Daňová sleva stoupne i na první dítě, souhlasí senátoři. Zvýšili i přídavky, dosáhne na ně víc rodin

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 8. 6. 2017 14:42
Výraznější zvýhodnění rodin s dětmi schválili poslanci v rámci zákona, který měl původně hlavně zlepšit podmínky pro čerpání rodičovského příspěvku. Opoziční ODS a TOP 09 kritizují, že vláda před volbami zvyšuje povinné výdaje státu. Nelíbí se jim ani forma takzvaného legislativního přílepku.
Rodiny zaplatí nižší daně. (ilustrační foto)
Rodiny zaplatí nižší daně. (ilustrační foto) | Foto: Jan Langer

Praha - Daňová sleva stoupne i na první dítě. Zvýší se zároveň přídavky na děti, nově na ně také dosáhne více rodin. Výraznější zvýhodnění rodin s dětmi schválili poslanci letos v dubnu v rámci zákona, který měl původně hlavně zlepšit podmínky pro čerpání rodičovského příspěvku. Novelu dnes potvrdili i senátoři.

Vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL v předchozích letech opakovaně zvyšovala daňovou slevu na druhé a další děti, slevu pro první dítě ale neměnila. Nyní prosadila, že stoupne i tato sleva - o 150 korun na 15 204 korun ročně. Změna připraví státní rozpočet o 2,1 miliardy korun ročně.

Vládní koalice se dohodla, že dětské přídavky v rodinách, kde alespoň jeden z rodičů pracuje, zvýší o 300 korun měsíčně - tedy na 800, 910 a 1000 korun měsíčně podle věku dítěte. Nárok na něj budou mít nově rodiny s příjmy až do 2,7násobku životního minima, zatímco dosud je limit na 2,4násobku životního minima.

Sněmovna ale nepodpořila návrh, podle kterého by se přídavek na dítě nezapočítával do příjmů rozhodných pro přiznání příspěvku na bydlení. Před jeho zamítnutím varovala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), podle níž tak někteří lidé o dávku na bydlení přijdou.

Poslankyně opoziční TOP 09 Jitka Chalánková pak prosadila zvýšení odměn pro pěstouny.

Opoziční ODS a TOP 09 kritizují, že vláda před volbami zvyšuje povinné výdaje státu. Nelíbí se jim ani forma takzvaného legislativního přílepku. "Útok na mandatorní výdaje je nevídaný," řekl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Podle šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska jde o rozhazování bez odpovědnosti.

Původně navržený zákon i s poslaneckými úpravami podpořilo 134 ze 173 přítomných poslanců, proti jich bylo jen dvanáct.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Neznámí ozbrojenci v Bagdádu postříleli nejméně 15 lidí, 60 dalších zranili

Ozbrojenci v autech na bagdádském náměstí Chilání v pátek zastřelili nejméně 15 lidí včetně nejméně dvou policistů a 60 dalších zranili. Kdo za útokem stojí, zatím není jasné. S odvoláním na sdělení bezpečnostních složek a zdravotníků o tom informovala agentura AP.

Incident se stal v místě, kde se konají protesty. Lidé v panice začali před střelbou utíkat na nedaleké náměstí Tahrír a do blízkých mešit.

Střelba se odehrála ve chvíli, kdy demonstranti zablokovali tři důležité mosty v Bagdádu, které vedou k takzvané zelené zóně, kde sídlí vláda. Nejmenovaný demonstrant agentuře AP sdělil, že se protestující na mostě Sinak ocitli pod palbou a na místě jsou mrtví a zranění.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fotbalisty Watfordu povede Pearson, bude třetím koučem v sezoně

Fotbalisty Watfordu povede ve zbytku sezony trenér Nigel Pearson, který se poslední celek tabulky pokusí zachránit v anglické lize. Na lavičce nahradí odvolaného španělského kouče Quiqueho Sáncheze Florese.

Šestapadesátiletý Pearson, bývalý trenér Leicesteru, bude už třetím koučem Watfordu v tomto ročníku. Mužstvo vstoupilo do ligy pod vedením Javiho Gracii, ten ale ve funkci vydržel jen do začátku září. Flores byl po špatných výsledcích odvolán v neděli.

Watford z patnácti ligových zápasů vyhrál jen jeden. Od udržení ho v současné době dělí sedm bodů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy