Exekuce kvůli 33 haléřům na osmdesátiletou ženu? Je to jinak, vzkazuje banka

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
16. 5. 2017 14:46
Uživatelé Twitteru kritizují Komerční banku kvůli tomu, že údajně poslala do exekuce osmdesátiletou důchodkyni kvůli 33 haléřům. Celý příběh je ale složitější. Na začátku byl mnohem vyšší dluh.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Economia

Praha - Komerční banka poslala do exekuce důchodkyni kvůli 33 haléřům. Taková zpráva se šíří na sociální síti Twitter. Banka se proti ní ale ohrazuje. Celý příběh je složitější, zjistil online deník Aktuálně.cz.

Ve vyrozumění o zahájení exekuce se píše, že má být vymoženo 33 haléřů s příslušenstvím, tedy s náklady soudního řízení ve výši 2252 korun. Podle některých diskutujících tak Komerční banka posílá exekutora na důchodkyni jen kvůli tomu, že dluží necelou korunu, a ještě za to prý chce přes dva tisíce navíc jako náhradu nákladů.

Komerční banka ale uvádí, že exekuční návrh podala pro celou dlužnou částku, tedy 2252,33 koruny. Vyčíslené náklady soudního řízení totiž pocházejí již z předchozí exekuce, při které je žena bance nezaplatila.

"V exekučním návrhu byly jednotlivé části pohledávky správně rozděleny na dvě položky: jistinu (v tomto případě 0,33 Kč) a příslušenství (2252 Kč). Bez kontextu celé historie případu proto může být věc interpretována jako exekuce pro pohledávku ve výši 0,33 Kč, přestože předmětem exekuce je částka 2252,33 Kč," říká Pavel Zúbek, mluvčí Komerční banky.

Na počátku byl dluh z půjčky ve výši 10 760,33 koruny, který banka začala vymáhat už před dvěma lety. Protože ale žena - alespoň podle tvrzení banky - i přes předchozí dohodu na splátkovém kalendáři nezačala dluh splácet, podala banka k soudu platební rozkaz. Soud pak přiznal bance nárok na zaplacení dluhu a k tomu i náklady řízení ve výši 2252 korun.

Poté se klientka s bankou dohodla na uhrazení částky, ale splatila jen 10 760 korun. Kromě zbylých 33 haléřů tedy bance nezaplatila ani soudem přiznané náklady řízení. A podle banky je nedoplatila ani po opětovných urgencích. "Soudní spor, případně návrh na exekuci, je až poslední možností ve chvíli, kdy veškeré snahy o dohodu selžou," dodává Zúbek.

Vyrozumění o zahájení exekuce zveřejnil na sociální síti LinkedIn advokát Vladimír Jašek, na kterého se obrátil syn zmíněné důchodkyně. Jašek se zatím k detailům případu nechce vyjadřovat, protože ještě nestihl nahlédnout do spisu.

Online deník Aktuálně.cz mluvil také se synem klientky banky. Ten trvá na tom, že banka jeho matku posílá do exekuce kvůli 33 haléřům, a proto se obrátil na právníka.

"Ještě jednou zvážíme všechny okolnosti tohoto případu a rozhodneme o dalším postupu v této věci. Důležité je zároveň uvést, že banka je odpovědná svým akcionářům, a proto musí postupovat vůči dlužníkům s péčí řádného hospodáře," dodává za banku mluvčí Pavel Zúbek.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Čas se krátí, je třeba jednat o kontrole jaderných zbraní, řekl mluvčí Kremlu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před středečním setkáním ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joem Bidenem v Ženevě zdůraznil, že podle Moskvy je zapotřebí urychleně zahájit jednání o dohodě o kontrole jaderných zbraní. Obě země letos o pět let prodloužily smlouvu známou pod zkratkami START 3 či Nový START, jejíž platnost by jinak vypršela v únoru. Prezidenti podle Peskova mají mimo jiné řešit, jak a kdy nová jednání na toto téma začnou.

"Ano, dohoda (Nový START) byla prodloužena, Bidenova administrativa učinila politické rozhodnutí. To je pozitivní fakt, ale čas se krátí (…) Je nutné začít jednání," uvedl podle agentury TASS kremelský mluvčí.

Podle Peskova Moskvu zaujalo, že americký prezident Joe Biden podle něj připustil "hypotetickou možnost" vstupu Ukrajiny do NATO. "Dříve žádná taková prohlášení nebyla učiněna. V Moskvě tomu samozřejmě věnujeme plnou pozornost," nechal se slyšet Peskov s tím, že Putin má vždy jasno v tom, kde jsou pro Rusko "červené čáry" a věří, že pokud to bude nutné, na setkání šéf Kremlu postoj Moskvy jasně sdělí.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 35 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy