Zkrachovala už druhá kampelička. Máme se bát o peníze?

Petr Kučera Petr Kučera, Matěj Přibyl, Investujeme.cz
9. 12. 2010 10:23
Porovnání sazeb a poplatků družstevních záložen na českém trhu

Praha - O povolení České národní banky letos přišla už druhá družstevní záložna. K vyšší důvěře konzervativních Čechů to kampeličkám zřejmě nepomůže. Je ale skutečně důvod k obavám?

Vklady v záložnách jsou nyní pojištěny stejně jako v bankách, tedy 100 procent až do výše 50 tisíc eur (od roku 2011 se limit zvýší na 100 tisíc).

Už v roce 2005 výrazně zpřísnila pravidla pro jejich fungování, dohlíží na ně Česká národní banka. Povinný základní kapitál vzrostl z dřívějších pouhých 500 tisíc na 35 milionů korun.

Vyšší úroky a bez poplatků

Poté, co ČNB tento týden odebrala povolení Vojenské družstevní záložně (podrobněji zde), funguje na českém trhu 14 kampeliček.

Lákají především na vyšší zhodnocení peněz na spořicích účtech nebo termínovaných vkladech, než jaké nabízí banky. Velkou výhodou jsou také nízké nebo nulové poplatky za vedení běžného účtu.

Jako člen se podílíte i na ztrátě

Mezi nevýhody naopak patří právní forma záložen. Jde o družstvo a kdokoli chce využít jejich nabídky, musí se nejprve stát členem. To obnáší i vstupní poplatek, který nicméně u většiny kampeliček klesl na zcela symbolickou úroveň.

Povinností členů družstevní záložny je také podílet se na krytí její ztráty. Maximální výši této povinnosti ale stanoví zákon jen jako součet dvojnásobku členského vkladu a případného zápisného, což jsou ve většině případů řádově stovky korun.

Pro některé potenciální klienty je nevýhodou také malá síť poboček. Některé záložny mají jen jednu či dvě, navíc požadují osobní návštěvu nového klienta (člena).

Foto: Aktuálně.cz
Porovnání záložen a tabulka úrokových sazeb:
Podrobnosti a diskuzi najdete na webu Investujeme.cz
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy