Daňová sleva stoupne i na první dítě, souhlasí senátoři. Zvýšili i přídavky, dosáhne na ně víc rodin

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 8. 6. 2017 14:42
Výraznější zvýhodnění rodin s dětmi schválili poslanci v rámci zákona, který měl původně hlavně zlepšit podmínky pro čerpání rodičovského příspěvku. Opoziční ODS a TOP 09 kritizují, že vláda před volbami zvyšuje povinné výdaje státu. Nelíbí se jim ani forma takzvaného legislativního přílepku.
Rodiny zaplatí nižší daně. (ilustrační foto)
Rodiny zaplatí nižší daně. (ilustrační foto) | Foto: Jan Langer

Praha - Daňová sleva stoupne i na první dítě. Zvýší se zároveň přídavky na děti, nově na ně také dosáhne více rodin. Výraznější zvýhodnění rodin s dětmi schválili poslanci letos v dubnu v rámci zákona, který měl původně hlavně zlepšit podmínky pro čerpání rodičovského příspěvku. Novelu dnes potvrdili i senátoři.

Vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL v předchozích letech opakovaně zvyšovala daňovou slevu na druhé a další děti, slevu pro první dítě ale neměnila. Nyní prosadila, že stoupne i tato sleva - o 150 korun na 15 204 korun ročně. Změna připraví státní rozpočet o 2,1 miliardy korun ročně.

Vládní koalice se dohodla, že dětské přídavky v rodinách, kde alespoň jeden z rodičů pracuje, zvýší o 300 korun měsíčně - tedy na 800, 910 a 1000 korun měsíčně podle věku dítěte. Nárok na něj budou mít nově rodiny s příjmy až do 2,7násobku životního minima, zatímco dosud je limit na 2,4násobku životního minima.

Sněmovna ale nepodpořila návrh, podle kterého by se přídavek na dítě nezapočítával do příjmů rozhodných pro přiznání příspěvku na bydlení. Před jeho zamítnutím varovala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), podle níž tak někteří lidé o dávku na bydlení přijdou.

Poslankyně opoziční TOP 09 Jitka Chalánková pak prosadila zvýšení odměn pro pěstouny.

Opoziční ODS a TOP 09 kritizují, že vláda před volbami zvyšuje povinné výdaje státu. Nelíbí se jim ani forma takzvaného legislativního přílepku. "Útok na mandatorní výdaje je nevídaný," řekl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Podle šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska jde o rozhazování bez odpovědnosti.

Původně navržený zákon i s poslaneckými úpravami podpořilo 134 ze 173 přítomných poslanců, proti jich bylo jen dvanáct.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Sagan bude jezdit za francouzský tým

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Peter Sagan bude od příští sezony jezdit za stáj TotalEnergies, se kterou podepsal dvouletou smlouvu. O dohodě s jednatřicetiletý slovenským jezdcem informoval týmový web.

"Jsme obrovsky pyšní, že jsme Petera získali. Je bez pochyby nejpopulárnějším jezdcem na světě," uvedl manažer stáje Jean-René Bernaudeau. "Především jsem ho ale přivedli kvůli sportovním ambicím a spoléháme, že nám přinese vítězství," dodal.

Sagan do TotalEnergies zamíří po čtyřletém angažmá v německé stáji Bora-hansgrohe. Z ní spolu s ním do francouzského týmu přijdou také Polák Maciej Bodnar a Ital Daniel Oss.

Kromě světových titulů z let 2015 až 2017 Sagan získal sedmkrát zelený trikot pro nejlepšího spurtéra Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia.

Další zprávy