Ztráta zájmu o Jadran? Češi jezdí stejně a létají více

hpv
6. 6. 2008 15:15
Meziročně stoupl počet leteckých zájezdů o 10 procent
Dopravní zácpa u Zadaru
Dopravní zácpa u Zadaru | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - I přes obavy cestovních kanceláří, že Češi budou jezdit do Chorvatska v menším počtu, je poptávka po cestách na Jadran autem a autobusem stejná, jako v uplynulém roce. V případě leteckých zájezdů dokonce roste.

Deníku Aktuálně.cz to potvrdili zástupci několika společností, například Čedoku, Vítkovice Tours, Dalmatour nebo Jadran tour.

"Meziročně stouplo množství prodaných leteckých zájezdů do Chorvatska o pět až deset procent," odhaduje například Tomáš Brejcha, ředitel marketingu a komunikace Čedok.

Za cestovní kancelář Vítkovice Tours, která se na cesty k Jadranu specializuje, to potvrzuje i Libor Šugárek. "Zvýšený zájem o nákup leteckých zájezdů do Chorvatska lze považovat za logický, protože nezletilí cestující letadly bez doprovodu zákonných zástupců nepotřebují jejich notářsky ověřený souhlas, za který se považuje v tomto případě letenka," uvádí Šugárek.

I přes tvrzení, že ne, čísla rostou

Rostoucí zájem nyní potvrdila i cestovní kancelář Nev-Dama, která na pokles zájmu Čechů o Chorvatsko přitom před nedávnem sama upozornila média. "V posledních dnech se díky last minute nabídkám prodejní čísla opět zvedla. Jsme přesvědčeni, že odvolání zákazu dovozu masa a mléčných výrobků i zajímavé last minute nabídky nám pomohou se opět vrátit na meziroční 10procentní nárůst prodejů," uvedl Jan Herget, mluvčí CK Nev-Dama.

Nejistota kolem cest do Chorvatska vznikla před několika týdny, kdy se začaly objevovat informace o restrikcích při cestách do této země. 

Nová pravidla pro cestování

Na začátku května vydalo Chorvatsko nařízení, podle kterého měly mít děti do 18. let cestující bez rodičů notářsky ověřený souhlas od zákonných zástupců. Souhlas měl být v angličtině. Později se toto nařízení změnilo. Nyní dětem stačí formulář s podpisem rodičů, v případě dětských zájezdů pak stačí předložit jmenný seznam dětí v angličtině či chorvatštině. Formulář může nahradit i letenka.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte podrobnosti:
Řízky už nesmí ani do Černé Hory. Celníci je zabaví

Chorvatsko zpřísnilo pravidla pro dětské turisty
Češi budou moci vozit jídlo k moři i nadále

Před několika dny pak přišlo chorvatské Ministerstvo zemědělství se zákazem dovozu mléčných a masných výrobků. Po několika intervencích a tlaku hoteliérů se však zákaz (původně platil od června) posunul na pozdější termín. Chorvatsko právě sdělilo, že od pondělí 9. června zruší na 6 měsíců zákaz dovozu masných a mléčných výrobků . 

Do Chorvatska loni odjelo na dovolenou více jak 800 tisíc Čechů. Cestovní kanceláře upozorňují, že kvůli novým, přísným pravidlům, může jejich počet letos klesnout.

 

Právě se děje

Další zprávy