Ztráta zájmu o Jadran? Češi jezdí stejně a létají více

hpv
6. 6. 2008 15:15
Meziročně stoupl počet leteckých zájezdů o 10 procent
Dopravní zácpa u Zadaru
Dopravní zácpa u Zadaru | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - I přes obavy cestovních kanceláří, že Češi budou jezdit do Chorvatska v menším počtu, je poptávka po cestách na Jadran autem a autobusem stejná, jako v uplynulém roce. V případě leteckých zájezdů dokonce roste.

Deníku Aktuálně.cz to potvrdili zástupci několika společností, například Čedoku, Vítkovice Tours, Dalmatour nebo Jadran tour.

"Meziročně stouplo množství prodaných leteckých zájezdů do Chorvatska o pět až deset procent," odhaduje například Tomáš Brejcha, ředitel marketingu a komunikace Čedok.

Za cestovní kancelář Vítkovice Tours, která se na cesty k Jadranu specializuje, to potvrzuje i Libor Šugárek. "Zvýšený zájem o nákup leteckých zájezdů do Chorvatska lze považovat za logický, protože nezletilí cestující letadly bez doprovodu zákonných zástupců nepotřebují jejich notářsky ověřený souhlas, za který se považuje v tomto případě letenka," uvádí Šugárek.

I přes tvrzení, že ne, čísla rostou

Rostoucí zájem nyní potvrdila i cestovní kancelář Nev-Dama, která na pokles zájmu Čechů o Chorvatsko přitom před nedávnem sama upozornila média. "V posledních dnech se díky last minute nabídkám prodejní čísla opět zvedla. Jsme přesvědčeni, že odvolání zákazu dovozu masa a mléčných výrobků i zajímavé last minute nabídky nám pomohou se opět vrátit na meziroční 10procentní nárůst prodejů," uvedl Jan Herget, mluvčí CK Nev-Dama.

Nejistota kolem cest do Chorvatska vznikla před několika týdny, kdy se začaly objevovat informace o restrikcích při cestách do této země. 

Nová pravidla pro cestování

Na začátku května vydalo Chorvatsko nařízení, podle kterého měly mít děti do 18. let cestující bez rodičů notářsky ověřený souhlas od zákonných zástupců. Souhlas měl být v angličtině. Později se toto nařízení změnilo. Nyní dětem stačí formulář s podpisem rodičů, v případě dětských zájezdů pak stačí předložit jmenný seznam dětí v angličtině či chorvatštině. Formulář může nahradit i letenka.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte podrobnosti:
Řízky už nesmí ani do Černé Hory. Celníci je zabaví

Chorvatsko zpřísnilo pravidla pro dětské turisty
Češi budou moci vozit jídlo k moři i nadále

Před několika dny pak přišlo chorvatské Ministerstvo zemědělství se zákazem dovozu mléčných a masných výrobků. Po několika intervencích a tlaku hoteliérů se však zákaz (původně platil od června) posunul na pozdější termín. Chorvatsko právě sdělilo, že od pondělí 9. června zruší na 6 měsíců zákaz dovozu masných a mléčných výrobků . 

Do Chorvatska loni odjelo na dovolenou více jak 800 tisíc Čechů. Cestovní kanceláře upozorňují, že kvůli novým, přísným pravidlům, může jejich počet letos klesnout.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Praha vypsala nový tendr na novoroční videomapping. Nabídla, že zajistí bezpečnost

Pražský magistrát vypsal nové výběrové řízení na organizátora promítání na budovy, které by mělo nahradit novoroční ohňostroj. Do prvního výběrového řízení se přihlásil jen jeden zájemce, který nesplnil podmínky. Oproti prvnímu tendru magistrát odstranil z podmínek povinnost zajistit bezpečnost akce, kterou si vezme na starost město. "Zakázku jsme zjednodušili a očekáváme, že se do ní přihlásí více uchazečů," uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Maximální částka, kterou je město ochotné za atrakci zaplatit, zůstala dva miliony korun. Zájemci mohou nabídky podávat do 6. listopadu, ihned poté by měla zasednout výběrová komise a pokud někdo uspěje, smlouva by podle mluvčího měla být uzavřena v polovině listopadu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Srbsko má od UEFA za rasismus na jeden zápas uzavřený stadion

Evropská fotbalová unie UEFA potrestala Srbsko za rasistické chování fanoušků uzavřením stadionu na příští domácí zápas kvalifikace o postup na mistrovství Evropy. Za incidenty ze zářijového utkání s Portugalskem (2:4) si srbští fotbalisté odpykají trest 14. listopadu v duelu s Lucemburskem, který sehrají před prázdnými tribunami.

UEFA navíc srbskému svazu udělila pokutu 33.250 eur (asi 850.500 korun) a národní tým bude v roční podmínce.

Sankce kvůli rasistickému chování fanoušků hrozí i Bulharsku, na jehož hřišti v listopadu uzavře kvalifikační skupinu A český tým. UEFA zatím výtržnosti při nedávném debaklu s Anglií (0:6) stále vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy