Hypotékám hrozí další zpřísnění. ČNB chce strop pro úvěr podle příjmu žadatele

Olga Skalková Olga Skalková
24. 4. 2018 15:41
Dluh žadatele o hypotéku nemá být vyšší než osminásobek ročního příjmu a měsíční splátka všech dluhů nemá přesáhnout 40 procent jeho příjmu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Praha - Česká národní banka možná přistoupí k přísnější regulaci prodejů hypoték ještě předtím, než na to získá silnější nástroje vynutitelné zákonem.

Zpřísnění může spočívat v zavedení dvou nových úvěrových kriterií - maximální výši zadlužení žadatele k jeho ročnímu příjmu (debt to income) a maximální měsíční splátky k jeho měsíčnímu příjmu (debt service to income).

"V současnosti uvažujeme, že bychom maximální limity na tyto dva ukazatele zahrnuli do našeho doporučení bankám," uvedl člen bankovní rady ČNB Marek Mora pro deník E15.

Z Morova vyjádření vyplývá, že snahou ČNB je, aby dluh žadatele o hypotéku nebyl vyšší než osminásobek ročního příjmu a měsíční splátka všech dluhů nebyla vyšší než 40 procent jeho příjmu.

Dosud ČNB bankám formou doporučení stanovuje limit pro výši hypotéky vzhledem k hodnotě kupované nemovitosti. Od loňského dubna proto banky mohou bez omezení poskytovat hypotéky jen do 80 procent hodnoty nemovitosti. Maximálně mohou půjčit jen do 90 procent, ale podíl těchto hypoték nemá přesáhnout 15 procent z nově sjednaných smluv.

ČNB už v loňské zprávě o finanční stabilitě zmiňovala, že překračování limitů (osminásobku ročního příjmu u celkového dluhu žadatele a 40 procent měsíčního příjmu u měsíční splátky všech dluhů) je pro klienty a banky rizikové, a nedoporučila je poskytovat. Limity ale nebyly součástí doporučení ČNB, kterými by se banky měly řídit, jinak jsou vystaveny postihům regulátora.

Zda a kdy ČNB k dalšímu zpřísnění hypoték přistoupí, se můžeme dozvědět brzy. Nová doporučení ČNB zpravidla zveřejňuje v období, kdy vydává svou pravidelnou zprávu o finanční stabilitě, což je 12. června. Na jejich zavedení v minulosti banky dostávaly určité období, obvykle šest nebo devět měsíců.

Zavedení dalších přísnějších pravidel pro žadatele o hypotéky by se nemuselo dotknout lidí, kteří už hypotéku mají a budou ji chtít refinancovat v jiné bance. Už při projednávání novely zákona o ČNB, kterou chce centrální banka získat silnější nástroje na regulaci hypoték, totiž představitelé ČNB souhlasili s pozměňovacím návrhem rozpočtového výboru, aby se nová pravidla nevztahovala na refinancování.

V minulém volebním období se České národní bance nepodařilo zákon prosadit, ale nadále se o to snaží. "Jednání s ministerstvem financí jako spolupředkladatelem pokračují. Podle plánu legislativních prací vlády by novela měla být předložena vládě v září 2018. Účinnost se předpokládá od září 2019," říká mluvčí ČNB Markéta Fišerová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy