Daně: Z loňské brigády můžete získat další peníze i teď. Poradíme, jak na to

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
1. 3. 2019 6:56
Studentům, kteří si loni přivydělávali na brigádě, se vyplatí podat právě teď daňová přiznání. Mohou totiž získat takzvanou daňovou vratku, tedy peníze, které jim loni zaměstnavatelé strhli. V dalším dílu přehledného daňového seriálu Aktuálně.cz poradíme, jak na to.
Peníze. Ilustrační foto.
Peníze. Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Práce na dohodu za málo peněz

Studentům, kteří si loni přivydělávali na brigádě, se vyplatí právě teď podat daňová přiznání. Mohou totiž získat takzvanou daňovou vratku, tedy peníze, které jim loni zaměstnavatelé povinně strhli z příjmu. V dalším dílu přehledného daňového seriálu Aktuálně.cz poradíme, jak na to.

Studenti většinou pracují na dohodu o provedení práce. Během roku mohou vystřídat několik zaměstnavatelů nebo mohou pracovat u několika z nich současně. Pokud si vydělali hrubou odměnu do limitu 10 000 Kč, a nepodepsali prohlášení k dani, byla jim z této částky odvedena 15% srážková daň z příjmu.

"Je-li splněna podmínka studia po celý kalendářní rok 2018, potom se daň z příjmu neplatí do ročního daňového základu 192 400 Kč. Při nižším ročním daňovém základu bude tedy srážková daň z příjmu zaplacená během roku 2018 vrácena v plném rozsahu zpět," vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy