor svých marží,“ dodává Hatlapatka.

Zájem roste

Podle makléřů i bank zájem lidí o dlouhé fixace roste. „Stále víc lidí chce mít klid a jistotu, že sedm nebo deset let platí stejnou výši splátky,“ říká Libor Ostatek, šéf poradenské společnosti Golem Finance. Podle něj jejich podíl díky současným akcím vzrostl a příští rok by mohl dosáhnout sedmi procent ze všech poskytnutých hypoték. Například v Hypoteční bance ale sedmiletou fixaci volí nyní každý desátý klient.

Nový trend potvrzuje i Raiffeisenbank. „Ještě loni byl měsíční podíl sazeb sjednávaných na delší dobu kolem procenta. Nyní je to více než desetina nových klientů,“ říká Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank, která nedávno získala levné peníze prodejem balíku hypotečních zástavních listů v objemu půl miliardy eur.

„Centrální banky dělají historicky bezprecedentní uvolnění měnové politiky, které zvyšuje obavy z budoucího nárůstu inflace. Efektivním zajištěním proti inflaci je koupě nemovitosti financovaná hypotékou s maximální možnou fixací,“ říká David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny. Rizikem je naopak neočekávaná životní situace. Za předčasné splacení během dlouholeté fixace klient zaplatí až statisíce korun.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy