Dávky na bydlení se mírně zvýší, získat je ale bude složitější

ČTK ČTK
29. 12. 2017 14:58
Novela zpřesňuje výčet nákladů na bydlení a zavádí novou podmínku pro vyplacení příspěvku. Aby ho člověk dostal, bude muset podrobně rozepsat jednotlivé položky výdajů a uvést, jestli je hradí zálohově.
Foto: Jiří Kropáček

Praha - Dávky na bydlení se od ledna mírně zvýší. Zvedají se totiž takzvané normativní náklady, z nichž se pomoc potřebným od státu vypočítává. Změní se ale také pravidla pro vyplácení příspěvku na bydlení.

Lidé budou muset úřadu práce pravidelně dodávat přehled plateb a vyúčtování záloh, jinak o peníze od státu přijdou. Nové normativy upravuje vládní nařízení a pravidla vyplácení dávky pak novela o sociální podpoře, které začínají platit na Nový rok.

Na příspěvek má nárok vlastník nebo nájemník, který je v bytě trvale hlášený, pokud mu na pokrytí nákladů na přiměřené bydlení nestačí v Praze 35 procent a jinde 30 procent příjmu. Dávka pak odpovídá rozdílu mezi normativem a 0,3 či 0,35násobkem příjmu.

Za přiměřenou bytovou plochu pro jednu osobu se považuje 38 metrů čtverečních, pro dvě 52, pro tři 68 a pro čtyři a víc lidí 82 metrů.

Novela zpřesňuje výčet nákladů na bydlení a zavádí novou podmínku pro vyplacení příspěvku. Aby ho člověk dostal, bude muset podrobně rozepsat jednotlivé položky výdajů a uvést, jestli je hradí zálohově. Vyúčtování záloh pak musí úřadu práce dokládat minimálně jednou ročně.

"Pokud dotyčný přehled nedoloží, nebude mít na příspěvek na bydlení nárok, nebo mu úřad práce dávku odejme," uvedlo ministerstvo práce. Dosud stačilo doložení paušální částky za bydlení.

Vedle příspěvku na bydlení se vyplácí také doplatek. Má dorovnat výdaje na bydlení tak, aby lidem zbylo na živobytí.

Dávky na bydlení se od ledna mírně zvednou, a to díky úpravě normativů. Do nich se podle ministerstva práce promítl růst nájemného i cen elektřiny a služeb, ale současně také pokles cen plynu a teplé vody.

Vláda stanovuje normativní náklady podle velikosti bydliště, počtu osob v domácnosti a cen. Zvednou se o několik desetikorun až stokorun.

V Praze budou stanovené náklady od ledna podle počtu lidí v domácnosti v nájmu 7870 až 18 827 korun a ve vlastním či družstevním bytě od 4420 do 11.298 korun. Letos se pohybují v nájemním bytě od 7720 do 18 577 korun, ve vlastním či družstevním pak od 4357 do 11 244 korun.

V dalších místech republiky jsou náklady nižší než v hlavním městě. Nejmenší jsou v obcích a městech s méně než 10 000 obyvateli. V nájemních bytech se od ledna budou podle počtu členů domácnosti a velikosti bydliště pohybovat od 4844 do 15 282 korun, dosud jsou od 4763 korun pro jednu osobu do 15 112 korun.

Ve vlastních a družstevních bytech se mimopražské normativy neliší od normativů v hlavním městě - od ledna budou činit 4420 až 11 298 korun místo letošních 4357 až 11 244 korun.

Když Sobotkova vláda v listopadu nové normativy schvalovala, měl k nim výhrady tehdejší ministr pro lidská práva. Podle něj částky nezohledňují skokový nárůst nájmů v Praze a větších městech.

Reálná hodnota dávek tak v příštím roce poklesne, uvedl tehdy ministrův tým. Podle Rady seniorů ČR by se normativní náklady měly upravit tak, aby po zaplacení bydlení samotným lidem zbylo aspoň 170 korun na den.

Výdaje na dávky na bydlení v minulých letech každoročně rostly, i když se podmínky zpřísnily a peníze od státu dostávalo méně lidí. Letos jsou náklady nižší. Na příspěvek na bydlení se do konce září vydalo 6,57 miliardy, loni přes sedm miliard korun.

Do doplatku na bydlení putovalo od ledna do září 1,85 miliardy, tedy zhruba o 340 milionů méně než v prvních třech loňských čtvrtletích.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ministr zahraničí KLDR přišel o svůj post, tvrdí americký portál

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho přišel o svůj post. Oznámil to americký portál NK News, který se specializuje na informace z KLDR. Pokud se zpráva potvrdí, půjde podle serveru o významnou změnu, která může mít nemalý vliv na severokorejskou diplomacii.

NK News se odvolává na své zdroje v Pchjongjangu, které uvedly, že dosavadního ministra by měl vystřídat Ri Son-kwon, někdejší šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Tento diplomat byl mimo jiné vedoucím severokorejské delegace při klíčových jednáních mezi KLDR a Jižní Koreou na začátku roku 2018.

Ri Jong-ho působil ve funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se podle amerického serveru zabývá 38 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy