Bez poplatku jen s lehčím zavazadlem. ČSA mění pravidla

Tereza Holanová Tereza Holanová
10. 2. 2015 16:03
Snížení limitů pro bezplatnou přepravu zavazadel se dotkne hlavně cestujících s nejlevnějšími letenkami, kteří nejsou ve věrnostním programu OK Plus.
Letadlo ČSA. Ilustrační foto
Letadlo ČSA. Ilustrační foto | Foto: Wikimedia Commons

Praha - České aerolinie změní od 25. února pravidla ohledně přepravy zavazadel. Lidem s levnějšími letenkami, kteří nejsou členy věrnostního programu OK Plus, klesne dosavadní limit pro zavazadla bez příplatku.

Cestující ve třídě Standard, kteří nejsou členy programu OK Plus, si budou moci "zdarma" odbavit jen zavazadlo do 15 kilogramů, zatímco nyní to je do 23 kilogramů.

ČSA tak chtějí více rozlišovat, kdo je jejich věrným zákazníkem. Ti by podle mluvčího společnosti Daniela Šabíka měli mít jasné benefity, aby členství v "klubu" nebylo jen formalitou.

Pár linek zůstane výjimkou

Stejně těžké zavazadlo jako nyní budou moci cestující v nejnižší třídě přepravovat bez poplatků jen v případě, že se stanou členem zmíněného klubu nebo pokud poletí na některé z vybraných linek. Konkrétně jde o spoje do Almaty, Barcelony, Bruselu, Bukurešti, Frankfurtu, Jekatěrinburgu, Kyjeva, Madridu, Moskvy, Paříže, Petrohradu, Rostova na Donu, Samary, Soulu nebo Varšavy.

"Při výběru těchto destinací jsme vycházeli z toho, co diktuje konkrétní trh," vysvětluje Šabík. Zástupci ČSA se podle něj rozhodovali podle nabídky konkurence a návyků cestujících do jednotlivých destinací.

Ostatní cestující si budou moci stejně jako dosud nechat odbavit dvě zavazadla. Ve třídě Flexi činí pro oba kusy limit 23 kilogramů, v Business Class je to 32 kilogramů. Pravidla pro přepravu kabinových (příručních) zavazadel se podle Šabíka nezmění.

Mění se i pravidla pro přesuny rezervací

ČSA také ruší dva z pěti současných tarifů, konkrétně Promo, v jehož rámci bylo možné získat letenky za výhodnější ceny, a tarif Plus. "Je to všeobecný trend - zpřehledňovat nabídku, aby byla snadno rozpoznatelná," vysvětluje mluvčí. Navíc mezi dosavadními balíčky mnohdy nebyla jasná hranice.

Další novinka se týká změn času odletu. Tuto možnost nově budou moci využít cestující ze všech tříd, zatímco dosud ji v nejlevnější třídě nemají.

Pokud půjde o přesunutí cesty na dřívější čas, zákazníci z nejlevnější třídy Standard musí doplatit 60 eur. Ostatní mají změnu bez poplatku.

ČSA nově zavádějí i změnu na pozdější datum, než si klient původně zaplatil. Rozdíl mezi původním a novým datem odletu ale v takovém případě nesmí přesáhnout tři dny.

Přerezervování na pozdější den vyjde pasažéry s nejnižším tarifem na 100 eur, ostatní tak mohou učinit bez příplatku.

V současné době se ještě všechny rezervace letů uskutečňují podle "starých" podmínek. To znamená, že ČSA mají v nabídce celkem pět tarifů, stejně tak platí původní pravidla ohledně velikosti bezplatně odbavených zavazadel a změn času odletu. Novinky začnou platit od 25. února.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy