Kde jsou dlužníci? Amnestie přidělala práci exekutorům

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
22. 1. 2013 6:48
Amnestie se na exekuce nevztahuje, naopak může celkový dluh zvýšit
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Amnestie vyhlášená prezidentem Václavem Klausem přidělala kromě jiného práci soudním exekutorům. Ti totiž nedostali žádný soupis amnestovaných osob, takže nyní musí dlužníky z řad vězňů shánět metodou pokus-omyl. Ve výsledku to může zvýšit celkovou výši dluhu.

Vězni se přitom s exekucemi podle dat Exekutorské komory ČR potýkají celkem často. Týkají se zejména odsouzených, kteří se dopustili podvodů, větších krádeží, ublížení na zdraví, zpronevěry nebo kteří mají platit náhradu škody. Pokud neuhradili dluh dobrovolně, věřitel nechá zahájit exekuci. Ta může být vedena i proti vězněnému.

"Věděli jsme, že dotyčný má výstup z věznice například za rok, a počítali jsme s tím, že mu tam máme posílat korespondenci. Teď netušíme, jestli je stále ve vězení, nebo jestli byl propuštěn," říká Jiří Prošek, prezident Exekutorské komory.

"Amnestovaných je hodně a my musíme u každého zjišťovat novou adresu a doručovat opakovaně. Celé řízení se tak prodlužuje a prodražuje, na což nejvíc doplatí dlužník," doplňuje Prošek.

Exekutoři totiž podle vyhlášky ministerstva spravedlnosti mají nárok na paušální náhradu nákladů ve výši 3500 korun na jedno exekuční řízení. Ovšem v případě, že skutečné náklady tuto částku přesáhnou, účtují se skutečné náklady, které jdou na vrub dlužníka.

Foto: Profimedia
Čtěte také:
Jeden den s exekutorem. Nezouváme se, Good Luck!
Pošta začne konkurovat vymahačům, rozjíždí nový byznys
Konec falešných exekutorů. Vymahačům hrozí pokuta

Exekutorské úřady po celé republice evidují telefonáty od amnestovaných. Většinou se ptají na to, v jakém stavu jsou jejich dluhy. Jiní mají pocit, že se amnestie vztahuje i na exekuce a že jim tedy byl odpuštěn i dluh.

„To je samozřejmě nesmysl. Pokud se věřitel nerozhodne, že chce exekuci zastavit, nebo pokud pro to nejsou jiné zákonem stanovené důvody, musí být vedena, jinak se soudní exekutor vystavuje kárnému postihu," říká Prošek.

„Žádná amnestie nemůže zasáhnout do soukromoprávního vztahu mezi věřitelem a dlužníkem. Amnestie prezidenta republiky jsou dle ústavy a trestního řádu udělovány pouze v rámci trestních řízení," vysvětluje šéf exekutorské komory.

Určitou naději ale amnestie pro exekutora a věřitele přináší. Pokud amnestovaný vězeň začne pracovat a exekutor to zjistí, mohou mu být dle zákona prováděny srážky ze mzdy.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

před 1 hodinou

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy