"Když přidá stát, my už nemusíme." Odbory varují před zmrazením mezd po změně zdanění

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
2. 9. 2020 15:59
Vláda navrhuje od ledna 2021 zrušit superhrubou mzdu. Pokud záměr projde parlamentem, polepší si zaměstnanci o stovky až tisíce korun měsíčně díky nižšímu zdanění. Odbory ovšem nyní přišly s varováním. Podle jejich prohlášení může daňová změna vést ke zmrazení mezd ve firmách i k nižším důchodům.
Foto: Jakub Plíhal

Českomoravská konfederace odborových svazů vydala prohlášení, ve kterém upozorňuje, že zrušit superhrubou mzdu nebude snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát.

"Je to příležitost, jak postupně v daních pro zaměstnance nastolit spravedlnost a odstranit podvodný slib rovné daně za kterým stojí minulé vlády. Ale největší problém, před nímž odbory i představitelé České národní banky v této krizové době varují, jsou negativní dopady na státní finance. Při navrhovaném 15 procent zdanění připraví veřejné rozpočty o 90 miliard korun," píše se v prohlášení odborů.

Někteří zaměstnavatelé podle předsedy ČMKOS Josefa Středuly už vysílají signály, že zrušení superhrubé mzdy je příležitost, jak svým zaměstnancům nezvyšovat mzdy, protože to za ně udělal stát. "Považujeme za velmi nebezpečné a nepřijatelné, aby vyjednávání o růstu mezd zaměstnavatelé blokovali s výmluvou na zrušení superhrubé mzdy," říká Středula.

Pokud by skutečně došlo ke zmrazení růstu mezd a platů, mohlo by to podle něj stát ochudit o dalších 20 miliard. "A jako domeček z karet se pak mohou sesypat i budoucí valorizace důchodů, které jsou navázány na růst průměrné mzdy," zdůrazňuje Středula.

Vládní koncept daně z příjmů fyzických osob spočívá ve zrušení superhrubé mzdy a zavedení daňové progrese. Daňové sazby by měly být nastavené ve výši 15 procent do výdělku do 139 340 korun a 23 procent nad tento limit. Základem daně by byl hrubý příjem. Zaměstnanec, který má nyní hrubou mzdu ve výši průměrné, tedy 34 077 korun měsíčně, by si od ledna 2021 polepšil o zhruba 1 700 korun. Pro zaměstnavatele by se nic nezměnilo, dál by odváděli za zaměstnance pojištění ve výši 33,8 procent z hrubé mzdy. 

 

Právě se děje

před 58 minutami

Policie pátrá po třech chlapcích na Českobudějovicku

Policie pátrá po třech chlapcích, kteří utekli z diagnostického ústavu v Šindlových Dvorech na Českobudějovicku. Pohřešovaní jsou ve věku od 13 do 15 let. Policie po chlapcích pátrá od pátečního večera, uvedla dnes na svém webu.

Třináctiletý Adam Štádler má šedomodré oči, hnědé vlasy vyholené po stranách a nahoře vlnité. Oblečen by mohl být do černých tepláků, bílé mikiny, na nohou má černé tenisky a na hlavě šedou kšiltovku.

O rok starší David Kříž má hnědé vlasy a hnědé oči. Oblečen by mohl být do šedých tepláků, oranžové mikiny. Na nohou může mít černomodré tenisky.

Patnáctiletý Jan Hospodářský má tmavě hnědé vlasy a modré oči. Oblečen byl do modrých kraťasů a fialovo černé mikiny. Na nohou měl červené tenisky značky Nike.

"chlapci neužívají žádné léky, nejsou v ohrožení života. Pohybovat by se mohli v Českých Budějovicích," uvedl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

před 1 hodinou

Liverpool získal útočníka Jotu za více než miliardu korun

Fotbalisty Liverpoolu posílí portugalský útoční Diogo Joga z Wolverhamptonu. Úřadující anglický mistr zaplatí podle BBC za třiadvacetiletého hráče 41 milionů liber (1,2 miliardy korun). Další čtyři miliony liber mohou Wolves získat dodatečně na bonusech.

Jota působí v Anglii od roku 2017, kdy přišel do Wolverhamptonu na hostování z Atlética Madrid. O rok později do klubu přestoupil natrvalo za 18 milionů eur (nyní 481 milionů korun). Portugalský reprezentant za Wanderers odehrál 131 soutěžních zápasů a dal 44 gólů. Na Anfieldu podepsal smlouvu na pět let.

Do týmu kouče Jürgena Kloppa přišel tento týden i španělský záložník Thiago Alcántara z Bayernu Mnichov za 20 milionů liber (585 milionů korun). Přestupová částka se může zvýšit až o pět milionů liber. Před novou sezonou posílil Liverpool také řecký obránce Kostas Tsimikas z Olympiakosu Pireus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy