Za co Češi platí bankám? Známe 10 nejhorších případů

Petr Kučera Petr Kučera
1. 3. 2010 8:26
Skončil pátý ročník ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek
Foto: bankovnipoplatky.com

Praha - Poplatek za vklad na přepážce na vlastní účet "zvítězil" v pátém ročníku ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek, kterou pořádal web BankovniPoplatky.com. Letos hlasovalo rekordních 65 tisíc lidí.

Stříbrná medaile patří poplatku za připsání úroku, bronzová pak poplatku za výpis z účtu zaslaný elektronickou cestou. První pětku doplňují platby za zjištění zůstatku přes bankomat a za předčasně splacený úvěr.

Ankety se letos nemohly zúčastnit "vítězné" poplatky z předchozích čtyř ročníků, tedy za příchozí platbu nebo vklad na účet, za výběr z bankomatu vlastní banky, za vedení běžného účtu a za nadměrný vklad.

Na šestém až desátém místě, tedy před branami finále, letos skončily poplatky za vložení variabilního (specifického) symbolu do příkazu k úhradě, za neuskutečnění platby, za účetní položku, za tisk na papír a za vedení platební karty.

Poplatkožrout, maskot ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek roku
Poplatkožrout, maskot ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek roku | Foto: www.bankovnipoplatky.com
Čtěte také:
Češi platí nejvyšší bankovní poplatky ve střední Evropě
Banky zdražily karty. Za to, že je musí zdarma blokovat
O vklady nepřijdete, ukázal test. Banky v Česku přežijí

"Na většinu takto kritizovaných poplatků pak banky různými způsoby reagovaly. Ať už jejich snížením, úpravou či úplným zrušením," říká Patrik Nacher, jehož web anketu organizuje.

Řadu kritizovaných poplatků však mají banky stále ve svých sazebnících. Například poplatek za příchozí platbu si účtují Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka či UniCredit Bank. Poplatek za vedení běžného účtu si dokonce účtuje většina bank, pohybuje se řádově v desítkách korun měsíčně.

Nejvíce ve střední Evropě

"Za jeden kalendářní den vyberou banky v tuzemsku na poplatcích v průměru téměř sto milionů korun," upřesňuje Nacher.

Z analýzy společnosti Scott & Rose, o níž poprvé informoval online deník Aktuálně.cz, platí klienti českých bank nejvyšší bankovní poplatky ve střední Evropě.

Průměrný klient českých bank zaplatí při typickém používání běžného účtu 63,65 eur ročně. Klienti rakouských bank zaplatí ročně 62,47 eur. V Maďarsku vyjde běžný účet v průměru na 52,76 eur, na Slovensku na 48,88 eur a v Polsku na 46,19 eur.

Podle studie, kterou vloni v září zveřejnila Evropská komise, má Česko sedmé nejvyšší bankovní poplatky v Evropské unii. Nejdražší jsou Itálie (253 eur ročně), Španělsko a Lotyšsko, nejlevnější naopak Belgie, Nizozemsko a Bulharsko (27 eur).

 

Právě se děje

před 39 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy