I důchodci musí platit daně. Jsou ale způsoby, jak se povinnému přiznání vyhnout

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
8. 3. 2019 6:47
Stále více seniorů si ke svému důchodu přivydělává. Kvůli příjmu navíc ale musí většinou řešit i daně. V dalším dílu přehledného daňového seriálu Aktuálně.cz poradíme, kdy pracující penzisté musí platit a kdy naopak dostanou peníze zpět.
Foto: Shutterstock

Kdo musí a kdo ne

Podle Českého statistického úřadu loni v Česku pracovalo skoro půl milionu osob starších 60 let. To je o 30 tisíc víc než na konci roku 2017. Penzisté si rádi přivydělají k důchodu ať už formou brigády, částečnými úvazky, ale i podnikáním.

S přivýdělkem většinou vzniká povinnost podávat daňové přiznání. A na to už řada důchodců nemyslí. V dalším díle přehledného daňového seriálu Aktuálně.cz poradíme, kdy musí daně platit a kdy naopak dostanou peníze zpět.

  • Kdo rozhodně nemusí podávat daňové přiznání, jsou důchodci, kteří pobírají pouze starobní důchod, nemají jiné příjmy a jejich penze není vyšší než 439 200 Kč za rok, což odpovídá částce 36 600 korun měsíčně.

Naopak daňové přiznání by měli letos podat důchodci, kteří měli v roce 2018 nějakou formu přivýdělku a:

  • chtějí obdržet zpět sraženou srážkovou daň z dohod o provedení práce,
  • pracovali současně pro dva zaměstnavatele a z obou mezd či odměn jim byla odvedena zálohová daň z příjmu,
  • měli kromě penze další zdanitelné příjmy, například z podnikání, pronájmu, prodeje majetku, a to vyšší než 6000 Kč.

Daňové přiznání platí i důchodci, kteří mají povinnost platit solidární daň, za vysoké příjmy, pro rok 2018 je limit stanoven na 119 916 korun měsíčně a více. Důchod přes sto tisíc korun ale v Česku podle statistik pobírali v loňském roce jen dva lidé.  

Pozor na předčasné důchody

Lidé v předčasném důchodu si mohou vydělat pouze do určeného limitu. Tedy u dohody o provedení práce do 10 tisíc korun měsíčně a u dohody o pracovní činnosti do 2499 korun. Jinak by o předčasný důchod mohli přijít. 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy