I důchodci musí platit daně. Jsou ale způsoby, jak se povinnému přiznání vyhnout

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
8. 3. 2019 6:47
Stále více seniorů si ke svému důchodu přivydělává. Kvůli příjmu navíc ale musí většinou řešit i daně. V dalším dílu přehledného daňového seriálu Aktuálně.cz poradíme, kdy pracující penzisté musí platit a kdy naopak dostanou peníze zpět.
Foto: Shutterstock

Kdo musí a kdo ne

Podle Českého statistického úřadu loni v Česku pracovalo skoro půl milionu osob starších 60 let. To je o 30 tisíc víc než na konci roku 2017. Penzisté si rádi přivydělají k důchodu ať už formou brigády, částečnými úvazky, ale i podnikáním.

S přivýdělkem většinou vzniká povinnost podávat daňové přiznání. A na to už řada důchodců nemyslí. V dalším díle přehledného daňového seriálu Aktuálně.cz poradíme, kdy musí daně platit a kdy naopak dostanou peníze zpět.

  • Kdo rozhodně nemusí podávat daňové přiznání, jsou důchodci, kteří pobírají pouze starobní důchod, nemají jiné příjmy a jejich penze není vyšší než 439 200 Kč za rok, což odpovídá částce 36 600 korun měsíčně.

Naopak daňové přiznání by měli letos podat důchodci, kteří měli v roce 2018 nějakou formu přivýdělku a:

  • chtějí obdržet zpět sraženou srážkovou daň z dohod o provedení práce,
  • pracovali současně pro dva zaměstnavatele a z obou mezd či odměn jim byla odvedena zálohová daň z příjmu,
  • měli kromě penze další zdanitelné příjmy, například z podnikání, pronájmu, prodeje majetku, a to vyšší než 6000 Kč.

Daňové přiznání platí i důchodci, kteří mají povinnost platit solidární daň, za vysoké příjmy, pro rok 2018 je limit stanoven na 119 916 korun měsíčně a více. Důchod přes sto tisíc korun ale v Česku podle statistik pobírali v loňském roce jen dva lidé.  

Pozor na předčasné důchody

Lidé v předčasném důchodu si mohou vydělat pouze do určeného limitu. Tedy u dohody o provedení práce do 10 tisíc korun měsíčně a u dohody o pracovní činnosti do 2499 korun. Jinak by o předčasný důchod mohli přijít. 

 

Právě se děje

před 15 minutami

Premiér Babiš se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Dvořákem. Nemám teď s televizí žádný problém, tvrdí

Premiér Andrej Babiš (ANO) se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Petrem Dvořákem. Po jednání vlády na dotaz novinářů odmítl, že by měl vliv na dění v Radě České televize, která je kritizována kvůli odvolání své dozorčí komise.

"Budu mít tento týden schůzku s panem Dvořákem, rád se něco dozvím. Určitě odmítám, že bych já mohl za to, že v ČT v nějaké radě se ptají na hospodaření, skutečně nemám," řekl. Poznamenal, že v poslední době nemá s tímto veřejnoprávním médiem "žádný problém". Prezident Miloš Zeman minulý týden uvedl, že ČT považuje za součást opozice, nikoliv za vyváženou, objektivní a nestrannou veřejnoprávní televizi. V rozhovoru pro Parlamentní listy řekl, že Dvořák by měl podle jeho přesvědčení skončit, rozhodnutí je ale v rukou Rady České televize. Dvořákovi vadí, že se Zeman snaží podkopávat důvěru v ČT.

Desítky osobností minulý týden podepsaly otevřený dopis premiérovi, ve kterém upozorňují na situaci v ČT. Vadí jim mimo jiné způsob odvolání dozorčí komise Rady ČT. Babiše vyzvaly, aby našel způsob jak zajistit podporu nezávislosti médií veřejné služby. Text podepsali umělci, vědci, duchovní či bývalí politici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy