Nemají obchod ani rozvoz. Chladící výdejní boxy mají dostat malé obce z izolace

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
5. 7. 2021 16:46
Nemají bankomat, často ani obchod s potravinami a kurýři do jejich oblasti nezajíždějí. Právě v takových obcích chce družstevní síť obchodů Coop spouštět samostatné chladící boxy. První z nich spustila v pátek na jihu Moravy. Princip je přitom stejný jako v případě výdejních boxů umístěných hned u prodejen Coop - zákazník si zboží může objednat přes internet a pak si ho kdykoli vyzvednout.
Chladící box v obci Medlovice.
Chladící box v obci Medlovice. | Foto: Coop

"Obchodní obslužnost a také dostupnost dalších služeb je v menších obcích velkým problémem. Toto řešení obcím pomáhá a zároveň přispívá regionu, neboť potraviny jsou zaváženy pouze z prodejny v blízkém okolí a neprodukují tak zbytečnou zátěž na životní prostředí," uvádí síť Coop.

První samostatný box se řetězec rozhodl umístit do jihomoravských Medlovic. Podle místostarosty Romana Pavelky je obec více než dva roky bez obchodu. "Obec má 370 obyvatel a obchod se zde neuživil, výdejní box může být řešením, jak místním zjednodušit možnost nákupu bez složitého dojíždění, proto jsme instalaci boxu podpořili alespoň poskytnutím místa a hrazením nákladů na elektřinu a připojení k internetu," popisuje.  

"Box v Medlovicích je zavážen z prodejny, která je vzdálena jen několik kilometrů, v tuto chvíli bude zavážen dvakrát denně a zboží si stačí objednat jen tři hodiny před závozem, v případě zájmu není pro nás problém zvýšit četnost závozů," upřesňuje předseda místního družstva František Polák.

Box je dostupný po zadání kódu a funguje 24 hodin denně. Díky chlazení je možné objednat do něj mimo jiné i uzeniny, maso a mléčné výrobky. Jedna část zároveň funguje pro zásilky z ostatních e-shopů v návaznosti na službu Balíkobot. Dovoz do boxu stojí zákazníky 30 korun.

Prodejní boxy u prodejen Coop spolu s e-shopem začal řetězec testovat v druhé polovině loňského roku. "Lidem z menších míst jsme chtěli nabídnout plnohodnotný a bezpečný způsob nakupování, který dosud v regionech chyběl. V době s covidem jim odpadne zdlouhavé a nekomfortní dojíždění pro velké nákupy do větších míst," uvedl v září předseda představenstva skupiny Coop Pavel Březina. 

V současnosti řetězec provozuje kolem desítky boxů, zvažuje i rozšíření počtu výdejních schránek v již instalovaných boxech. 

Modernizace je trend, míní řetězec

V rámci sítě Coop se na vesnici začínají rozrůstat také kavárny. Miloslav Hlavsa, ředitel družstva Konzum v Ústí nad Orlicí, je vnímá jako rozšíření služeb obchodů v menších obcích. "Naše obchody jsou často jediným centrem dění v obci, vesnická prodejna dnes často supluje bankomat, lékárnu či poštu a další služby. Nyní dáváme místním také prostor, kde se setkávat," vysvětluje Hlavsa.

Družstvo provozuje v Česku zatím sedm kaváren, poslední otevřelo letos na jaře v obci Písečná u Žamberku.

Kavárny prodávají produkty od místních výrobců potravin a obvykle jsou doplněny i o dětské koutky. "O jejich otevření nechává často Coop hlasovat místní obyvatele nebo členy družstva," podotýká firma. Podle Hlavsy by na venkově samostatné kavárny nepřežily, jejich spojení s prodejnami však dává perfektní smysl.

Podle mluvčího skupiny Coop Lukáše Němčíka připravují koncept kaváren i další družstva. Mezi regiony, kde se tomuto konceptu daří, patří například jižní a střední Čechy či jižní Morava. Doba zavírání vesnických obchodů podle něj skončila a současným trendem je naopak jejich modernizace a rozšiřování služeb. Březina přitom připomněl, že malých obchodů s potravinami v posledních letech ubývalo.

Coop v Česku sdružuje 46 spotřebních družstev, která provozují síť přibližně 2500 prodejen. Zaměstnávají na 13 000 lidí. Vyzvednout si zboží objednané v e-shopu lze přitom v 500 prodejnách.

Prodejny Coop loni meziročně zvýšily tržby o sedm procent na zhruba 33 miliardy korun. Obchody zaznamenaly zvýšení frekvence nákupů, ale také zvětšení objemu průměrného nákupu. Podle Březiny růst souvisí se snadnou dopravní dostupností prodejen i tím, že mnoho zákazníků kvůli pandemii koronaviru dalo přednost nákupu v menších prodejnách.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Tuniský prezident po středečním incidentu odvolal šéfa státní televize

Tuniský prezident Kaís Saíd ve středu odvolal z funkce ředitele státní televize a na jeho místo jmenoval dočasného zástupce, uvedla s odvoláním na prohlášení prezidentské kanceláře agentura Reuters. Odvolání ve středu odpoledne předcházel incident, kdy byl zástupkyni syndikátu novinářů SNTJ a lidskoprávnímu aktivistovi odepřen vstup do budovy televize, přestože byli pozvání jako hosté televizního pořadu. Do vysílání se nakonec později dostali.

Tunisko čelí nejhorší politické krizi za posledních deset let poté, co prezident Kaís Saíd v neděli odvolal premiéra Hišáma Mašíšího a pozastavil na 30 dní fungování parlamentu. V pondělí hlava státu odvolala další členy kabinetu a vyhlásila striktní nová opatření. Podle části tuniských stran, včetně největší An-Nahdy, je Saídovo počínání v rozporu s ústavou. V pondělí úřady bez vysvětlení a bez opory v zákonech uzavřely tuniskou pobočku katarské televize Al-Džazíra.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

USA uvalily sankce na osm syrských věznic a jejich představitele

Americké ministerstvo financí dnes oznámilo, že uvalilo sankce na osm syrských věznic, které provozuje tajná služba syrského prezidenta Bašára Asada. Na sankčním seznamu se ocitlo také pět činitelů v jejich vedení. V zařízeních se podle ministerstva porušují lidská práva, informovala agentura Reuters.

Ministerstvo dále uvedlo, že uvalilo sankce na syrskou ozbrojenou skupinu Ahrar al-Šarkíja a dva její lídry. Organizace působí na severu země a podle Washingtonu je zodpovědná za útlak civilního obyvatelstva, zejména syrských Kurdů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy