Čína vrací úder Mattelu, vypadá to na žalobu

aju, mp
7. 11. 2007 13:00
Výrobci hraček se cítí poškozeni
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Peking - Čínské hračky jsou nebezpečné, musíme je stáhnout, zní od léta z centrál mnoha předních hračkářských firem. Nejhlasitěji bylo slyšet americký Mattel.

Teď mu Čína hodlá úder vrátit. Podle deníku China Daily se totiž na Mattel chystá žaloba. Zapojit se hodlají jak jednotliví výrobci v Číně, tak také provincie Kuang-tung na jihu Říše středu, kde má mnoho postižených firem továrny.

A co se jim nelíbí, že chystají žalobu za poškození pověsti? Od léta Mattel stáhnul z trhu na 21 milionů hraček čínské provenience. Z části kvůli příliš vysokému obsahu olova v barvivech, zčásti proto, že z hraček upadávaly magnetky a děti je mohly spolknout. Jenže pak podle serveru BBC News přiznal, že z 85 procent byla chyba v jeho vlastním designu.

Omluva nestačí

Zatím není jasné, kdy by měla žaloba doputovat k soudu ve Spojených státech. Ale čínská média již přinášejí jména společností, které se k ní chtějí přidat. Jde například o firmu Lida Plastic Toy, která sídlí právě v Kuang-tungu.

"Tento incident poškodil reputaci čínských výrobců hraček. A mnoho továren v Kuang-tungu přišlo kvůli tomu o mnoho peněz. To pouhá omluva rozhodně nespraví," citoval China Daily Čchena Li-pchenga, šéfa kuang-tungské obchodní komory.

Problémy hračkářského gigantu Mattel začaly na začátku srpna tohoto roku, kdy společnost musela z trhu stáhnout 1,5 milionu hraček z produkce firemní divize Fisher Price, u nichž existovalo vysoké riziko, že obsahují nebezpečné množství olova.

O necelé dva týdny později postihla firmu ještě větší pohroma. Problémem byly tentokrát malé magnety, u nichž hrozilo, že vypadnou a děti je mohou spolknout. Sady hraček Polly Pocket a dalších byly k dostání i na českém trhu.

Škody: 40 milionů

Mattel začal počítat škody v desítkách milionů dolarů a jeho akcie na světových trzích výrazně klesly.

Přestože společnost slibovala posílenou tříbodovou kontrolu celého výrobního systému, došlo během srpna a září k dalším dvěma zjištěním problematických hraček.

Krizi průmyslu potvrdilo i zářijové přiznání dvou dalších výrobců, že jejich výrobky mohou být pro děti nebezpečné.

Celkově musel Mattel do této chvíle stáhnout z trhu přes dvacet milionů hraček a škody způsobené nekvalitními hračkami ho přišly už na 40 milionů dolarů.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Ministerstvo financí připravilo další úlevu pro podnikatele. Těm, které zasáhla pandemie, odloží splatnost DPH do konce roku

Ministerstvo financí posune splatnost daně z přidané hodnoty (DPH) pro podnikatele z maloobchodu a služeb, na které přímo dolehla nejnovější vládní opatření v boji s koronavirem. Resort o tom informoval v pondělí. Splatnost DPH  za třetí čtvrtletí a září, která připadá na toto pondělí, posune resort do konce roku. MF zároveň upozornilo na to, že pardon se nebude týkat prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně, a proto je nutné daňové přiznání i kontrolní hlášení podat v zákonné lhůtě. Odklad splatnosti MF provede prominutím úroků za pozdě zaplacenou daň.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

ÚOHS posuzuje prodej elektrárny Počerady podnikateli Tykačovi

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) posuzuje nákup hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Úřad o tom informoval na svých internetových stránkách. Firmy o transakci informovaly minulý týden.

"K navrhovanému spojení soutěžitelů má dojít na území České republiky zejména v oblasti těžby, zpracování a dodávek hnědého energetického uhlí, oblasti výroby a velkoobchodních dodávek elektrické energie, oblasti dodávek vedlejších energetických produktů a oblasti poskytování podpůrných služeb elektrizační soustavy. Rozhodnutí dosud nebylo vydáno," uvedl úřad.

Vršanská uhelná kupuje elektrárnu od společnosti ČEZ za 2,5 miliardy korun. Původně ji měla převzít až v roce 2024, firmy se dohodly na urychlení prodeje s ohledem na nové emisní normy Evropské unie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy