Zvýšíme zájem Čechů o práci ve zdravotnictví, tvrdí J&J

CSR fórum
21. 2. 2011 15:31
Rozhovor s ředitelem společnosti Johnson pro východní Evropu
Massimiliano Colella, který 1. ledna vystřídal ve funkci generálního ředitele J ČR a SR Jiřího Pavlíčka, pracuje ve společnosti Johnson & Johnson od roku 1992.
Massimiliano Colella, který 1. ledna vystřídal ve funkci generálního ředitele J ČR a SR Jiřího Pavlíčka, pracuje ve společnosti Johnson & Johnson od roku 1992. | Foto: CSR fórum

Praha - V České republice a na Slovensku se zaměříme především na podporu vzdělávacích programů,
slibuje nový generální ředitel společnosti Johnson & Johnson pro východoevropský region Massimiliano Colella.

Společnost Johnson & Johnson je známa v České republice i pro své firemní krédo. Jak ho chápete v kontextu moderního světa?

Naše Krédo vzniklo v časech hluboké krize, krátce před vypuknutím druhé světové války. Sepsal ho jeden ze zakladatelů společnosti Robert Wood Johnson. Jeho cílem bylo definovat jasné principy a základní hodnoty, o něž by se mohla společnost i všichni její zaměstnanci opírat během dalšího vývoje.

Pro mne je ústřední myšlenkou Kréda odpovědnost. Nejde pouze o odpovědnost celé firmy, ale o odpovědnost každého jednotlivého pracovníka. Každý z nás musí pracovat tak, aby celá naše společnost mohla dostát svým závazkům vůči pacientům a jejich rodinám, vůči zdravotnickým odborníkům i vůči všem ostatním, kdo se setkávají s našimi výrobky.

Tyto závazky přitom neznamenají jen vysokou kvalitu výrobků a služeb, které poskytujeme. Jde rovněž o zásady chování. Ani v dnešním světě neztrácejí hodnoty nastavené v Krédu nic ze své platnosti. V tomto smyslu Krédo nadále určuje směr, jímž se společnost Johnson & Johnson vyvíjí, a poskytuje vodítko při každodenní práci.

Čím je pro vás společenská odpovědnost a koncept CSR vůbec?

Domnívám se, že naše Krédo do jisté míry koncept CSR předběhlo. Zdůrazňuje odpovědnost firmy vůči celosvětovému společenství, vůči vlastním zaměstnancům, mluví o potřebě být dobrým občanem, chránit životní prostředí, podporovat přínosné projekty a rozvoj občanské společnosti. Prostřednictvím Kréda se tak koncept CSR stal vlastně přirozenou součástí všech našich činností a postupů.

Odpovědnost vůči okolnímu prostředí a podpora dobročinných projektů jsou tedy nedílnou součástí firemní kultury Johnson & Johnson. Naše pomoc směřuje především k neziskovým organizacím zaměřeným na rozvíjení schopností lidí, kteří pomáhají zajišťovat celospolečenské potřeby v oblasti zdravotní péče - například zdravotních sester, dobrovolných pracovníků pečujících o zdravotně či sociálně handicapované spoluobčany, ale také třeba rodinných příslušníků postižených osob.

V krizi pomáháme víc

Bridge to Employment

  •  Projekt Bridge to Employment (most k zaměstnání) v Česku startuje Johnson & Johnson ve spolupráci se vzdělávací organizací Junior Achievement.
  • Cílem je prostřednictvím zvýšení zájmu mladých lidí o zdravotnické profese a posílení motivace k pokračování ve studiu na vysoké škole. Toho chtějí autoři projektu dosáhnout zprostředkováváním informací o kariérních možnostech v této oblasti.
  • Půjde o pilotní projekt pro celou střední a východní Evropu.
  • Bridge to Employment vznikl v roce 1999 ve Spojených státech, Od roku 2005 probíhá program v Irsku, od roku 2007 ve Skotsku a od téhož roku je přítomný také v Jižní Americe.

V době nedávné ekonomické krize, kdy řada společností krátila rozpočty na CSR aktivity, vzrostla výše podpory, kterou společnost Johnson & Johnson poskytla projektům po celém světě, zhruba o 15 procent. V České republice a na Slovensku jsme se zaměřili především na vzdělávací a preventivní programy a v podpoře těchto projektů budeme pokračovat i nadále.

Připravujeme také nové aktivity, k nimž patří například projekt Bridge to Employment (Most k vzdělávání), který se v České republice rozběhne na podzim letošního roku a bude pilotním projektem v rámci regionu střední a východní Evropy. Jeho hlavním cílem je zvýšení zájmu mladých lidí o práci ve zdravotnictví a zvyšování jejich motivace k dalšímu studiu a rozvíjení znalostí a dovedností v této oblasti.

Jaké místo chcete s J&J zaujmout v české společnosti a - v této souvislosti - vy sám chcete být aktivním, nebo spíše veřejně nenápadným manažerem?

Skutečně se těším, že budu v České republice zastupovat společnost J&J a představovat její programy v oblasti CSR. Jsem přesvědčen, že můžeme být opravdu hrdí na naše dosavadní výsledky v této oblasti. Máme rovněž řadu nových plánů a nápadů do budoucna. Také se těším na setkání s představiteli partnerských organizací a na navazování nových kontaktů. Věřím, že díky dobré vzájemné spolupráci dokážeme zaměřit pomoc správným směrem a podporovat projekty, které povedou k dlouhodobým zlepšením v potřebných oblastech.

Tento materiál vznikl v rámci společného projektu Aktuálně.cz a CSR fórum - webového magazínu Byznys a společnost.

Sekce chce informovat o světě firem, neziskových organizací, trendech v CSR a společenské odpovědnosti vůbec.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Krejčíková do čtvrtfinále v Istanbulu nepostoupila, Siniakovou čeká jednička Mertensová

Tenistka Barbora Krejčíková do čtvrtfinále turnaje v Istanbulu nepostoupila. Ve druhém kole nasazená pětka podlehla na antuce v chladném podvečeru 3:6, 3:6 Rumunce Aně Bogdanové.

Dvaačtyřicátá hráčka světa Krejčíková v Istanbulu v prvním kole musela otáčet duel s domácí Caglou Büyükakcayovou, dnes už se jí ale obrat nepodařil. O šedesát míst hůře postavené Bogdanové podlehla finalistka březnového turnaje v Dubaji i ve druhém vzájemném utkání, tentokrát za 82 minut.

Jedinou Češkou ve čtvrtfinále je Kateřina Siniaková, jejíž soupeřkou bude nasazená jednička Elise Mertensová. Belgická hráčka dnes potvrdila roli favoritky v utkání 2. kola s Viktorijí Golubicovou až ve třech setech, Švýcarku porazila 6:4, 4:6, 6:1.

Siniaková postoupila do svého prvního čtvrtfinále od loňského září už ve středu. S Mertensovou, která je momentálně ve světovém žebříčku na 17. místě, se utká počtvrté. V předchozích třech zápasech v roce 2019 s ní uhrála dohromady jeden set. Česká tenistka bude usilovat o své první semifinále od předloňského srpna, kdy byla mezi nejlepší čtveřicí na turnaji v Bronxu.

Nadal bojoval opět ve třech setech

Jedenáctinásobný vítěz turnaje v Barceloně Rafael Nadal postoupil po druhé třísetové výhře za sebou do čtvrtfinále. Favorizovaný španělský tenista dnes na antuce v katalánské metropoli porazil 6:0, 2:6, 6:2 dvojnásobného šampiona turnaje Keie Nišikoriho z Japonska.

Antukový fenomén Nadal se letos na svém nejoblíbenějším povrchu rozjíždí pomaleji. Minulý týden vypadl ve čtvrtfinále v Monte Carlu, kde také v minulosti získal 11 titulů, a v Barceloně bojoval ve středu tři sety s běloruským outsiderem Iljou Ivaškou.

Ve čtvrtfinále Nadala čeká Brit Cameron Norrie, jemuž ve 3. kole vzdal ve druhém setu Belgičan David Goffin. Pokud čtyřiatřicetiletý Španěl v Barceloně dokráčí k titulu, povede se mu to poprvé po ztrátě minimálně dvou setů. Devětkrát Nadal turnaj vyhrál bez prohrané sady a na cestě za zbývajícími dvěma triumfy ztratil jen set.

Ve čtvrtfinále turnaje jsou také mimo jiné oba finalisté z Monte Carla - Řek Stefanos Tsitsipas a Nadalův přemožitel Andrej Rubljov z Ruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy