Zkrachovala už druhá kampelička. Máme se bát o peníze?

Petr Kučera Petr Kučera, Matěj Přibyl, Investujeme.cz
9. 12. 2010 10:23
Porovnání sazeb a poplatků družstevních záložen na českém trhu

Praha - O povolení České národní banky letos přišla už druhá družstevní záložna. K vyšší důvěře konzervativních Čechů to kampeličkám zřejmě nepomůže. Je ale skutečně důvod k obavám?

Vklady v záložnách jsou nyní pojištěny stejně jako v bankách, tedy 100 procent až do výše 50 tisíc eur (od roku 2011 se limit zvýší na 100 tisíc).

Už v roce 2005 výrazně zpřísnila pravidla pro jejich fungování, dohlíží na ně Česká národní banka. Povinný základní kapitál vzrostl z dřívějších pouhých 500 tisíc na 35 milionů korun.

Vyšší úroky a bez poplatků

Poté, co ČNB tento týden odebrala povolení Vojenské družstevní záložně (podrobněji zde), funguje na českém trhu 14 kampeliček.

Lákají především na vyšší zhodnocení peněz na spořicích účtech nebo termínovaných vkladech, než jaké nabízí banky. Velkou výhodou jsou také nízké nebo nulové poplatky za vedení běžného účtu.

Jako člen se podílíte i na ztrátě

Mezi nevýhody naopak patří právní forma záložen. Jde o družstvo a kdokoli chce využít jejich nabídky, musí se nejprve stát členem. To obnáší i vstupní poplatek, který nicméně u většiny kampeliček klesl na zcela symbolickou úroveň.

Povinností členů družstevní záložny je také podílet se na krytí její ztráty. Maximální výši této povinnosti ale stanoví zákon jen jako součet dvojnásobku členského vkladu a případného zápisného, což jsou ve většině případů řádově stovky korun.

Pro některé potenciální klienty je nevýhodou také malá síť poboček. Některé záložny mají jen jednu či dvě, navíc požadují osobní návštěvu nového klienta (člena).

Foto: Aktuálně.cz
Porovnání záložen a tabulka úrokových sazeb:
Podrobnosti a diskuzi najdete na webu Investujeme.cz
 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy