Nezaměstnaní vám doma uklidí a vyžehlí. Úřad práce chystá test nových služeb

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
9. 12. 2015 18:55
V Česku mohou začít fungovat nové služby pro domácnosti. Při výpomoci v domě a na zahradě, úklidu, vaření či žehlení by díky nim mohli najít práci lidé, kteří jinak místo hledají obtížně. Zaměstnání by finančně podpořil úřad práce. Služby pro domácnosti fungují v řadě evropských zemí.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Nová pracovní místa pro lidi ohrožené sociálním vyloučením, lepší sladění práce a rodiny a snížení práce na černo v domácnostech. To jsou hlavní tři výhody, které by do Česka mohly přinést takzvané služby pro domácnosti. Ukázala to analýza Úřadu práce ČR.

"Jde o systém, který nabízí celou řadu možností, jak pomoci lidem nezaměstnaným i pracujícím," říká generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková. "Aby ale mohl fungovat v našich podmínkách, je nutné nastavit takové parametry, které dokáží zajistit profesionalizaci poskytovaných služeb, ochranu domácnosti a „kvalitní“ pracovní místa," dodává.

Jedná se o takové práce, které jsou v Česku zpravidla vykonávány na bázi sousedské výpomoci a probíhají tak v šedé zóně ekonomiky. Klasicky jde například o mytí oken, sekání zahrady, donášku jídel nebo třeba o hlídání dětí či domácích zvířat. Práce je pak vykonávána většinou na částečný úvazek.

Služby pro domácnosti fungují v řadě evropských zemí a podle závěrů analýzy se díky nim podařilo vytvořit desítky až stovky tisíc nových pracovních míst.

Například ve Francii, kde tento systém existuje už od roku 1994, vzniklo 330 tisíc pracovních míst zaměřených především na oblast úklidových prací v domácnostech, ale také na péči o děti a seniory. V Belgii vzniklo za posledních devět let více než 150 tisíc pracovních míst, v Německu pak během osmi let 240 tisíc míst.

Úřad práce nyní připravuje pilotní projekt. Kdy ale bude a jak konkrétně bude vypadat, zatím není jasné. Stejně jako zatím není jasné, kdo bude zaměstnávání lidí ve službách pro domácnosti zprostředkovávat, zda soukromé firmy, či úředníci, ani jak stát bude podporovat práci v těchto službách. 

Možnosti příležitostné práce zkoušely už v letech 2005 a 2006 úřady práce ve Vyškově, Hodoníně a Znojmě. Do projektu se zapojilo 164 nezaměstnaných. Pracovali jako pořadatelé při kulturních akcích, naskladňovali zboží, uklízeli či dohlíželi na bezpečnost dětí u škol. Dostávali za to šeky od zaměstnavatelů, úřad práce jim poukázky proplatil. O práci byl velký zájem.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na hostování s opcí

Fotbalový brankář Filip Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na roční hostování s opcí na případný přestup. Oba kluby o tom informovaly na svých webových stránkách.

Člen širšího kádru české reprezentace Nguyen působil v Liberci od roku 2018, ale v jarní části minulé sezony ztratil místo jedničky. Osmadvacetiletý gólman v nejvyšší soutěži dosud za Slovan odchytal 77 utkání a udržel 27 čistých kont.

"Ve hře bylo více variant, ale jsme rádi, že jsme se nakonec domluvili právě s Filipem, který má mimo jiné zkušenosti i z pohárové Evropy," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

před 1 hodinou

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy