Karty předběhly převod. Zaplatily pětinu útrat v e-shopech

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
2. 6. 2015 12:24
Nejpopulárnější platební metodou zůstává dobírka, její podíl ale klesl na 38 procent.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - Platbu kartou využívá v českých internetových obchodech 13 procent zákazníků, meziročně tento způsob platby zaznamenal nejrychlejší nárůst. Nejpopulárnější platební metodou zůstává dobírka, její podíl ale klesl na 38 procent. Vyplývá to z údajů srovnávače cen Heureka.cz a Asociace pro elektronickou komerci (APEK).

"On-line platební metody nabírají na popularitě již delší dobu. Letos on-line platba kartou posílila oproti loňsku téměř o polovinu na aktuálních 13 procent. Lidé ji využívají už častěji než platbu klasickým bankovním převodem," uvedl ředitel Heureka.cz Tomáš Braverman.

Z pohledu obratu zaplatili Češi kartou přibližně pětinu z celkové sumy utracené na internetu. Loni to bylo 67 miliard korun.

Českému internetovému trhu stále vévodí dobírka. Její podíl na platebních metodách letos klesl o procentní bod na 38 procent.

Podle Studie platebních metod, kterou připravil APEK, je mezi internetovými uživateli nejčastějším důvodem pro platbu dobírkou stále nedůvěra k prodejci, tu udává 54 procent zákazníků. Následuje spolehlivost platby (36 %) a její jednoduchost (34 %).

Zatímco zákazníci ve věku od 35 let uvádí jako svoji oblíbenou platební metodu kartu přibližně ve 25 procentech odpovědí, v rozmezí 25 až 34 let je to 40 procent respondentů.

Pět nejoblíbenějších způsobů placení v e-shopech

Způsob platby 2015 2014
Dobírka 38 % 39 %
Platba při osobním převzetí 29 % 29%
On-line platba kartou 13 % 9 %
Bankovní převod 9 % 10 %
Platební tlačítko 8 % 7 %

Poznámka: Procenta udávají, jaký podíl zákazníků e-shopů má danou platební metodu jako preferovanou. Zdroj: Heureka.cz

 

Právě se děje

před 26 minutami

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy