Nová banka láká na účet zdarma a vyšší úrok

Petr Kučera Petr Kučera, pek
2. 2. 2010 13:06
Internetová mBank dostane konkurenci

Praha - Na český trh vstupuje další banka, lákající na nulové poplatky a vyšší úroky u spořicího účtu. Podobně jako mBank, která v tuzemsku působí od listopadu 2007, se chce také AXA Bank obejít bez tradičních kamenných poboček. Ovládání účtu bude možné přes internet a prostřednictvím call centra.

Prvním produktem AXA Bank v Česku je spořicí účet s roční úrokovou sazbou 3 %. Zhodnocení se skládá ze sazby ve výši 2,5 % p.a., připisované měsíčně, a věrnostního bonusu 0,5 % připisovaného ke konci roku, pokud průměrný zůstatek na účtu přesáhne 40 tisíc korun.

Nejvyšší úrokové sazby u spořicích účtů ostatních bank se nyní pohybují kolem 2,5 procenta ročně (podrobnosti jsme přinesli v samostatném článku).

"Za založení, vedení ani zrušení účtu neplatí klient žádné poplatky," říká šéf Axa Bank v Česku Petr Skok, který předtím řadu let působil v Komerční bance. V rámci internetového bankovnictví jsou dvě měsíční platby zdarma, každá další stojí 19 korun. Nad tento limit zůstávají bezplatné jen transakce v rámci Axa Bank.

Jakmile zůstatek na účtu dosáhne dvou tisíc korun, získá klient mezinárodní debetní kartu VISA Electron. Její vydání, vedení i blokace je zdarma. Za výběr z tuzemského bankomatu klient zaplatí 29 korun, v zahraničí pak jedno procento z vybírané částky, minimálně však 59 korun.

Bez pokladen, ale se skupinou za zády

Česká republika je po Belgii, Francii, Německu, Maďarsku a Švýcarsku šestou zemí, kde AXA své bankovní aktivity spouští. Celkem má AXA Bank Europe 1,8 milionu klientů, 2000 zaměstnanců a celkové jmění v hodnotě 29 miliard eur.

Centrála sídlí v Bruselu, na vklady se tedy vztahuje belgické pojištění, které však má stejná pravidla jako v Česku - do limitu 50 tisíc eur jsou vklady stoprocentně pojištěny.

Finanční skupina AXA působí v Česku už od roku 2007, začínala s penzijním připojištěním a životním pojištěním. Postupně přidala podílové fondy a neživotní pojištění.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
Za co platíte své bance? Známe pět nejhorších případů
Češi platí nejvyšší bankovní poplatky ve střední Evropě
Banky zdražily služby. Kvůli vyšší DPH

"Poskytování bankovních služeb zvýší frekvenci kontaktů se zákazníky. To snižuje náklady na získávání nových klientů a pomáhá i udržet si ty stávající. Když se klient naší pojišťovny stane i klientem naší banky, zůstává u nás mnohem déle," vysvětluje Hervé Hatt, generální ředitel AXA Bank Europe.

AXA Bank Europe bude využívat už existující síť skupiny AXA v Česku i externích makléřů. K dispozici je také 30 kamenných poboček. Vklady a ovládání účtu však bude možné jen přes internet a telefon, nikoliv na pobočkách. "Výraznější rozšíření pobočkové sítě neplánujeme," říká Skok.

Běžný účet až za rok

Podle Skoka chystá AXA Bank v Česku spustit i další bankovní produkty, pravděpodobně však nejdříve na začátku příštího roku. "Kandidáty jsou hlavně běžný účet a produkt z oblasti úvěrů," upřesňuje bez bližších podrobností.

V jiných zemích se AXA Bank Europe zaměřuje na retailové bankovnictví, nabízí běžné i spořicí účty, osobní půjčky či hypotéky.

Ani v Česku se banka nechce zaměřovat na korporátní, privátní ani investiční bankovnictví.

Celosvětově má skupina AXA 80 milionů klientů a spravuje aktiva ve výši 967 miliard eur.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy