Banky hrozí lidem zdražením, přijdou o peníze od obchodníků

Jiří Hovorka Olga Skalková, Jiří Hovorka
24. 3. 2015 6:40
Zdražení mohou nejprve pocítit klienti, kteří využívají méně bankovních služeb.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Tuzemské banky intenzivně řeší, jak si vykompenzovat nižší výnosy z „karetního byznysu“. Reagují tak na regulaci poplatků, které obchodníci odvádějí z každé platby kartou. Výrazné omezení těchto „provizí“, prosazené Evropskou komisí, má začít platit během listopadu.

Zatímco dosud inkasuje banka, s jejíž kartou platba u obchodníka proběhla, v průměru zhruba procento z nákupu, nově to bude maximálně 0,2 procenta u debetních a 0,3 procenta u kreditních karet. V příštím roce tak banky přijdou o miliardy korun. Poplatek v Česku zatím patřil k nejvyšším v Evropské unii.

„Regulace bude mít v následujících letech dopad na klienty, i když se ho budeme snažit minimalizovat,“ potvrdil Hospodářským novinám Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank. Podle něj by se zdražení mohlo týkat některých méně využívaných služeb, třeba ceny za papírové výpisy nebo plateb v cizině. „Některé banky si už nyní účtují různé přirážky ke směnnému kurzu. I ostatní banky půjdou tímto směrem,“ očekává Kofroň.

Méně aktivní klienti si připlatí

Z vyjádření bank vyplývá, že zdražení mohou nejprve pocítit klienti, kteří využívají méně bankovních služeb. „Do budoucna budeme produkty více diferenciovat podle aktivity a transakčního chování klienta,“ říká mluvčí Martina Slavíková za ČSOB a Poštovní spořitelnu. Mluvčí GE Money Bank Milada Franek očekává, že s takovými produkty a novými cenami přijdou banky ještě dříve, než regulace bude účinná. „I my chystáme několik novinek,“ řekla Hospodářským novinám bez bližších podrobností.

Prvním signálem může být nový sazebník mBank. Od března mBank zavedla nový poplatek ve výši 29 korun za vedení karty. Ten klient neplatí, když alespoň jednou za měsíc zaplatí kartou alespoň 500 korun.

Před tím, že regulace a nižší náklady pro obchodníky povedou ke zvýšení poplatků pro běžné klienty, už dříve varovali také zástupci kartových asociací. Například v Polsku většina bank od roku 2013 zdražila služby na pobočkách, vedení běžných účtů a zvýšila poplatky z kreditních karet. Klienti začali platit za vedení debetní karty, které bylo dříve zdarma. Více zaplatí i za výběry z bankomatů, připomíná asociace MasterCard.

Šance i pro menší obchodníky

Online deník Aktuálně.cz v minulém týdnu napsal, že část výpadku příjmů mohou banky kompenzovat i nárůstem počtu obchodníků. "Snížení poplatků pomůže k rozšíření bezhotovostního platebního styku jak pro menší obchodníky, tak pro restaurace a zařízení v cestovním ruchu," říká Irena Vlčková ze Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR. Dnes jsou podle ní provize bank pro malé a střední podnikatele mnohdy příliš vysoké.

Takový nárůst ale nelze čekat z roku na rok.

Zlevnění zboží nečekejte

Otázkou je, zda se úspory obchodníků za zpracování plateb projeví i v nižší ceně zboží pro spotřebitele. Zástupci velkých řetězců zatím hovoří jen obecně. "Naším cílem je nabízet zákazníkům co nejpříznivější ceny. Pokud tedy bude prostor, promítne se nová legislativa i do cen zboží," připouští mluvčí sítě Albert Dagmar Krausová. "Jakákoliv úspora v našich provozních nákladech má vždy dopad na koncovou cenu zboží," přidává se mluvčí Billy Lucie Borovičková.

Zástupci bank a karetních společností ale ve zlevňování zboží příliš nevěří. Poukazují na zkušenosti ze zemí, kde už v minulosti poplatky snížili. "Obchodníci slibují, že sníží ceny zboží. Věříme, že dostojí svým závazkům a podpoří také rozvoj přijímání karet. Praxe z regulovaných zemí jako Španělsko, USA nebo Austrálie ale snížení cen nepotvrdila. Potvrdilo se jen, že regulace vedla ke zvýšení bankovních poplatků pro bankovní klienty," reaguje šéf českého MasterCardu Miroslav Lukeš.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy