Exekuce kvůli 33 haléřům na osmdesátiletou ženu? Je to jinak, vzkazuje banka

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
16. 5. 2017 14:46
Uživatelé Twitteru kritizují Komerční banku kvůli tomu, že údajně poslala do exekuce osmdesátiletou důchodkyni kvůli 33 haléřům. Celý příběh je ale složitější. Na začátku byl mnohem vyšší dluh.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Economia

Praha - Komerční banka poslala do exekuce důchodkyni kvůli 33 haléřům. Taková zpráva se šíří na sociální síti Twitter. Banka se proti ní ale ohrazuje. Celý příběh je složitější, zjistil online deník Aktuálně.cz.

Ve vyrozumění o zahájení exekuce se píše, že má být vymoženo 33 haléřů s příslušenstvím, tedy s náklady soudního řízení ve výši 2252 korun. Podle některých diskutujících tak Komerční banka posílá exekutora na důchodkyni jen kvůli tomu, že dluží necelou korunu, a ještě za to prý chce přes dva tisíce navíc jako náhradu nákladů.

Komerční banka ale uvádí, že exekuční návrh podala pro celou dlužnou částku, tedy 2252,33 koruny. Vyčíslené náklady soudního řízení totiž pocházejí již z předchozí exekuce, při které je žena bance nezaplatila.

"V exekučním návrhu byly jednotlivé části pohledávky správně rozděleny na dvě položky: jistinu (v tomto případě 0,33 Kč) a příslušenství (2252 Kč). Bez kontextu celé historie případu proto může být věc interpretována jako exekuce pro pohledávku ve výši 0,33 Kč, přestože předmětem exekuce je částka 2252,33 Kč," říká Pavel Zúbek, mluvčí Komerční banky.

Na počátku byl dluh z půjčky ve výši 10 760,33 koruny, který banka začala vymáhat už před dvěma lety. Protože ale žena - alespoň podle tvrzení banky - i přes předchozí dohodu na splátkovém kalendáři nezačala dluh splácet, podala banka k soudu platební rozkaz. Soud pak přiznal bance nárok na zaplacení dluhu a k tomu i náklady řízení ve výši 2252 korun.

Poté se klientka s bankou dohodla na uhrazení částky, ale splatila jen 10 760 korun. Kromě zbylých 33 haléřů tedy bance nezaplatila ani soudem přiznané náklady řízení. A podle banky je nedoplatila ani po opětovných urgencích. "Soudní spor, případně návrh na exekuci, je až poslední možností ve chvíli, kdy veškeré snahy o dohodu selžou," dodává Zúbek.

Vyrozumění o zahájení exekuce zveřejnil na sociální síti LinkedIn advokát Vladimír Jašek, na kterého se obrátil syn zmíněné důchodkyně. Jašek se zatím k detailům případu nechce vyjadřovat, protože ještě nestihl nahlédnout do spisu.

Online deník Aktuálně.cz mluvil také se synem klientky banky. Ten trvá na tom, že banka jeho matku posílá do exekuce kvůli 33 haléřům, a proto se obrátil na právníka.

"Ještě jednou zvážíme všechny okolnosti tohoto případu a rozhodneme o dalším postupu v této věci. Důležité je zároveň uvést, že banka je odpovědná svým akcionářům, a proto musí postupovat vůči dlužníkům s péčí řádného hospodáře," dodává za banku mluvčí Pavel Zúbek.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy