Ani dTest banky neporazil, spor o poplatky pošle "výš"

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
18. 12. 2013 6:30
dTest s prohrou u soudu počítal, celý spor pošle k Nejvyššímu soudu
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jaroslav Jiřička

Praha - Časopis dTest se přidal k desítkám klientů bank, kterým pražské soudy zamítly žalobu na protiprávnost poplatku za vedení či správu úvěrového účtu.

Obvodní soud pro Prahu 4 vynesl rozsudek, ve kterém potvrdil, že si konkrétně Česká spořitelna účtuje zmíněný poplatek v souladu se zákonem, na začátku prosince hned na prvním jednání.

"Soudce, který o žalobě rozhodoval, předtím rozhodoval individuální spory klientů spořitelny tak, že žaloby zamítal. Výsledek tohoto jednání nás tedy příliš nepřekvapil," řekl online deníku Aktuálně.cz Miloš Borovička, právník časopisu dTest.

"Je to další z případů, kdy soud ve sporu o bankovní poplatky rozhodl v náš prospěch. K dnešnímu dni evidujeme 56 rozsudků a dvě rozhodnutí od Finančního arbitra v nás prospěch. Jak soud, tak Finanční arbitr potvrdili náš názor, že účtovaní poplatku za správu úvěru je v souladu s platnou legislativou a je součástí úvěrové smlouvy, ve které se obě strany dohodly na daných podmínkách," reagovala na rozsudek za Českou spořitelnu Klára Pačesová z tiskového oddělení.

dTest v žalobě podané už v březnu žaloval Českou spořitelnu, aby se zdržela protiprávního jednání, které podle něj spočívá právě ve sjednávání a vybírání sporného poplatku za vedení úvěrových účtů. "Žalobou jsme se domáhali, aby soud spořitelně poplatky plošně zakázal," vysvětluje Borovička.

Právník dTestu je z rozsudku evidentně zklamaný. "Soudce si potvrdil svoje teze, které vynášel již v rozsudcích individuálních klientů. Nicméně ústní odůvodnění rozsudku bylo velmi stručné. Na písemné vyhotovení čekáme, doufáme, že ho soudce napíše stejně rychle, jako se vypořádal s našimi argumenty, nešetří ironií Borovička.

"Ve stručnosti bych to asi shrnul tak, že soud je názoru, že co klient podepíše, musí plnit," dodává.

dTest míří k Nejvyššímu soudu

Na rozdíl od všech ostatních dosud rozhodnutých sporů dTest nežaloval banku na plnění, a jeho spor tedy není bagatelní. Může se tedy proti rozsudku odvolat. "Plánujeme to udělat," říká Borovička.

Čtěte také: Za službu zdarma chce zaplatit. Klame vás spořitelna? Spor o poplatky vrcholí, míří k Ústavnímu soudu Neplaťte zbytečně bance. Nový přehled účtů bez poplatků

dTest odvolání může začít připravovat až v momentě, kdy bude mít v ruce písemný rozsudek, jeho odvolání pak putuje k Městskému soudu v Praze. Pokud by zástupci spotřebitelského časopisu ani tam neuspěli, jsou odhodláni jít až k nejvyšší možné instanci.

"Počítali jsme s tím, že nám soud nemusí v první instanci vyhovět, a způsob, kterým spor vedeme, nám umožní i případné dovolání k Nejvyššímu soudu, což by vedlo k sjednocení právních názorů," pokračuje Borovička.

Soudy vyšších instancí, a zejména pak Ústavní soud, mají podle něj poslední dobou na problematiku ochrany spotřebitele až diametrálně odlišný názor než okresní a obvodní soudy. "Podobný případ v Německu, kde jsme se inspirovali, také rozhodl až Spolkový soudní dvůr, což je obdoba našeho Nejvyššího soudu," uzavírá právník.

Na Ústavní soud se již v minulém týdnu se stížností obrátila iniciativa Poplatkyzpět.cz. Jednotlivost z celého sporu pak doputovala také k České národní bance, u které právník Petr Němec podal podnět na údajné klamavé obchodní praktiky.

Banky pak nadále trvají na tom, že poplatky účtují v souladu se zákonem a že celý spor je uměle vyvolaný advokáty, kteří podle nich chtěli vydělat v případě vítězných sporů na soudních náhradách.

Podle statistiky České bankovní asociace k 16. prosinci obvodní pražské soudy zatím rozhodly 101 sporů a 99 z toho ve prospěch bank. Finanční arbitr pak rozhodl už dvacet obdobných sporů a klientovi banky dal za pravdu jen v jednom případě.

dTest na začátku roku 2013 podal stejnou žalobu také na Komerční banku. U té zatím podle Borovičky nebylo nařízeno ani jednání.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 8 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 9 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy