Dětské dluhy za odpadky mohou skončit. Záleží na poslancích

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
8. 12. 2014 18:17
V Česku žije okolo 150 tisíc dětských dlužníků. Velká část dluhů vzniká, když rodiče neplatí městům poplatky za odvoz odpadu.
Foto: Aktuálně.cz

Praha – Poslanci mohou v úterý přispět ke snížení počtu dětských dlužníků. Budou hlasovat o novele zákona o místních poplatcích, která chce zamezit dosavadní praxi, kdy obce vymáhají dluhy za nezaplacené poplatky za odpad po čerstvě plnoletých dětech.

V České republice žije podle neziskové společnosti Člověk v tísni okolo 150 tisíc dětských dlužníků. Jejich dluh nejčastěji vzniká tehdy, když za ně rodiče neuhradí pokuty za jízdu bez jízdenky nebo pokud neplatí právě poplatky za odpad. Jestliže novela projde, budou obce tyto poplatky vymáhat pouze po rodičích, a to i po nabytí zletilosti jejich dětí.

"Mnoho z těchto mladých lidí žije v dětských domovech a o tom, že jim díky laxnosti rodičů vzniká dluh, vůbec nevědí. Doma třeba nikdy nebyli, a přesto obec, kde mají hlášený trvalý pobyt, po nich tento dluh vymáhá. Ne po rodičích, kteří ho způsobili, ale po nich," říká advokátka Alena Vlachová, která se dětskými dluhy dlouhodobě zabývá.

"Postupem času se dostane dluh do exekuce a z tisícikoruny je najednou několikanásobné břímě, které zavěsíme na krk mladému člověku," dodává Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni.

Návrh podporuje Platforma pro odpovědné finance, jejímž členem je i Česká bankovní asociace. "Předlužený mladý člověk na prahu produktivního věku má zhoršený vstup na trh práce, což zvyšuje náklady na sociální transfery ve společnosti," říká Jan Matoušek z České bankovní asociace.

Do sněmovny zároveň dorazil také senátorský návrh obdobné novely, která s vymáháním dluhu na rodičích počítá jen u dětí z dětských domovů. Takové omezení je ale podle Hůleho nelogické. Případným dluhem za nezodpovědné rodiče jsou zatíženy stejně děti z dětských domovů i ty ostatní.

 

Právě se děje

před 10 minutami

V ČR žije 10,68 milionu lidí, počet obyvatel vzrostl za tři čtvrtě roku o více než 31 tisíc

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2 000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy