Hypotékám hrozí další zpřísnění. ČNB chce strop pro úvěr podle příjmu žadatele

Olga Skalková Olga Skalková
24. 4. 2018 15:41
Dluh žadatele o hypotéku nemá být vyšší než osminásobek ročního příjmu a měsíční splátka všech dluhů nemá přesáhnout 40 procent jeho příjmu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Praha - Česká národní banka možná přistoupí k přísnější regulaci prodejů hypoték ještě předtím, než na to získá silnější nástroje vynutitelné zákonem.

Zpřísnění může spočívat v zavedení dvou nových úvěrových kriterií - maximální výši zadlužení žadatele k jeho ročnímu příjmu (debt to income) a maximální měsíční splátky k jeho měsíčnímu příjmu (debt service to income).

"V současnosti uvažujeme, že bychom maximální limity na tyto dva ukazatele zahrnuli do našeho doporučení bankám," uvedl člen bankovní rady ČNB Marek Mora pro deník E15.

Z Morova vyjádření vyplývá, že snahou ČNB je, aby dluh žadatele o hypotéku nebyl vyšší než osminásobek ročního příjmu a měsíční splátka všech dluhů nebyla vyšší než 40 procent jeho příjmu.

Dosud ČNB bankám formou doporučení stanovuje limit pro výši hypotéky vzhledem k hodnotě kupované nemovitosti. Od loňského dubna proto banky mohou bez omezení poskytovat hypotéky jen do 80 procent hodnoty nemovitosti. Maximálně mohou půjčit jen do 90 procent, ale podíl těchto hypoték nemá přesáhnout 15 procent z nově sjednaných smluv.

ČNB už v loňské zprávě o finanční stabilitě zmiňovala, že překračování limitů (osminásobku ročního příjmu u celkového dluhu žadatele a 40 procent měsíčního příjmu u měsíční splátky všech dluhů) je pro klienty a banky rizikové, a nedoporučila je poskytovat. Limity ale nebyly součástí doporučení ČNB, kterými by se banky měly řídit, jinak jsou vystaveny postihům regulátora.

Zda a kdy ČNB k dalšímu zpřísnění hypoték přistoupí, se můžeme dozvědět brzy. Nová doporučení ČNB zpravidla zveřejňuje v období, kdy vydává svou pravidelnou zprávu o finanční stabilitě, což je 12. června. Na jejich zavedení v minulosti banky dostávaly určité období, obvykle šest nebo devět měsíců.

Zavedení dalších přísnějších pravidel pro žadatele o hypotéky by se nemuselo dotknout lidí, kteří už hypotéku mají a budou ji chtít refinancovat v jiné bance. Už při projednávání novely zákona o ČNB, kterou chce centrální banka získat silnější nástroje na regulaci hypoték, totiž představitelé ČNB souhlasili s pozměňovacím návrhem rozpočtového výboru, aby se nová pravidla nevztahovala na refinancování.

V minulém volebním období se České národní bance nepodařilo zákon prosadit, ale nadále se o to snaží. "Jednání s ministerstvem financí jako spolupředkladatelem pokračují. Podle plánu legislativních prací vlády by novela měla být předložena vládě v září 2018. Účinnost se předpokládá od září 2019," říká mluvčí ČNB Markéta Fišerová.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy