Jízda vlakem zase podraží, byť jen o koruny

Michal Pavec, mp
8. 10. 2008 10:50
Za zvýšení cen může inflace a drahá nafta, říká firma
České dráhy daly znovu po roce zelenou zvýšení jízdného
České dráhy daly znovu po roce zelenou zvýšení jízdného | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Jízda vlakem se zákazníkům Českých drah znovu prodraží. Dopravce od prosince tohoto roku zvýší ceny jízdenek.

Zdražení společnost zdůvodňuje inflací, rostoucími cenami pohonných hmot a vyšší DPH, která platí od začátku letošního roku.

Hlouběji do peněženek budou muset sáhnout nejen občasní cestující využívající standardní jízdenky, ale také stálí zákazníci, kteří si připlatí na zákaznických slevách. V průměru ceny stoupnou o 7,5 procenta.

Zdražení i pro předplatitele

Jak se ohlášené změny projeví na konkrétních cenách?

U obyčejných jízdenek si cestující plošně připlatí o dvě koruny více. Cena Kilometrické banky stoupne z 1800 korun na rovné dva tisíce.

Tříletá zákaznická karta pak vyjde zájemce na 990 korun namísto dnešních 600. Žáci a studenti od 15 - 26 let si ji mohou koupiz za zvýhodněných 330 korun.

Dráhy se snaží kompenzovat

Společnost chce zákazníkům zdražení alespoň částečně kompenzovat zvýhodněním nákupu jízdenek mimo klasické pokladny. V takovém případě slibují dráhy tříprocentní slevu.

"Růst cen snižují nové bonusy za nákup přes internet, v automatech, elektronickou peněženkou, bankovní kartou nebo po telefonu," vysvětluje snahu ČD jejich mluvčí Ondřej Kubala.

Zákazníci pak mají ještě dva měsíce možnost zakoupit si předplacené služby za staré ceny.

"Až do 13. prosince si mohou zákazníci zakoupit všechny jízdenky a aplikace In-karty / Rail plus za původních podmínek i cen, včetně možnosti dvouměsíčního předprodeje," říká mluvčí Kubala.

Dále čtěte:

 

Právě se děje

před 5 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy