Kde vám dají nejlepší půjčku? Nový žebříček ukázal, že většina tradičních bank je zkostnatělá

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
24. 11. 2015 13:10
Studie Navigátor bezpečného úvěru letos zkoumala 109 spotřebitelských úvěrů od 70 poskytovatelů. Nejlépe se umístily Air Bank, Komerční banka a Home Credit. Nejhůře z tradičních bank dopadla Česká spořitelna. Takzvaní úvěroví predátoři se přesouvají do mikropůjček, ukázala studie.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Economia

Praha - Většina tradičních bank zůstává v poskytování spotřebitelských úvěrů zkostnatělá a klientům nevycházejí vstříc. Takzvaní úvěroví predátoři, tedy lichváři, se přesouvají do mikropůjček. Vyplývá to ze studie Navigátor bezpečného úvěru 2015

Ta zkoumala 109 spotřebitelských úvěrů od 70 poskytovatelů. "Na prvním místě se letos umístila Air Bank, následovaná Komerční bankou a společností Home Credit," představil výsledky profesor Univerzity Karlovy a garant projektu Michal Mejstřík. Studie je spolufinancovaná společností Home Credit.

U první trojice podle Mejstříka přispěla k dobrým výsledkům nejen vysoká úroveň bezpečnosti pro spotřebitele a férová cena, ale také další služby a přidaná hodnota, kterou lidem poskytují.

"Již nepřekvapuje nepříliš dobré umístění tradičních bank v hodnocení. Především cenou a některými dalšími aspekty samy sebe opět řadí na nižší část žebříčku bezpečných poskytovatelů úvěrů," podotkl Mejstřík. Podle něj například překvapí poplatky za sjednání úvěrů, které nebankovní úvěrové společnosti nepožadují již několik let. Nejhůře se z tradičních bank umístila Česká spořitelna.

Pořadí 21 bezpečných poskytovatelů půjček podle Navigátoru bezpečného úvěru

Pořadí Společnost Body (z 10 možných)
1. Air Bank 9,8
2. Komerční banka 9,25
3. Home Credit 9,1
4. Equa bank 9,05
5. mBank 8,98
6. Zuno Bank 8,95
7. Raiffeisenbank 8,9
8. Cetelem 8,8
9. Essox 8,65
10. ČSOB 8,03
11. Sberbank 7,85
12. Poštovní spořitelna 7,58
13. UnICredit Bank 7,58
14. Cofidis 7,55
15. GE Money Bank 7,45
16. Expo Bank 7,1
17. Česká spořitelna 6,65
18. Oberbank 6,5
19. Waldviertel Sparkasse 6
20. Provident 5,25
21. Český Triangl 5,05

Vedle hlavní kategorie hodnotil Navigátor také úvěry na 30 000 a 100 000 korun. U menšího úvěru si nejlépe vedly Air Bank, Home Credit a mBank. V případě úvěru na 100 000 korun vyhrála také Air Bank, následovaná Komerční bankou a Zuno Bank.

Rozestupy mezi jednotlivými bankovními a značkovými nebankovními subjekty vznikly tradičně rozdílem v cenách, v sankcích, v parametru četnosti výskytu u Asociace občanských poraden a nově také v inovacích, které věřitelé svým klientům nabízejí.

České domácnosti dluží více než 212 miliard korun na bankovních spotřebitelských úvěrech a dalších 47,4 miliardy korun na nebankovních spotřebitelských úvěrech. K tomu je ale třeba připočítat ještě další miliardy rozpůjčované takzvanými úvěrovými predátory, upozornil Mejstřík.

Ti se postupně přesouvají do nových oblastí, například do mikropůjček, ale také se snaží obcházet zákon prostřednictvím poradenství či zprostředkování konsolidace. Zcela novým produktem na trhu jsou potom reverzní hypotéky, před kterými Navigátor také varuje. Objem půjček u predátorů za rok 2015 odhaduje na částku kolem dvaceti miliard korun.

"Je potřeba říci, že v roce 2015 došlo k dalšímu kvalitativnímu posunu a že většina bezpečných věřitelů nabízí spotřebitelské úvěry transparentněji a bez vysokých poplatků. Klesá také celková cena úvěrů, řada poskytovatelů navíc při poctivém splácení vrací část nákladů, což oceňujeme jako formu positivní motivace spotřebitelů," uvedl zpracovatel studie Matěj Urban.

Pozitivně hodnotí také připravovanou legislativu, především návrh zákona o spotřebitelských úvěrech. Jeho cílem je zajištění vyšší ochrany spotřebitele. "Díky zákonu dojde k výraznému poklesu počtu poskytovatelů úvěru, což bude znamenat celkové pročištění trhu. Dojde také k jasnému rozdělení na legální a nelegální poskytovatele úvěru, což je z pohledu spotřebitelů velmi důležité," zhodnotil Mejstřík.

------------------------

Vybereme vám lepší půjčku! Zkuste naši online kalkulačku.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman chce ocenit policistu, který zasahoval ve Vejprtech

Prezident Miloš Zeman plánuje udělit na podzim medaili policistovi, který v neděli s nasazením života pomohl obětem požáru ve Vejprtech na Chomutovsku. O tragédii bude v pondělí jednat s premiérem Andrejem Babišem. Uvedl to v pořadu Rádia Frekvence 1 z vysílaném z Lán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy