Ztráta zájmu o Jadran? Češi jezdí stejně a létají více

hpv
6. 6. 2008 15:15
Meziročně stoupl počet leteckých zájezdů o 10 procent
Dopravní zácpa u Zadaru
Dopravní zácpa u Zadaru | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - I přes obavy cestovních kanceláří, že Češi budou jezdit do Chorvatska v menším počtu, je poptávka po cestách na Jadran autem a autobusem stejná, jako v uplynulém roce. V případě leteckých zájezdů dokonce roste.

Deníku Aktuálně.cz to potvrdili zástupci několika společností, například Čedoku, Vítkovice Tours, Dalmatour nebo Jadran tour.

"Meziročně stouplo množství prodaných leteckých zájezdů do Chorvatska o pět až deset procent," odhaduje například Tomáš Brejcha, ředitel marketingu a komunikace Čedok.

Za cestovní kancelář Vítkovice Tours, která se na cesty k Jadranu specializuje, to potvrzuje i Libor Šugárek. "Zvýšený zájem o nákup leteckých zájezdů do Chorvatska lze považovat za logický, protože nezletilí cestující letadly bez doprovodu zákonných zástupců nepotřebují jejich notářsky ověřený souhlas, za který se považuje v tomto případě letenka," uvádí Šugárek.

I přes tvrzení, že ne, čísla rostou

Rostoucí zájem nyní potvrdila i cestovní kancelář Nev-Dama, která na pokles zájmu Čechů o Chorvatsko přitom před nedávnem sama upozornila média. "V posledních dnech se díky last minute nabídkám prodejní čísla opět zvedla. Jsme přesvědčeni, že odvolání zákazu dovozu masa a mléčných výrobků i zajímavé last minute nabídky nám pomohou se opět vrátit na meziroční 10procentní nárůst prodejů," uvedl Jan Herget, mluvčí CK Nev-Dama.

Nejistota kolem cest do Chorvatska vznikla před několika týdny, kdy se začaly objevovat informace o restrikcích při cestách do této země. 

Nová pravidla pro cestování

Na začátku května vydalo Chorvatsko nařízení, podle kterého měly mít děti do 18. let cestující bez rodičů notářsky ověřený souhlas od zákonných zástupců. Souhlas měl být v angličtině. Později se toto nařízení změnilo. Nyní dětem stačí formulář s podpisem rodičů, v případě dětských zájezdů pak stačí předložit jmenný seznam dětí v angličtině či chorvatštině. Formulář může nahradit i letenka.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte podrobnosti:
Řízky už nesmí ani do Černé Hory. Celníci je zabaví

Chorvatsko zpřísnilo pravidla pro dětské turisty
Češi budou moci vozit jídlo k moři i nadále

Před několika dny pak přišlo chorvatské Ministerstvo zemědělství se zákazem dovozu mléčných a masných výrobků. Po několika intervencích a tlaku hoteliérů se však zákaz (původně platil od června) posunul na pozdější termín. Chorvatsko právě sdělilo, že od pondělí 9. června zruší na 6 měsíců zákaz dovozu masných a mléčných výrobků . 

Do Chorvatska loni odjelo na dovolenou více jak 800 tisíc Čechů. Cestovní kanceláře upozorňují, že kvůli novým, přísným pravidlům, může jejich počet letos klesnout.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy