Kde vám dají nejlepší půjčku? Nový žebříček ukázal, že většina tradičních bank je zkostnatělá

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
24. 11. 2015 13:10
Studie Navigátor bezpečného úvěru letos zkoumala 109 spotřebitelských úvěrů od 70 poskytovatelů. Nejlépe se umístily Air Bank, Komerční banka a Home Credit. Nejhůře z tradičních bank dopadla Česká spořitelna. Takzvaní úvěroví predátoři se přesouvají do mikropůjček, ukázala studie.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Economia

Praha - Většina tradičních bank zůstává v poskytování spotřebitelských úvěrů zkostnatělá a klientům nevycházejí vstříc. Takzvaní úvěroví predátoři, tedy lichváři, se přesouvají do mikropůjček. Vyplývá to ze studie Navigátor bezpečného úvěru 2015

Ta zkoumala 109 spotřebitelských úvěrů od 70 poskytovatelů. "Na prvním místě se letos umístila Air Bank, následovaná Komerční bankou a společností Home Credit," představil výsledky profesor Univerzity Karlovy a garant projektu Michal Mejstřík. Studie je spolufinancovaná společností Home Credit.

U první trojice podle Mejstříka přispěla k dobrým výsledkům nejen vysoká úroveň bezpečnosti pro spotřebitele a férová cena, ale také další služby a přidaná hodnota, kterou lidem poskytují.

"Již nepřekvapuje nepříliš dobré umístění tradičních bank v hodnocení. Především cenou a některými dalšími aspekty samy sebe opět řadí na nižší část žebříčku bezpečných poskytovatelů úvěrů," podotkl Mejstřík. Podle něj například překvapí poplatky za sjednání úvěrů, které nebankovní úvěrové společnosti nepožadují již několik let. Nejhůře se z tradičních bank umístila Česká spořitelna.

Pořadí 21 bezpečných poskytovatelů půjček podle Navigátoru bezpečného úvěru

Pořadí Společnost Body (z 10 možných)
1. Air Bank 9,8
2. Komerční banka 9,25
3. Home Credit 9,1
4. Equa bank 9,05
5. mBank 8,98
6. Zuno Bank 8,95
7. Raiffeisenbank 8,9
8. Cetelem 8,8
9. Essox 8,65
10. ČSOB 8,03
11. Sberbank 7,85
12. Poštovní spořitelna 7,58
13. UnICredit Bank 7,58
14. Cofidis 7,55
15. GE Money Bank 7,45
16. Expo Bank 7,1
17. Česká spořitelna 6,65
18. Oberbank 6,5
19. Waldviertel Sparkasse 6
20. Provident 5,25
21. Český Triangl 5,05

Vedle hlavní kategorie hodnotil Navigátor také úvěry na 30 000 a 100 000 korun. U menšího úvěru si nejlépe vedly Air Bank, Home Credit a mBank. V případě úvěru na 100 000 korun vyhrála také Air Bank, následovaná Komerční bankou a Zuno Bank.

Rozestupy mezi jednotlivými bankovními a značkovými nebankovními subjekty vznikly tradičně rozdílem v cenách, v sankcích, v parametru četnosti výskytu u Asociace občanských poraden a nově také v inovacích, které věřitelé svým klientům nabízejí.

České domácnosti dluží více než 212 miliard korun na bankovních spotřebitelských úvěrech a dalších 47,4 miliardy korun na nebankovních spotřebitelských úvěrech. K tomu je ale třeba připočítat ještě další miliardy rozpůjčované takzvanými úvěrovými predátory, upozornil Mejstřík.

Ti se postupně přesouvají do nových oblastí, například do mikropůjček, ale také se snaží obcházet zákon prostřednictvím poradenství či zprostředkování konsolidace. Zcela novým produktem na trhu jsou potom reverzní hypotéky, před kterými Navigátor také varuje. Objem půjček u predátorů za rok 2015 odhaduje na částku kolem dvaceti miliard korun.

"Je potřeba říci, že v roce 2015 došlo k dalšímu kvalitativnímu posunu a že většina bezpečných věřitelů nabízí spotřebitelské úvěry transparentněji a bez vysokých poplatků. Klesá také celková cena úvěrů, řada poskytovatelů navíc při poctivém splácení vrací část nákladů, což oceňujeme jako formu positivní motivace spotřebitelů," uvedl zpracovatel studie Matěj Urban.

Pozitivně hodnotí také připravovanou legislativu, především návrh zákona o spotřebitelských úvěrech. Jeho cílem je zajištění vyšší ochrany spotřebitele. "Díky zákonu dojde k výraznému poklesu počtu poskytovatelů úvěru, což bude znamenat celkové pročištění trhu. Dojde také k jasnému rozdělení na legální a nelegální poskytovatele úvěru, což je z pohledu spotřebitelů velmi důležité," zhodnotil Mejstřík.

------------------------

Vybereme vám lepší půjčku! Zkuste naši online kalkulačku.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy