Nejlepší prodejny v Česku: Uspěl Auto Babiš či Lidl, projděte si výsledky soutěže

Iva Špačková Iva Špačková
25. 1. 2018 21:02
Auto Babiš, zlínská prodejna sítě Siko koupelny a Lidl v Mnichově Hradišti. To jsou tři podniky, které nejvíc zabodovaly ve druhém ročníku soutěže nazvané Diamantová liga kvality. Velkou váhu v hodnocení měl utajený nákup - takzvaný mystery shopping.
Auto Babiš.
Auto Babiš. | Foto: Auto Babiš

Praha - Svaz obchodu a cestovního ruchu a ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásily vítěze druhého ročníku soutěže o nejlepší prodejnu.

Nejvíce bodů v Diamantové lize kvality získala společnost Auto Babiš ze středočeských Mnichovic. Hned za ní skončila zlínská prodejna Siko koupelny a v kategorii obchodů s převahou potravin získal největší skóre Lidl v Mnichově Hradišti.

Do druhého ročníku se zapojilo 41 prodejen. Stejně jako v prvním ročníku soutěže, jejíž vítězové byli vyhlášeni v listopadu 2016, se i tentokrát přihlásily konkrétní prodejny maloobchodních řetězců Albert,Tesco, Globus a Lidl. Navíc se k nim přidaly také obchody Kaufland, Penny Market a Makro Cash & Carry. 

Zcela nově se pak soutěže zúčastnily síť drogerií Rossmann, síť Siko koupelny a prodejna Auto Babiš. Právě ta získala nejvyšší skóre - 198 bodů z 200 možných.

Další dva vítězové - Siko koupelny a Lidl - získaly jen o tři body méně. Všechny tyto tři prodejny se tak dostaly do nejvyššího pásma soutěže, tedy do kategorie nad 195 bodů. Spolu s s vítězstvím v Diamantové lize kvality si odnesly také Cenu za vynikající kvalitu České společnosti pro jakost.

"Tato cena akcentuje vynikající úroveň a naprosto výjimečnou kvalitu ve všech hodnocených kritériích," zdůrazňuje Miroslav Jedlička, čestný předseda České společnosti pro jakost.

Ne všechny z 41 prodejen, které se přihlásily, si však odnesly certifikát Držitel ocenění Diamantové ligy kvality, který jim dává právo používat ochrannou známku po dobu dvou let. Toto potvrzení může získat jen prodejna, která v bodování získá minimálně 150 bodů - tentokrát se to povedlo 36 z nich.

Jak se hodnotilo

"Prodejny byly důkladně hodnoceny nezávislými auditory na základě celé škály parametrů, ať už šlo o legislativní pravidla, hygienické podmínky, nebo kulturu prodeje," přibližuje princip hodnocení Pavel Mikoška, viceprezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR pro obchod.

Prodejny přitom posuzoval "neznámý zákazník", který při své návštěvě hodnotil tři základní kritéria zákaznické spokojenosti. V prodejnách s potravinami to byl celkový vzhled obchodu i jeho jednotlivých úseků, kvalita zboží a úroveň služeb. U nepotravinových prodejen to vedle vzhledu prodejny byla kvalita sortimentu a kvalifikovanost personálu.

Další část hodnocení dělali dva na sobě nezávislí porotci, kteří prováděli v nominovaných prodejnách neohlášený audit. Při návštěvě se zaměřovali na dodržování legislativních pravidel, komplexnost doplňkových služeb, hygienickou dokonalost prodeje potravin a na úroveň nastavení a dodržování vlastních firemních pravidel.

Součástí přihlášky do soutěže byl také sebehodnotící dotazník. V něm každá prodejna mimo jiné uvedla své hlavní důvody (například realizované inovace, důvěra zákazníků, péče o místní komunitu), jimiž se odlišuje od konkurence a které ji nominují do soutěže k získání značky.

"Na základě pozitivních ohlasů po prvním ročníku jsme se rozhodli soutěž rozšířit a zavést kromě kategorie Food (potraviny - pozn. red.) nově také Non-Food (nepotravinářský sortiment - pozn. red.)," říká Marta Nováková, prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

"Do celorepublikového klání chceme postupně zapojit co největší množství prodejen, aby mohly ukázat, jak na tom jsou s kvalitou poskytovaných služeb, šíří sortimentu a vstřícností k zákazníkům," dodává Nováková. V dalších ročnících by se tak podle ní měly v soutěži objevit také hotely, restaurace a další oblasti cestovního ruchu (například cestovní kanceláře a agentury, ski areály a další).

Menší obchody se do Diamantové ligy kvality příliš nehlásí. Mají vlastní akci, kterou organizuje "jejich" Asociace českého tradičního obchodu. Ta oceňuje vedle vzhledu prodejny a komfortu nakupování hlavně český původ zboží a také tradici (podnik musí mít sídlo v české republice a jeho zástupci musí mít České občanství, český musí být také základní kapitál).

Titul Tradiční český obchod získalo nově právě dnes 35 nových obchodů. Celkem se tímto certifikátem pyšní téměř sedmdesát prodejen působících hlavně v menších městech a obcích..

Úspěšné obchody z druhého ročníku Diamantové ligy kvality:

Prodejny, která získaly 195 a více bodů:

Nepotravinářské:

 • Auto Babiš, Mnichovice, Ondřejovská 700
 • Siko koupelny Zlín, OC Centro II, tř. 3. května 1205

Potravinářské:

 • Lidl Mnichovo Hradiště, K Vořechu 1494

Prodejny, která získaly 180 a více bodů:

Nepotravinářské:

 • Rossmann, OC Breda, U Fortny 10, Opava;
 • Rossmann, Florentinum, Na Florenci 15, Praha 1
 • Siko koupelny Olomouc, Kafkova 37
 • Siko koupelny Praha 5, Helsinská 1

Potravinářské:

 • Albert Moravský Krumlov, Znojemská 362
 • Globus Havířov, U Skleníků 1490
 • Kaufland Brno-Slatina, Řípská 1476
 • Lidl Brno-Líšeň, Trnkova 3071
 • Lidl Hostivice, Čsl. armády 488
 • Makro Cash & Carry Praha 5, Jeremiášova 1249
 • Penny Market Praha 1, Revoluční 7
 • Tesco Praha 5-Zličín, Skandinávská 144

Prodejny, která získaly 150 a více bodů

Nepotravinářské:

 • Rossmann, Masarykovo nám. 35, Kyjov
 • Rossmann, OC Forum Karolina, Jantarová 4, Ostrava
 • Rossmann, OC Plaza, Radčická 2, Plzeň
 • Siko koupelny Brno, Skandinávská 8
 • Siko koupelny Liberec, Sousedská 626

Potravinářské:

 • Albert Havlíčkův Brod, Strojírenská 3581
 • Albert Hodonín, Velkomoravská 1652
 • Albert Mladá Boleslav, Jičínská 1349
 • Kaufland Děčín, Oblouková 1395
 • Kaufland Velké Meziříčí, U Tržiště 2204
 • Kaufland Zlín-Vršava, Sokolská 5300
 • Lidl Hradec Králové, Brněnská 2126
 • Lidl Lanškroun, Lorencova alej 1091
 • Lidl Strakonice, Ellerova 1291
 • Penny Market Dobřany, tř. 1. máje 1300
 • Penny Market Odolena Voda, Ke Stadionu 519
 • Penny Market Valašské Klobouky, Cyrilometodějská 1018
 • Tesco Praha 6 - Hradčanská, Milady Horákové 109
 • Tesco Český Těšín, Jablunkovská 2041
 • Tesco Kolín, V Kasárnách 1019
 • Tesco Milovice, Armádní 152
 

Právě se děje

před 46 minutami

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník třem zájemcům o Dukovany, Čína a Rusko mezi nimi nejsou

Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ v pondělí rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení třech zájemců o stavbu nového jaderného bloku v dukovanské elektrárně. Oslovena byla francouzská společnost EdF, americký Westinghouse a jihokorejská společnost KHNP. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle předpokladů tak bezpečnostní dotazník neobdržela ruská společnost Rosatom a čínská společnost CGN, které se česká vláda rozhodla do chystaného tendru nepozvat.

Mluvčí uvedl, že všechny relevantní informace k bezpečnostním otázkám předloží uchazeči ČEZ do konce letošního listopadu a vláda poté rozhodne, kteří zájemci budou přizváni do tendru. Termín je až po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Cílem bezpečnostního posouzení je podle Kříže zhodnotit všechny potenciální dodavatele a získat informace potřebné pro zajištění bezpečnostních zájmů. Jde především o vyjasnění vlastnické struktury, dodavatelského řetězce, vazeb dotčených subjektů se státem, problémy s realizací projektů, obvinění a jiné problémy v projektech jaderných zdrojů, transfer technologií a know-how a další, řekl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Měsíc před startem OH v Tokiu mají Češi jistých 77 míst

Měsíc před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 77 účastnických míst. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Aktualizováno před 1 hodinou

Bitcoin a další kryptoměny kvůli zátahu na těžaře v Číně prudce klesají

Bitcoin a další kryptoměny v pondělí prudce klesají v reakci na rozhodnutí Číny rozšířit zátah na jejich těžaře do provincie S'-čchuan. Bitcoin poprvé od 8. června klesl pod 33 000 USD a dostal se až na 32 288 dolaru (696 463 Kč). Spolu s bitcoinem zamířily dolů i méně známé digitální měny včetně kryptoměnové dvojky etherea, které se poprvé od 23. května dostalo pod hranici 2000 dolarů. Bitcoin krátce po 13:00 SELČ podle specializovaného webu CoinDesk ztrácel za posledních 24 hodin 5,1 procenta na 32 205 USD. zatímco ethereum odepisovalo 7,5 procenta zhruba na 1930 dolarů. Kurzy na jednotlivých kryptoměnových burzách se mohou lišit.

Takzvaná těžba kryptoměn je v Číně velký byznys. Podle odhadu univerzity v Cambridge se v zemi k loňskému dubnu vytěžilo 65 procent světové produkce bitcoinů. Podle zdroje agentury Bloomberg slíbilo jedno z měst v jihozápadní provincii S'-čchuan úřadům, že do roka vykoření veškerou těžbu bitcoinů a etherea. Podle zprávy deníku Global Times, který podporuje vládní čínská komunistická strana, mělo uzavření četných bitcoinových dolů v této provincii za následek uzavření více než 90 procent kapacity těžby bitcoinů v Číně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy