ČSA omezují lety do Ruska, přidají 19 destinací v Evropě

Tereza Holanová Tereza Holanová
10. 2. 2015 13:30
České aerolinie zaznamenaly na linkách do Ruska zhruba pětinový pokles počtu cestujících.
ČSA. Ilustrační foto
ČSA. Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha - České aerolinie (ČSA) omezí svůj dosavadní důraz na trhy bývalého Sovětského svazu. Kvůli problémům ruské ekonomiky a zhoršení vztahů s Evropskou unií totiž klesl počet cestujících na linkách do Ruska meziročně v průměru o pětinu. Relativně nižší výpadek hlásí linka Praha – Moskva, na dalších linkách jde ale až o 35 procent.

Nový letový řád od 29. března naopak nabídne téměř dvacet nových destinací v západní, severní a jižní Evropě. Půjde o spoje do Billundu (Dánsko), Boloně, Gdaňsku, Liverpoolu, Poznaně, Ženevy, Marseille, Osla či Stuttgartu.

Pouze během letní sezony - tedy zhruba od poloviny května - budou ČSA nově létat do Atén, Benátek, Bilbaa, Bordeaux, Corku, Kristiansandu, Linköpingu, Porta, Stavangeru a Växjö.

Většina nových spojů má být "point-to-point", tedy z místa A do bodu B. Výjimkou jsou Polsko a Švédsko, kde má fungovat model "skákavých linek", tedy ve směru Praha- Poznaň-Gdaňsk a zpět, respektive Praha-Vaxjö-Linköping a zpět. 

Nové linky do Ruska jsou odloženy

Hospodářské potíže Ruska se projevily i na snížení počtu zákazníků z dalších postsovětských republik. "Přesouváme kapacitu uvolněnou z ruského trhu, který čelí výraznému propadu poptávky po cestách do Česka i směrem do Evropy," potvrzuje předseda představenstva ČSA Jozef Sinčák.

Aerolinie proto přehodnotily i plán na nové linky do ruské Kazaně a Kaliningradu, které měly původně začít létat od letošního března. "Za dané situace je plánujeme až od letního období 2016," uvádí obchodní ředitel ČSA Ján Tóth.

Kromě toho začal dopravce na některé trasy nasazovat menší letadla, omezil frekvence letů a převedl do sezonního režimu ruská města Perm a Ufu či kazašskou Almatu. Už v říjnu ČSA uvedly, že lety do arménského Jerevanu či do gruzínského Tbilisi "nemají šanci být obnoveny". 

Rok 2014 byl ve znamení škrtů

Společnost loni ohlásila další vlnu propouštění, při níž přišlo o práci 69 letušek, 65 pilotů a 26 administrativních pracovníků. Původně přitom chtěla propustit místo sto šedesáti až tři sta lidí. Vedení podniku zároveň počítá s tím, že kvůli úsporám letos klesnou platy zaměstnanců v průměru až o 40 procent.

Hospodářský výsledek ČSA za rok 2014 zatím ještě není známý, v roce 2013 dosáhla ztráta 922 milionů korun. V záporných číslech se ČSA nacházejí již několik let.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy