Obce budou moci prodat dotované byty o deset let dříve

ČTK ČTK
3. 7. 2013 11:56
Současní nájemci se však nemusí bát, že o levnější bydlení přijdou
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Martin Netočný

Praha - Obce už nebudou muset čekat plných 20 let s prodejem bytů, které postavily díky státní dotaci. Jejich nájemníci je budou moci získat za polovinu času, tedy deset let.

"Vláda v demisi přijala návrh na zkrácení lhůty," řekl po zasedání vlády odstupující ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

Návrh má umožnit obcím lépe nakládat s jejich majetkem, v nichž mají investovány desítky miliard korun. Dotované byty a domy měly sloužit hlavně lidem s nízkým příjmem. Jednou z podmínek proto byl i limit pro výši nájemného, které v těchto bytech bylo nižší než tržní.

Současní nájemci se však nemusí bát, že o levnější bydlení přijdou. Návrh počítá s tím, že byty budou moci obce převádět pouze do vlastnictví těch nájemců, kteří je užívají.

Státní fond rozvoje bydlení od roku 2003 poskytl obcím dotace za více než 16,35 miliardy korun, za které se postavilo 34 837 bytů. V letech 1995 až 2003 bylo z prostředků fondu na podporu výstavby nájemních bytů postaveno 27 573 bytů v celkové hodnotě zhruba 38 miliard korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelná se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy