Dětské dluhy za odpadky mohou skončit. Záleží na poslancích

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
8. 12. 2014 18:17
V Česku žije okolo 150 tisíc dětských dlužníků. Velká část dluhů vzniká, když rodiče neplatí městům poplatky za odvoz odpadu.
Foto: Aktuálně.cz

Praha – Poslanci mohou v úterý přispět ke snížení počtu dětských dlužníků. Budou hlasovat o novele zákona o místních poplatcích, která chce zamezit dosavadní praxi, kdy obce vymáhají dluhy za nezaplacené poplatky za odpad po čerstvě plnoletých dětech.

V České republice žije podle neziskové společnosti Člověk v tísni okolo 150 tisíc dětských dlužníků. Jejich dluh nejčastěji vzniká tehdy, když za ně rodiče neuhradí pokuty za jízdu bez jízdenky nebo pokud neplatí právě poplatky za odpad. Jestliže novela projde, budou obce tyto poplatky vymáhat pouze po rodičích, a to i po nabytí zletilosti jejich dětí.

"Mnoho z těchto mladých lidí žije v dětských domovech a o tom, že jim díky laxnosti rodičů vzniká dluh, vůbec nevědí. Doma třeba nikdy nebyli, a přesto obec, kde mají hlášený trvalý pobyt, po nich tento dluh vymáhá. Ne po rodičích, kteří ho způsobili, ale po nich," říká advokátka Alena Vlachová, která se dětskými dluhy dlouhodobě zabývá.

"Postupem času se dostane dluh do exekuce a z tisícikoruny je najednou několikanásobné břímě, které zavěsíme na krk mladému člověku," dodává Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni.

Návrh podporuje Platforma pro odpovědné finance, jejímž členem je i Česká bankovní asociace. "Předlužený mladý člověk na prahu produktivního věku má zhoršený vstup na trh práce, což zvyšuje náklady na sociální transfery ve společnosti," říká Jan Matoušek z České bankovní asociace.

Do sněmovny zároveň dorazil také senátorský návrh obdobné novely, která s vymáháním dluhu na rodičích počítá jen u dětí z dětských domovů. Takové omezení je ale podle Hůleho nelogické. Případným dluhem za nezodpovědné rodiče jsou zatíženy stejně děti z dětských domovů i ty ostatní.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy