Karty předběhly převod. Zaplatily pětinu útrat v e-shopech

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
2. 6. 2015 12:24
Nejpopulárnější platební metodou zůstává dobírka, její podíl ale klesl na 38 procent.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - Platbu kartou využívá v českých internetových obchodech 13 procent zákazníků, meziročně tento způsob platby zaznamenal nejrychlejší nárůst. Nejpopulárnější platební metodou zůstává dobírka, její podíl ale klesl na 38 procent. Vyplývá to z údajů srovnávače cen Heureka.cz a Asociace pro elektronickou komerci (APEK).

"On-line platební metody nabírají na popularitě již delší dobu. Letos on-line platba kartou posílila oproti loňsku téměř o polovinu na aktuálních 13 procent. Lidé ji využívají už častěji než platbu klasickým bankovním převodem," uvedl ředitel Heureka.cz Tomáš Braverman.

Z pohledu obratu zaplatili Češi kartou přibližně pětinu z celkové sumy utracené na internetu. Loni to bylo 67 miliard korun.

Českému internetovému trhu stále vévodí dobírka. Její podíl na platebních metodách letos klesl o procentní bod na 38 procent.

Podle Studie platebních metod, kterou připravil APEK, je mezi internetovými uživateli nejčastějším důvodem pro platbu dobírkou stále nedůvěra k prodejci, tu udává 54 procent zákazníků. Následuje spolehlivost platby (36 %) a její jednoduchost (34 %).

Zatímco zákazníci ve věku od 35 let uvádí jako svoji oblíbenou platební metodu kartu přibližně ve 25 procentech odpovědí, v rozmezí 25 až 34 let je to 40 procent respondentů.

Pět nejoblíbenějších způsobů placení v e-shopech

Způsob platby 2015 2014
Dobírka 38 % 39 %
Platba při osobním převzetí 29 % 29%
On-line platba kartou 13 % 9 %
Bankovní převod 9 % 10 %
Platební tlačítko 8 % 7 %

Poznámka: Procenta udávají, jaký podíl zákazníků e-shopů má danou platební metodu jako preferovanou. Zdroj: Heureka.cz

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Finále Muchové se odkládá, v Soulu prší

Finále na tenisovém turnaji v Soulu mezi Karolínou Muchovou a Magdou Linetteovou z Polska nezačne kvůli dešti dřív než v 11:00 SELČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy