Nemají obchod ani rozvoz. Chladící výdejní boxy mají dostat malé obce z izolace

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
5. 7. 2021 16:46
Nemají bankomat, často ani obchod s potravinami a kurýři do jejich oblasti nezajíždějí. Právě v takových obcích chce družstevní síť obchodů Coop spouštět samostatné chladící boxy. První z nich spustila v pátek na jihu Moravy. Princip je přitom stejný jako v případě výdejních boxů umístěných hned u prodejen Coop - zákazník si zboží může objednat přes internet a pak si ho kdykoli vyzvednout.
Chladící box v obci Medlovice.
Chladící box v obci Medlovice. | Foto: Coop

"Obchodní obslužnost a také dostupnost dalších služeb je v menších obcích velkým problémem. Toto řešení obcím pomáhá a zároveň přispívá regionu, neboť potraviny jsou zaváženy pouze z prodejny v blízkém okolí a neprodukují tak zbytečnou zátěž na životní prostředí," uvádí síť Coop.

První samostatný box se řetězec rozhodl umístit do jihomoravských Medlovic. Podle místostarosty Romana Pavelky je obec více než dva roky bez obchodu. "Obec má 370 obyvatel a obchod se zde neuživil, výdejní box může být řešením, jak místním zjednodušit možnost nákupu bez složitého dojíždění, proto jsme instalaci boxu podpořili alespoň poskytnutím místa a hrazením nákladů na elektřinu a připojení k internetu," popisuje.  

"Box v Medlovicích je zavážen z prodejny, která je vzdálena jen několik kilometrů, v tuto chvíli bude zavážen dvakrát denně a zboží si stačí objednat jen tři hodiny před závozem, v případě zájmu není pro nás problém zvýšit četnost závozů," upřesňuje předseda místního družstva František Polák.

Box je dostupný po zadání kódu a funguje 24 hodin denně. Díky chlazení je možné objednat do něj mimo jiné i uzeniny, maso a mléčné výrobky. Jedna část zároveň funguje pro zásilky z ostatních e-shopů v návaznosti na službu Balíkobot. Dovoz do boxu stojí zákazníky 30 korun.

Prodejní boxy u prodejen Coop spolu s e-shopem začal řetězec testovat v druhé polovině loňského roku. "Lidem z menších míst jsme chtěli nabídnout plnohodnotný a bezpečný způsob nakupování, který dosud v regionech chyběl. V době s covidem jim odpadne zdlouhavé a nekomfortní dojíždění pro velké nákupy do větších míst," uvedl v září předseda představenstva skupiny Coop Pavel Březina. 

V současnosti řetězec provozuje kolem desítky boxů, zvažuje i rozšíření počtu výdejních schránek v již instalovaných boxech. 

Modernizace je trend, míní řetězec

V rámci sítě Coop se na vesnici začínají rozrůstat také kavárny. Miloslav Hlavsa, ředitel družstva Konzum v Ústí nad Orlicí, je vnímá jako rozšíření služeb obchodů v menších obcích. "Naše obchody jsou často jediným centrem dění v obci, vesnická prodejna dnes často supluje bankomat, lékárnu či poštu a další služby. Nyní dáváme místním také prostor, kde se setkávat," vysvětluje Hlavsa.

Družstvo provozuje v Česku zatím sedm kaváren, poslední otevřelo letos na jaře v obci Písečná u Žamberku.

Kavárny prodávají produkty od místních výrobců potravin a obvykle jsou doplněny i o dětské koutky. "O jejich otevření nechává často Coop hlasovat místní obyvatele nebo členy družstva," podotýká firma. Podle Hlavsy by na venkově samostatné kavárny nepřežily, jejich spojení s prodejnami však dává perfektní smysl.

Podle mluvčího skupiny Coop Lukáše Němčíka připravují koncept kaváren i další družstva. Mezi regiony, kde se tomuto konceptu daří, patří například jižní a střední Čechy či jižní Morava. Doba zavírání vesnických obchodů podle něj skončila a současným trendem je naopak jejich modernizace a rozšiřování služeb. Březina přitom připomněl, že malých obchodů s potravinami v posledních letech ubývalo.

Coop v Česku sdružuje 46 spotřebních družstev, která provozují síť přibližně 2500 prodejen. Zaměstnávají na 13 000 lidí. Vyzvednout si zboží objednané v e-shopu lze přitom v 500 prodejnách.

Prodejny Coop loni meziročně zvýšily tržby o sedm procent na zhruba 33 miliardy korun. Obchody zaznamenaly zvýšení frekvence nákupů, ale také zvětšení objemu průměrného nákupu. Podle Březiny růst souvisí se snadnou dopravní dostupností prodejen i tím, že mnoho zákazníků kvůli pandemii koronaviru dalo přednost nákupu v menších prodejnách.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Francie zadržela britskou rybářskou loď, spor kolem práv na rybolov se stupňuje

Francie v noci na čtvrtek zadržela britskou rybářskou loď, která podle místní vlády lovila u ústí řeky Seiny bez patřičného povolení. Média incident spojují s eskalujícím sporem mezi Británií a Francií o právo na rybolov v britských vodách v návaznosti na brexit.

Paříž vyhrožuje sankcemi za to, že Britové podle ní nevydali francouzským rybářům dostatečný počet licencí, Londýn ve čtvrtek slíbil odvetu a hovořil o porušení mezinárodního práva. Londýn oznámil, že si chce předvolat francouzskou velvyslankyni v Británii.

Zadržená britská loď skončila v přístavu Le Havre, kde mohou úřady zkonfiskovat úlovek a plavidlo zadržovat do uhrazení poplatku, píše zpravodajská společnost BBC. Francouzská státní tajemnice pro námořní otázky Annick Girardinová sdělila, že hlídka v zálivu u ústí Seiny narazila ještě na jedno britské plavidlo, jehož posádka dostala slovní varování. Posádky obou lodí zároveň podle vládního prohlášení dostaly pokuty.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel nejstarší fotbalový reprezentant, Pazderovi bylo 92 let

Zemřel bývalý fotbalový útočník Arnošt Pazdera, jenž byl v 92 letech nejstarším žijícím reprezentantem. S odkazem na rodinu o tom ve čtvrtek informoval oficiální web Fotbalové asociace České republiky.

Pazderovo jméno je spojeno především se Spartou Praha, v jejímž dresu odehrál 597 zápasů a vstřelil 114 gólů. Na Letné získal v letech 1952 a 1965 mistrovské tituly.

V národním mužstvu odehrál Pazdera v 50. letech 19 zápasů a vstřelil tři branky. Nezapomenutelný byl jeho gól po sólu z půlky hřiště v utkání v Budapešti v roce 1956, kde Československo vyhrálo 4:2 a uštědřilo hvězdným Maďarům první domácí porážku po 13 letech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy