Daně: Z loňské brigády můžete získat další peníze i teď. Poradíme, jak na to

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
1. 3. 2019 6:56
Studentům, kteří si loni přivydělávali na brigádě, se vyplatí podat právě teď daňová přiznání. Mohou totiž získat takzvanou daňovou vratku, tedy peníze, které jim loni zaměstnavatelé strhli. V dalším dílu přehledného daňového seriálu Aktuálně.cz poradíme, jak na to.
Peníze. Ilustrační foto.
Peníze. Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Práce na dohodu za málo peněz

Studentům, kteří si loni přivydělávali na brigádě, se vyplatí právě teď podat daňová přiznání. Mohou totiž získat takzvanou daňovou vratku, tedy peníze, které jim loni zaměstnavatelé povinně strhli z příjmu. V dalším dílu přehledného daňového seriálu Aktuálně.cz poradíme, jak na to.

Studenti většinou pracují na dohodu o provedení práce. Během roku mohou vystřídat několik zaměstnavatelů nebo mohou pracovat u několika z nich současně. Pokud si vydělali hrubou odměnu do limitu 10 000 Kč, a nepodepsali prohlášení k dani, byla jim z této částky odvedena 15% srážková daň z příjmu.

"Je-li splněna podmínka studia po celý kalendářní rok 2018, potom se daň z příjmu neplatí do ročního daňového základu 192 400 Kč. Při nižším ročním daňovém základu bude tedy srážková daň z příjmu zaplacená během roku 2018 vrácena v plném rozsahu zpět," vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy