Ruský bankovní gigant jde do Česka, koupil Volksbank

Tereza Holanová Tereza Holanová
16. 2. 2012 15:20
Sberbank završila akvizici skupiny VBI. Zaplatila méně, než se plánovalo
Foto: Aktuálně.cz

Moskva, Praha - Volksbank Česká republika definitivně přešla do ruských rukou. Skupina Sberbank ve středu završila akvizici, v rámci které získala veškeré akcie rakouské Volksbank International AG (VBI), která je matkou české společnosti.

Jak uvádí deník The Moscow Times, Sberbank nakonec získala akcie se slevou. Namísto původně dohadovaných 788,6 milionu dolarů (15,2 miliardy Kč) totiž za nákup zaplatila pouze 660,5 milionu dolarů (12,7 miliardy Kč).

"Skupina pravděpodobně přestane používat název Volksbank. Sberbank bude na trhu působit pod svým jménem," sdělil zástupce ředitele ruské banky Andrej Donšich.

Česká banka zatím netuší, zda si nechá svůj název a nebo se přejmenuje na Sberbank. "Na vyjednávání máme dvanáct měsíců," říká mluvčí Volksbank CZ Lucie Hálová.

Turbulence Česko nezasáhly

Rakouská skupina je dcerou společnosti Österreichische Volksbanken AG. Ta byla mimo jiné jednou z osmi evropských bank, které loni selhaly v zátěžových testech. Během roku 2011 vykazovala ztráty, například ve druhém čtvrtletí se jednalo o 31 milionů euro. K propadu došlo především kvůli odpisu investic do řeckých dluhopisů.

Na českou větev neměly ovšem problémy její "babičky" vliv, tvrdí zástupci VBI i Volksbank CZ. Každopádně nyní platí, že Volksbank CZ nemá nyní již s Österreichische Volksbanken AG nic společného.

Samotná VBI kromě Česka působí také na Slovensku, Ukrajině, v Maďarsku, Slovinsku, Rumunsku, Chorvatsku a v Bosně a Hercegovině. Rumunské divize se přitom prodej netýkal. Tuto část se VBI rozhodla vyčlenit kvůli aktuálním problémům této banky.

Expanze nekončí

Bez Rumunska tak Sberbank získala celkem 600 tisíc klientů a 195 poboček, informuje ruský tisk.

"Tato transakce představuje důležitý krok v mezinárodní strategii Sberbank a v její cestě stát se skutečně globální finanční korporací," uvedl generální ředitel skupiny Herman Gref. Pro Sberbank se jedná o první velkou akvizici mimo Společenství nezávislých států.

Podle The Moscow Times tak největší bankovní skupina v Rusku, která na tamním trhu drží 27 procent, učinila další krok ve svém pronikání do střední a východní Evropy.

Podle zástupců společnosti se nyní bude Sberbank soustřeďovat na aktivity v Polsku a Turecku, nevylučuje ale ani expanzi do západní Evropy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Policie obvinila řidiče kamionu kvůli srážce s vlakem na přejezdu ve Šluknově

Řidiče kamionu, který minulý týden zůstal stát ve Šluknově na železničním přejezdu a střetl se na něm s osobním vlakem, policie obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti. Při nehodě utrpělo pět lidí zranění, dva lidé byli s lehkým zraněním ošetřeni v nemocnici. V případě prokázání viny hrozí 23letému cizinci až pětileté vězení. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Vlak se s nákladním autem střetl ve čtvrtek, ve vlaku cestovalo deset lidí. "Mladý řidič kamionu vjel na železniční přejezd, patrně nezvládl nákladní vozidlo vytočit do ulice Sukova a návěsem kamionu zůstal stát na železničním přejezdu, na kterém se spustila zvuková a světelná signalizace zabezpečovacího zařízení. Následně se střetl návěs nákladního vozidla s osobním motorovým vlakem, jedoucím ze směru z Dolní Poustevny do Rumburku," uvedla Kubíčková. Tragédii zřejmě zabránil strojvedoucí, který stačil zabrzdit.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Toxický plyn zabil v jordánském přístavu Akaba deset lidí a 250 zranil

Únik toxického plynu ze skladovací nádrže v jordánském přístavu Akaba v pondělí zabil deset lidí a dalších zhruba 250 jich zranil, píší zahraniční agentury s odkazem na jordánské úřady.

Nádrž s toxickým plynem spadla při převozu, což vedlo k úniku plynu, uvedla státní agentura Petra s odkazem na jordánské úřady. O jakou látku se jednalo, není v tuto chvíli jasné.

Video zveřejněné státními médii později ukázalo, že cisterna spadla na palubu lodi poté, co ji z kamionu zvedl jeřáb. Následoval výbuch provázený hustým žlutým dýmem.

Zranění byli převezeni do nemocnice a úřady následně oblast uzavřely. Na místě zasahují specializované týmy.

Deset lidí zahynulo a 251 bylo zraněno, uvedl jordánský úřad pro bezpečnost veřejnosti. V lékařské péči je podle státní televize v tuto chvíli stále 199 lidí.

Představitel zdravotnictví Džamál Ubajdát vyzval obyvatele, aby nevycházeli a zavřeli si okna a dveře. Nejbližší obytná čtvrť je vzdálená 25 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy