Jak přesně spočítat zpoždění letu? Soud rozhodl o odškodnění

Petr Kučera Petr Kučera
5. 9. 2014 12:05
Verdikt Soudního dvora ve sporu mezi leteckou společností Germanwings a jejím klientem je důležitý i pro posuzování dalších nároků na náhradu škody za zpoždění letadel v EU.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Lucemburk – Za čas příletu letadla je nutné považovat až okamžik, kdy se otevřou alespoň jedny dveře. Teprve k tomuto času lze vztahovat nárok na odškodnění cestujících za případné zpoždění.

Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie ve sporu mezi leteckou společností Germanwings a jejím klientem.

Verdikt je důležitý i pro posuzování dalších nároků na náhradu škody za zpoždění letadel v Evropské unii.

Pětiminutový rozdíl

V konkrétním případě se jednalo o let z rakouského Salcburku do německého Kolína nad Rýnem. Letadlo vzlétlo se zpožděním tři hodiny a deset minut, avšak kola letadla se dotkla povrchu dráhy na kolínském letišti se zpožděním "jen" dvě hodiny a 58 minut.

Než se ale letadlo dopravilo na své parkovací stanoviště, dosáhlo zpoždění tři hodiny a tři minuty. Krátce nato se otevřely dveře letadla.

Jeden z cestujících požadoval náhradu škody, kterou unijní předpisy přiznávají při zpoždění nad tři hodiny ve výši 250 eur. Společnost Germanwings ale tvrdila, že za skutečný čas příletu je považován okamžik, kdy se kola letadla dotknou povrchu přistávací dráhy. Požadované odškodnění tedy odmítla zaplatit.

Dosednutí na letiště nestačí

Soudní dvůr Evropské unie nyní rozhodl, že pojem "skutečný čas příletu" nemůže být definován smluvně, ale jednotně v celé Unii. Za skutečný čas příletu podle něj musí být považován až okamžik, kdy cestující skutečně může opustit letadlo a opět se nerušeně věnovat svým osobním, rodinným, sociálním či pracovním záležitostem.

Rozhodující je tedy otevření dveří posádkou, nestačí jen přistání nebo "zaparkování" letadla.

"Během letu se cestující nachází v uzavřeném prostoru, řídí se pokyny leteckého dopravce a podléhá jeho kontrole a jeho možnosti komunikace s vnějším světem jsou z technických a bezpečnostních důvodů značně omezeny. Netrvá-li let déle, než kolik činí jeho plánovaná délka, musí být takové nepohodlí považováno za nevyhnutelné, v případě zpoždění to však neplatí mimo jiné vzhledem k tomu, že cestující nemohou využít „časovou ztrátu“ k cílům, kvůli nimž si vybrali právě tento let," konstatoval soud.

Článek vyšel v pátek 5. září v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Při útoku z Pásma Gazy zahynuli na jihu Izraele dva thajští pracovníci

Vzdušný úder vedený z Pásma Gazy v úterý zabil dva thajské pracovníky v balírenském závodě na jihu Izraele. Informovala o tom izraelská policie. Dalších sedm lidí bylo při odpoledním raketovém útoku zraněno a převezeno do nemocnice, vyplývá z informací izraelské zdravotnické organizace Magen David Adom.

Útok na jih Izraele následoval několik hodin po izraelských náletech, při nichž byla zničena i šestipatrová budova, v níž byly knihovny a studijní centra Islámské univerzity v Gaze. Konflikt mezi Izraelem a Hamásem tak zatím příliš nepolevuje a stagnuje i jednání o příměří.

Palestinci v Izraeli, Jeruzalémě a na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes navíc zahájili generální stávku na protest proti Izraeli a současným bojům mezi Izraelem a palestinským Hamásem.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Národní knihovnu v noci napadli hackeři, pro veřejnost je uzavřena

Národní knihovna se stala v noci na úterý terčem kybernetického útoku. Řekla to mluvčí knihovny Irena Maňáková. Po zjištění útoku knihovna odstavila klíčové systémy a odborníci pracují na jejich bezpečném znovuzprovoznění, doplnila. Vedení Národní knihovny kvůli útoku podává trestní oznámení na neznámého pachatele.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

U Tuniska se potopila loď s migranty, utonulo nejméně 57 lidí

U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do Evropy. Nejméně 57 lidí se utopilo, dalších 33 se povedlo zachránit, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na tuniský Červený půlměsíc. Agentura AFP s odvoláním na tuniské ministerstvo obrany píše o stejném počtu zachráněných a více než 50 pohřešovaných. 

Třicítce lidí se podle mluvčího tuniského ministerstva obrany povedlo zachránit tak, že se drželi ropné plošiny nedaleko tuniského pobřeží. Poté jim pomohli pracovníci z plošiny, přiblížila agentura AP. Po pohřešovaných pátrá tuniské námořnictvo. Flavio di Giacomo z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) na twitteru uvedl, že všech 33 přeživších pochází z Bangladéše, národnost dalších lidí neupřesnil. 

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

První krok k vyloučení kolegů Navalného z voleb. Ruští poslanci schválili omezení kandidátů

Ruští poslanci v prvním čtení přijali návrh zákona, který zakazuje nechat se zvolit poslancem členům organizací, prohlášených za extrémistické či teroristické. Předloha si podle agentury AFP bere na mušku hnutí uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného, které se prokuratura snaží zakázat jako extrémistické. Děje se tak čtyři měsíce před zářijovými parlamentními volbami, před kterými se vládnoucí strana Jednotné Rusko potýká s poklesem popularity.

Pro návrh hlasovalo 293 poslanců, 45 bylo proti.

Návrh předložila skupina zákonodárců v čele s předsedou výboru pro bezpečnost a potírání korupce Vasilijem Piskarjovem z Jednotného Ruska, uvedla agentura TASS. Iniciativa předpokládá, že občan, účastnící se činnosti společenského či náboženského sdružení a organizací, které soud prohlásil za extremistické či teroristické, nemá právo být zvolen poslancem Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy