Bankéř, svářeč, programátor. Porovnání ukazuje, kolik si vydělají podle regionů

Iva Špačková Iva Špačková
10. 4. 2017 6:30
Mzdy v Česku rostou. Kvalifikovaných zaměstnanců je totiž málo, což nutí firmy lovit nové pracovníky na atraktivnější výdělky. Nejvíce si lidé vydělají většinou v Praze, ale neplatí to vždy. Podívejte se na přehled mezd vybraných profesí, který zpracovala personální agentura Grafton Recruitment.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: iStock

Průzkum mezd v regionech ČR

Průzkum mezd náborové firmy Grafton Recruitment vychází z dat za první čtvrtletí roku 2017. Výše výdělků jednotlivých profesí se opírá o nástupní mzdy uchazečů, kteří našli práci, a dále o poptávky firem, které zveřejňují při hledání nových zaměstnanců. Profese jako učitelé, kadeřnice či tlumočníci v průzkumu zahrnuty nejsou, protože většinou neprochází přes náborové firmy.

Z dat vyplývá, že zatímco například skladník v Olomouci může vydělávat maximálně 22 tisíc Kč měsíčně, šéf pražského IT oddělení si za stejné období vydělá až 200 tisíc. Výdělky jsou přitom počítány jako hrubá mzda včetně variabilních složek, tedy třeba bonusů.

Letošní průzkum ukázal, že pásmo typické mzdy pro jednu konkrétní profesi se roztahuje. Zatímco v roce 2016 si tester softwaru mohl v Brně vydělat 25 až 40 tisíc Kč měsíčně, letos už může ve stejném městě žádat mzdu v rozpětí 30 až 60 tisíc.

Zaměstnanců je málo ve všech profesích, nicméně největší nedostatek nyní hlásí průmyslová výroba a IT, dále personalistika a podnikové služby. V těchto oborech tak patrně porostou mzdy nejrychleji.

Loni rostly nominálně o 4,3 procenta (podle ČSÚ), letos je čeká ještě vyšší růst. "Rychlost, s jakou vznikají nová pracovní místa, a prohlubující se nerovnováha mezi poptávkou po zaměstnancích a nabídkou kapacit ze strany uchazečů mohou způsobit v roce 2017 růst až kolem pěti procent," odhaduje Martin Ježek, obchodní ředitel Grafton Recruitment. Na druhou stranu z mezd více ukusuje rostoucí inflace.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Chci, aby bylo Česko lídrem v inovacích, řekl Babiš v New Yorku

Česká republika chce být zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. V New Yorku to na fóru Concordia Summit, které se koná jako doprovodná akce k Valnému shromáždění OSN, prohlásil český premiér Andrej Babiš. "Jako jedna z nejvíce industrializovaných zemí v Evropě se musíme soustředit na inovace, abychom zajistili naši konkurenceschopnost," řekl Babiš. Zmínil, že národní strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy