Daně: Z loňské brigády můžete získat další peníze i teď. Poradíme, jak na to

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
1. 3. 2019 6:56
Studentům, kteří si loni přivydělávali na brigádě, se vyplatí podat právě teď daňová přiznání. Mohou totiž získat takzvanou daňovou vratku, tedy peníze, které jim loni zaměstnavatelé strhli. V dalším dílu přehledného daňového seriálu Aktuálně.cz poradíme, jak na to.
Foto: Shutterstock.com

Podnikání při studiu

Také studenti, kteří si přivydělávají podnikáním, mohou podáním daňového přiznání získat peníze navíc. Uplatní totiž daňové slevy - na poplatníka a na studenta - v plné výši, i když vydělávají jen část roku.

"Záleží na tom, kolik si podnikáním vydělají, kolik měsíců pracují a zda platí nějaké zálohy na daň. Pokud je výsledná daň po odečtení záloh a sražené daně nižší než sleva na poplatníka a sleva na studenta, mohou dostat částečně nebo i celou sraženou daň zpět," dodává Gabriela Ivanco. 

Z důvodu uplatnění těchto dvou daňových slev podnikající studenti neplatí daň z příjmu až do ročního hrubého zisku 192 400 korun.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy