Obchodníci vás matou. Kontrol nepřibylo, nedostatků ano

Tomáš Fránek
10. 7. 2012 6:00
Statistika potravinářské inspekce jasně ukazuje, že podíl nedostatků roste
Nakupování. Ilustrační foto
Nakupování. Ilustrační foto | Foto: Isifa/Thinkstock

Brno - Špatně značených nebo prošlých potravin je v českých obchodech skutečně víc než v minulých letech. Potvrzuje to statistika kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce, kterou má online deník Aktuálně.cz k dispozici.

Zástupci obchodních řetězců se přitom opakovaně snaží veřejnost přesvědčit, že média situaci příliš dramatizují. Například podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeňka Juračky se kvalita zboží v obchodech nijak nezměnila a vyšší množství nedostatků je prý způsobeno stále častějšími kontrolami ze strany inspekce.

Juračka však vycházel jen ze statistiky jednoho z blíže neupřesněných obchodních řetězců, který ve svých prodejnách za tři měsíce prodá zhruba 38 milionů výrobků. Nedostatky se podle něj týkaly většinou nebaleného zboží a tvořily 0,0011 promile ze všech prodejů. Na milion prodaných výrobků u pultu prý připadají jeden až dva prodeje prošlého či klamavě označeného zboží.

Celková statistika Státní zemědělské a potravinářské inspekce ale mluví jasně. Kontrol nijak výrazně nepřibylo, zato podíl nedostatků podstatně stoupl.

Loni Státní zemědělská a potravinářská inspekce vyrazila celkem na 35 tisíc kontrol, z toho 25 tisíc v obchodech. Letos je jich (při rozpočítání na část roku) zatím jen nepatrně víc.

Ale zatímco loni nevyhovělo požadavkům na kvalitu 15 procent kontrolovaných potravin, letos je to zatím přes 25 procent. Přitom už loňské výsledky kontrol označila inspekce za alarmující.

Pro srovnání: V roce 2010 bylo kontrol ještě více - celkem 37,5 tisíce, z toho 28 tisíc v obchodech. A špatných nebo klamavě značených výrobků bylo asi třináct procent.

Pravdou nicméně je, že inspektoři nyní častěji míří do velkých obchodních řetězců, kde už dříve zjistili nějaké pochybení.

Litujeme, ale lepší to není

Ani po květnovém jednání se zástupci obchodníků se podle vedení Státní zemědělské a potravinářské inspekce situace příliš nezměnila. "S politováním konstatujeme, že od společného jednání u kulatého stolu se situace v prodejnách významně nezlepšila," říká šéf inspekce Jakub Šebesta. Podle něj by obchodníci neměli výsledky kontrol zlehčovat.

Při nejnovější vlně kontrol, o níž informovala na začátku července, zjistila inspekce nedostatky ve dvaceti obchodech, mezi nimiž jsou i řetězce Jednota, Tesco, Albert, Kaufland nebo Billa. V obchodech například našla šest dní prošlou šunku se seškrábaným údajem o datu použitelnosti.

Podle vedení inspekce by řetězce měly pro zlepšení situace dělat víc. "Někteří představitelé obchodních řetězců včetně vedení Svazu obchodu a cestovního ruchu místo hledání cesty k nápravě naopak bagatelizují výsledky kontrol a usilují o omezení jejich medializace," dodává Šebesta.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Florbalistky vstoupily do MS výhrou nad Švýcarskem 5:2

České florbalistky vstoupily do mistrovství světa ve švédské Uppsale výhrou 5:2 nad Švýcarskem. V repríze neúspěšného semifinále z minulého šampionátu v Neuchatelu tak oplatily obhájkyním stříbra porážku 6:7 v prodloužení. Vítěznou branku vstřelila ve 43. minutě debutantka na MS Pavlína Bačová. Druhý zápas v základní skupině A čeká svěřenkyně trenéra Saschy Rhynera v pondělí od 19:00 proti Polsku.

Jako první se v utkání radovaly Švýcarky, které otevřely skóre v 7. minutě. Bekhendový pokus Corin Rüttimanové se od zadního mantinelu odrazil k Julii Suterové, která u pravé tyče snadno skórovala do odkryté branky Jany Christianové. V polovině úvodní třetiny Češky odpověděly. Michaela Mlejnková bekhendovým pokusem Moniku Schmidovou ještě nepřekonala, ale z dorážky se prosadila Karolína Suchá a při svém premiérovém startu na MS hned oslavila branku.

V polovině utkání zlikvidovala Christianová šanci Rüttimanové, vzápětí se Švýcarky ubránily při jediném oslabení duelu při trestu Chiary Gredigové a odolaly i při šanci kapitánky Elišky Krupnové. V 39. minutě nejdříve trefila Michelle Wikiová levou tyč a z dorážky Isabelle Gerigová i tu pravou. Z protiútoku po přihrávce Martiny Řepkové otočila stav Mlejnková.

Po 74 sekundách třetí třetiny našla Rüttimanová dlouhou přihrávkou Wikiovou, která pohotovou střelou vyrovnala. Za 78 vteřin ale opět Rhynerův výběr vedl a postarala se o to střelou přes obránkyni Florinu Martiovou Bačová.

Švýcarky při snaze o vyrovnání Christianovou nepřekonaly, naopak v 52. minutě po přečíslení po přihrávce Denisy Ratajové zvýšila náskok do odkryté branky Krupnová. V čase 53:24 neproměnila trestné střílení Gerigová, naopak Vendula Beránková 29 sekund před koncem z penalty dovršila výsledek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy