Krach Vojenské družstevní záložny, vklady vyplatí fond

Petr Kučera Petr Kučera
2. 5. 2011 18:08
Lidé dostanou peníze z Fondu pojištění vkladů

Praha - Vojenská družstevní záložna není schopna dostát závazkům vůči oprávněným osobám. V pondělí to oznámila Česká národní banka.

Necelým 2350 klientům záložny tedy vyplatí náhradu Fond pojištění vkladů, u něhož byla ze zákona pojištěna.

"Ihned jsme požádali likvidátora záložny o předání podkladů k provedení výplaty," říká Renáta Kadlecová, výkonná ředitelka Fondu pojištění vkladů.

Fond bude vyplácet náhrady do výše 100 procent vkladů, maximálně však do limitu 2,418 milionu korun na jednoho vkladatele. Jde o ekvivalent částky 100 tisíc eur - právě na tuto hranici se zákonné pojištění od letošního roku zdvojnásobilo.

Den zahájení výplat, stejně jako způsob a místo, stanoví Fond pojištění vkladů do 18. května 2011 na svém webu i na webu záložny.

"Při nárokování výplaty pojištěných vkladů nemusí klient vyplňovat žádný formulář. Stačí, když se na výplatním místě prokáže platným průkazem totožnosti," připomíná Kadlecová.

Pokud si žadatel nemůže peníze vyzvednout osobně, může někoho zmocnit k vyzvednutí plnou mocí - její vzor najde na webu fondu.

Bez licence už od prosince

O potřebné povolení České národní banky přišla Vojenská družstevní záložna už na začátku loňského prosince. Důvodem byly přetrvávající závažné nedostatky v podnikání.

"Nebyla dlouhodobě schopna plnit zákonem stanovené minimální požadavky na kapitálové vybavení, což ohrožovalo její finanční stabilitu a zájmy jejích vkladatelů," vysvětlil tehdy Tomáš Zimmermann z tiskového oddělení ČNB.

Vedle toho zjistila ČNB i četná pochybení, jako překračování limitů úvěrové angažovanosti nebo nedostatky v řídicím a kontrolním systému.

Za dobu své existence, tedy od roku 1994, vyplácel Fond pojištění vkladů náhrady vkladů v šestnácti případech, při nichž poskytl v podobě dvanácti řádných a čtyř dodatečných výplat náhrady klientům dvanácti bank v celkové výši zhruba 25 miliard korun.

Nejen pro vojáky

Podle výše klientských vkladů měla Vojenská družstevní záložna 0,8procentní podíl na trhu kampeliček. Ke konci loňského října vykazovala objem vkladů 137 milionů korun a celkovou bilanční sumu zhruba 165 milionů korun.

Záložna už dříve dočasně pozastavila poskytování depozitních i úvěrových produktů. Ke konci září měla 2345 členů, vedle centrály disponovala i deseti pobočkami a celkem 25 zaměstnanci.

Vojenskou družstevní záložnu založili 1996 zaměstnanci resortu ministerstva obrany - jde však o čistě soukromý subjekt (družstvo), ministerstvo není zřizovatelem. Původně byla určena hlavně pro zaměstnance resortu, postupně se orientovala i na širší veřejnost.

V roce 2009 vykázala záložna ztrátu přes 20 milionů korun. Podle výroční zprávy se na hospodaření výrazně projevila nejen světová ekonomická krize, ale také zpronevěra pracovnice přerovské pobočky. Žena záložně ukradla 9,1 milionu korun, když "dlouhodobě čerpala pro sebe finanční prostředky na neexistující úvěry".

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Další kampeličky chtějí být bankou, bude to snadnější
Podnikové spořitelny končí, pokud nemají registraci ČNB
Devizoví obchodníci už potřebují licenci. Dostalo ji 12

Platné povolení od ČNB tak nyní má 14 družstevních záložen. Vklady jsou nyní pojištěny stejně jako v bankách.

Od roku 2005 výrazně zpřísnila také další pravidla pro fungování záložen. Povinný základní kapitál vzrostl z dřívějších pouhých 500 tisíc na 35 milionů korun

 

Právě se děje

Další zprávy