Plaťte i za pepř a sůl. Navštívili jsme nejhorší restaurace

Plaťte i za pepř a sůl. Navštívili jsme nejhorší restaurace
Nejvyšší pokutu za loňský rok – 160 tisíc korun – uložila Česká obchodní inspekce společnosti Pražský gurmán, provozující restauraci U Vejvodů v pražské Jilské ulici. Kontroloři měli platit o 114 korun více, než bylo správné. Ve třech případech nebyla dodržena míra prodávaných nápojů, v jednom případě hmotnost podávaného jídla. Podnik také přiúčtoval nepožadované a nezkonzumované pečivo. Dalším nedostatkem bylo připočtení „tipu“ (servisního poplatku) ve výši 70 korun, o kterém nebyl spotřebitel v okamžiku nabídky informován tak, jak požadují cenové předpisy.
Turisté na webu TripAdvisor hodnotí restauraci U Vejvodů v pražské Jilské ulici rozporuplně. Nejčastěji mají problém s tím, že si číšníci účtují více nápojů.
Lidé na internetu si stěžují také na to, že obsluha chce peníze i za pečivo, které je volně umístěné na stole a u nějž není žádná cenovka. Tu lze při podrobnějším hledání najít až na nápojovém lístku, pod seznamem tvrdého alkoholu.
Dvojici redaktorů Aktuálně.cz, která si hrála na anglicky mluvící turisty, se však 10. dubna 2014 ani jedno nestalo. Cena na účtence přesně odpovídala tomu, co si objednali. Přestože jsme snědli i jeden preclík.

Přímo provozovatel restaurace se k pokutě od ČOI nevyjádřil.
Foto: Vojtěch Marek
Tereza Holanová Vojtěch Marek Tereza Holanová, Vojtěch Marek
14. 4. 2014 16:40
Redaktoři Aktuálně.cz otestovali dvojici restaurací, které loni dostaly od České obchodní inspekce nejvyšší pokuty za porušení zákona o ochraně spotřebitele.

Redaktoři Aktuálně.cz otestovali dvojici restaurací, které loni dostaly od České obchodní inspekce nejvyšší pokuty za porušení zákona o ochraně spotřebitele.

Zatímco v pražské restauraci U Vejvodů proběhla návštěva v pořádku, podnik jménem Mystic Cafe pokračuje ve všech jednáních, za která jej ČOI potrestala už druhým rokem po sobě.

Hlavní zprávu a přehled pokut restauracím najdete v tomto článku.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Trump chtěl po ministerstvu spravedlnosti, aby loňské volby označilo za zkorumpované, píše se v poznámkách bývalého náměstka zveřejněných Kongresem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Českokrumlovsku se srazilo na přejezdu auto s vlakem, zranili se tři lidé

Při srážce automobilu s vlakem u Holubova na Českokrumlovsku se zranili dospělý člověk a dvě děti z auta. Záchranáři je převezli do nemocnice. Podle prvotních informací řidič auta vjel na přejezd i přes výstražné znamení. Novináře o tom informovala ve zprávě mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

"Na místě záchranáři ošetřovali tři zraněné osoby: Muž musel být v rámci poskytnutí akutní přednemocniční péče napojen na umělou plicní ventilaci a ze závažnými mnohačetnými poraněními převezen ve stabilním stavu na anesteziologicko-resuscitační oddělení Nemocnice České Budějovice," uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová. Dodala, že o zdravotním stavu dětí nelze poskytnout detailní informace kvůli jejich věku.

Ve vlaku cestovalo přibližně 45 lidí. Nehoda se stala po 14:00 na železniční trase mezi Českými Budějovicemi a Černým Křížem. Provoz na trati je vdaném úseku podle odhadů Českých drah minimálně do 17:00 přerušen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy