Bankéř, svářeč, programátor. Porovnání ukazuje, kolik si vydělají podle regionů

Iva Špačková Iva Špačková
10. 4. 2017 6:30
Mzdy v Česku rostou. Kvalifikovaných zaměstnanců je totiž málo, což nutí firmy lovit nové pracovníky na atraktivnější výdělky. Nejvíce si lidé vydělají většinou v Praze, ale neplatí to vždy. Podívejte se na přehled mezd vybraných profesí, který zpracovala personální agentura Grafton Recruitment.

Průzkum mezd v regionech ČR

Průzkum mezd náborové firmy Grafton Recruitment vychází z dat za první čtvrtletí roku 2017. Výše výdělků jednotlivých profesí se opírá o nástupní mzdy uchazečů, kteří našli práci, a dále o poptávky firem, které zveřejňují při hledání nových zaměstnanců. Profese jako učitelé, kadeřnice či tlumočníci v průzkumu zahrnuty nejsou, protože většinou neprochází přes náborové firmy.

Z dat vyplývá, že zatímco například skladník v Olomouci může vydělávat maximálně 22 tisíc Kč měsíčně, šéf pražského IT oddělení si za stejné období vydělá až 200 tisíc. Výdělky jsou přitom počítány jako hrubá mzda včetně variabilních složek, tedy třeba bonusů.

Letošní průzkum ukázal, že pásmo typické mzdy pro jednu konkrétní profesi se roztahuje. Zatímco v roce 2016 si tester softwaru mohl v Brně vydělat 25 až 40 tisíc Kč měsíčně, letos už může ve stejném městě žádat mzdu v rozpětí 30 až 60 tisíc.

Zaměstnanců je málo ve všech profesích, nicméně největší nedostatek nyní hlásí průmyslová výroba a IT, dále personalistika a podnikové služby. V těchto oborech tak patrně porostou mzdy nejrychleji.

Loni rostly nominálně o 4,3 procenta (podle ČSÚ), letos je čeká ještě vyšší růst. "Rychlost, s jakou vznikají nová pracovní místa, a prohlubující se nerovnováha mezi poptávkou po zaměstnancích a nabídkou kapacit ze strany uchazečů mohou způsobit v roce 2017 růst až kolem pěti procent," odhaduje Martin Ježek, obchodní ředitel Grafton Recruitment. Na druhou stranu z mezd více ukusuje rostoucí inflace.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy