Podnikové spořitelny končí, pokud nemají registraci ČNB

Petr Kučera Petr Kučera
2. 5. 2011 10:55
Skončilo přechodné období podle nového zákona o platebním styku

Praha - Takzvané podnikové spořitelny, které do konce dubna nezískaly registraci u České národní banky, nemohou od května dál poskytovat své služby.

Přísnější pravidla - včetně povinné registrace - zavedl nový zákon o platebním styku. Ten je sice účinný už od listopadu 2009, ale pro podnikové spořitelny stanovil přechodné období právě do konce dubna 2011.

Česká národní banka registruje k začátku května celkem 38 poskytovatelů platebních služeb malého rozsahu. Kromě podnikových spořitelen však do této kategorie spadají i další společnosti, například mobilní operátoři, některé maloobchodní sítě nebo provozovatel aukčního webu.

Vzhledem k tomu, že činnosti podnikových spořitelen nebyly dosud regulovány, nemá centrální banka informace o počtu subjektů, které tyto služby poskytovaly.

Podle Petry Hájkové z tiskového oddělení ČNB proto nelze ani nyní říci, kolik podnikových spořitelen z celkového počtu požádalo o registraci, respektive kolik registrovaných subjektů poskytuje tyto služby.

Šance pro banky

Služby podnikových spořitelen se liší případ od případu, většinou jsou však založeny na správě účtu, na který se převádí mzdy zaměstnanců nebo jejich část.

"Zaměstnanec v podstatě půjčuje peníze zaměstnavateli a jako protislužbu dostává z poskytnutých prostředků úrok, případně využívá další finanční služby" upřesňuje Marcela Suchánková z ČSOB.

Podle Suchánkové jsou vklady do podnikových spořitelen poměrně rizikové, protože se na ně nevztahuje zákonné pojištění. "Vše tedy stojí a padá se stabilitou firmy," dodává.

Právě banky nyní vidí příležitost - lidé, kterým dosud jejich účet spravoval zaměstnavatel, si budou muset založit účet u klasické banky nebo záložny.

Provozovatelé těchto spořitelen se sice musí nově registrovat a dodržovat zákon o platebním styku, nevztahují se však na ně přísnější pravidla například ohledně bankovní licence. Přijímání vkladů od zaměstnanců se ani podle nového zákona nepovažuje za přijímání vkladů od veřejnosti, které je vyhrazeno bankám a družstevním záložnám.

Zaměstnavatel, který bude poskytovat platební služby po 1. květnu 2011 bez registrace u ČNB, se dopustí správního deliktu a hrozí mu pokuta.

Foto: Reuters
Čtěte také:
Devizoví obchodníci už potřebují licenci. Dostalo ji 12
 

Právě se děje

před 45 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy