Daně: Z loňské brigády můžete získat další peníze i teď. Poradíme, jak na to

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
1. 3. 2019 6:56
Studentům, kteří si loni přivydělávali na brigádě, se vyplatí podat právě teď daňová přiznání. Mohou totiž získat takzvanou daňovou vratku, tedy peníze, které jim loni zaměstnavatelé strhli. V dalším dílu přehledného daňového seriálu Aktuálně.cz poradíme, jak na to.
Peníze. Ilustrační foto.
Peníze. Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Práce na dohodu za málo peněz

Studentům, kteří si loni přivydělávali na brigádě, se vyplatí právě teď podat daňová přiznání. Mohou totiž získat takzvanou daňovou vratku, tedy peníze, které jim loni zaměstnavatelé povinně strhli z příjmu. V dalším dílu přehledného daňového seriálu Aktuálně.cz poradíme, jak na to.

Studenti většinou pracují na dohodu o provedení práce. Během roku mohou vystřídat několik zaměstnavatelů nebo mohou pracovat u několika z nich současně. Pokud si vydělali hrubou odměnu do limitu 10 000 Kč, a nepodepsali prohlášení k dani, byla jim z této částky odvedena 15% srážková daň z příjmu.

"Je-li splněna podmínka studia po celý kalendářní rok 2018, potom se daň z příjmu neplatí do ročního daňového základu 192 400 Kč. Při nižším ročním daňovém základu bude tedy srážková daň z příjmu zaplacená během roku 2018 vrácena v plném rozsahu zpět," vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy