Exekuce kvůli 33 haléřům na osmdesátiletou ženu? Je to jinak, vzkazuje banka

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
16. 5. 2017 14:46
Uživatelé Twitteru kritizují Komerční banku kvůli tomu, že údajně poslala do exekuce osmdesátiletou důchodkyni kvůli 33 haléřům. Celý příběh je ale složitější. Na začátku byl mnohem vyšší dluh.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Economia

Praha - Komerční banka poslala do exekuce důchodkyni kvůli 33 haléřům. Taková zpráva se šíří na sociální síti Twitter. Banka se proti ní ale ohrazuje. Celý příběh je složitější, zjistil online deník Aktuálně.cz.

Ve vyrozumění o zahájení exekuce se píše, že má být vymoženo 33 haléřů s příslušenstvím, tedy s náklady soudního řízení ve výši 2252 korun. Podle některých diskutujících tak Komerční banka posílá exekutora na důchodkyni jen kvůli tomu, že dluží necelou korunu, a ještě za to prý chce přes dva tisíce navíc jako náhradu nákladů.

Komerční banka ale uvádí, že exekuční návrh podala pro celou dlužnou částku, tedy 2252,33 koruny. Vyčíslené náklady soudního řízení totiž pocházejí již z předchozí exekuce, při které je žena bance nezaplatila.

"V exekučním návrhu byly jednotlivé části pohledávky správně rozděleny na dvě položky: jistinu (v tomto případě 0,33 Kč) a příslušenství (2252 Kč). Bez kontextu celé historie případu proto může být věc interpretována jako exekuce pro pohledávku ve výši 0,33 Kč, přestože předmětem exekuce je částka 2252,33 Kč," říká Pavel Zúbek, mluvčí Komerční banky.

Na počátku byl dluh z půjčky ve výši 10 760,33 koruny, který banka začala vymáhat už před dvěma lety. Protože ale žena - alespoň podle tvrzení banky - i přes předchozí dohodu na splátkovém kalendáři nezačala dluh splácet, podala banka k soudu platební rozkaz. Soud pak přiznal bance nárok na zaplacení dluhu a k tomu i náklady řízení ve výši 2252 korun.

Poté se klientka s bankou dohodla na uhrazení částky, ale splatila jen 10 760 korun. Kromě zbylých 33 haléřů tedy bance nezaplatila ani soudem přiznané náklady řízení. A podle banky je nedoplatila ani po opětovných urgencích. "Soudní spor, případně návrh na exekuci, je až poslední možností ve chvíli, kdy veškeré snahy o dohodu selžou," dodává Zúbek.

Vyrozumění o zahájení exekuce zveřejnil na sociální síti LinkedIn advokát Vladimír Jašek, na kterého se obrátil syn zmíněné důchodkyně. Jašek se zatím k detailům případu nechce vyjadřovat, protože ještě nestihl nahlédnout do spisu.

Online deník Aktuálně.cz mluvil také se synem klientky banky. Ten trvá na tom, že banka jeho matku posílá do exekuce kvůli 33 haléřům, a proto se obrátil na právníka.

"Ještě jednou zvážíme všechny okolnosti tohoto případu a rozhodneme o dalším postupu v této věci. Důležité je zároveň uvést, že banka je odpovědná svým akcionářům, a proto musí postupovat vůči dlužníkům s péčí řádného hospodáře," dodává za banku mluvčí Pavel Zúbek.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy