Změnit práci chce nyní nejvíce Čechů za posledních 12 let, zjistil průzkum

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
27. 7. 2017 17:22
Se svým zaměstnáním jsou spokojeny tři pětiny lidí. Téměř dvě třetiny dotázaných ale považují svůj plat za menší, než by si zasloužily.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Změnit práci chce nyní nejvíc lidí v Česku za posledních 12 let. O odchodu ze současného zaměstnání uvažuje 19 procent Čechů. Nepřemýšlí o tom 71 procent, což je nejméně od roku 2005. Zbylá desetina lidí neví, zda má o odchodu ze současného zaměstnání uvažovat, či ne. Vyplývá to z červnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Se svým zaměstnáním jsou spokojeny tři pětiny lidí, mzda se ale zdá dostatečně vysoká jen třetině. Lidé se také jen málo bojí ztráty práce. 

V červnu 2015 změnu práce zvažovalo 13 procent lidí, nepřemýšlelo o ní 83 procent. Nejčastěji nyní o odchodu ze současného zaměstnání uvažují mladí lidé do 29 let, takových je třetina.

Ztráty práce se nyní obává 13 procent lidí, jako nepravděpodobné to vidí víc než polovina. "Aktuální výsledek je dosud nejlepší za celou dobu sledování, tj. od roku 2004," uvedlo CVVM. Ztrátu zaměstnání nyní považuje za pravděpodobnou o 26 procentních bodů méně lidí než v roce 2005, kdy to bylo dosud nejvíc.

"Nízké obavy ekonomicky aktivních českých občanů korespondují také s postoji české veřejnosti k nezaměstnanosti, kterou za vysokou považují čeští občané mnohem méně často než v minulosti," doplnili autoři průzkumu.

Z 58 procent lidí spokojených v zaměstnání je jich zhruba čtvrtina velmi spokojena. Aktuální podíl spokojených je srovnatelný s lety 2014 i 2015, ale mírně horší než v roce 2013, kdy takových lidí bylo 66 procent, uvedlo CVVM. "Podíl nespokojených zůstává v ekonomicky aktivní populaci dlouhodobě poměrně nízký a v žádném ze šetření nepřesáhl úroveň jedné desetiny," dodalo CVVM. Vztahy na pracovišti hodnotily kladně tři čtvrtiny lidí.

Svůj plat považují za menší, než by si zasloužily, téměř dvě třetiny dotázaných. Spokojeno s ohodnocením své práce je 34 procent, jedno procento se považuje za příjmově nadhodnocené. "V delším časovém horizontu pak vidíme od roku 2013 pozvolně vzrůstající nespokojenost s platovým ohodnocením vlastní práce a naopak pokles těch, kteří se cítí být zaplaceni přibližně tolik, jak si zaslouží," uvedlo CVVM.

V průzkumu mezi 5. a 18. červnem bylo dotazováno 983 lidí ve věku od 15 let.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy