Kateřina Hovorková
Aktualizováno 23. 1. 2022 8:10
Jak to vypadá na trhu práce v jednotlivých oborech a kde se bude letos nejvíc přidávat, zjišťoval mzdový průzkum personálně-poradenské společnosti Hays. Zároveň prozrazuje, o jaké zaměstnance firmy stojí a proč musí některé pracovní pozice naopak obsadit roboty.
Logistika a nákup
Loňský rok byl pro oblast logistiky plný změn. Část logistiky zaměřující se převážně na námořní přepravu utrpěla velké rány, na druhé straně logistika zaměřená na oblast e-shopů zase výrazně rostla.
V Česku oblast e-commerce v posledních pěti letech vzrostla z osmi na 17 % podílu na trhu, z čehož profitují právě distribuční centra a zásilkové služby. Tuzemsko se nyní stává oblíbeným místem zahraničních investorů a vzniká zde nyní několik distribučních center pro Evropu, například v Olomouckém nebo Plzeňském kraji.
Tyto společnosti si mohou dovolit svoje zaměstnance velmi dobře zaplatit, lidem na klíčových pozicích nabízejí mzdu až o 20 % vyšší oproti konkurenci. Vznikne tak tlak na zvyšování mezd napříč oborem. Zároveň budou zájemci očekávat zajímavé benefity - flexibilitu a home office, možnosti kariérního růstu či možnost podílet se na zajímavých a perspektivních projektech.
Společnosti hledají kandidáty spíše na operativní role a odborníky pro koordinaci dopravy a obchodu. Upřednostňují pak uchazeče se zkušenostmi, například od konkurenční firmy, nicméně uplatnit se mohou i kandidáti s předchozí praxí na dělnických pozicích ve výrobě.
Současná průměrná hrubá mzda min / max v korunách
- Asistent nákupu: 35 000 / 43 000
- Manažer skladu: 55 000 / 90 000
- Logistický specialista: 32 000 / 60 000