reklama
 
 

Zavřeno jen na Nový rok a Vánoce. Poslanci nechtěně zmírnili zákaz prodeje

Aktualizováno 15. 4. 2016 14:01
reklama
Poslanci definitivně rozhodli o zákazu prodeje ve větších obchodech během svátečních dnů. Nakonec jej zúžili ze sedmi na tři dny, k čemuž ale přispěl hlasovací omyl KSČM. Očekává se, že Senát poslancům zákon vrátí, aby jej mohli prosadit v původní verzi. Návrh zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě obdrželi už před rokem a půl od skupiny senátorů vedené Františkem Bublanem (ČSSD). Snaha o regulaci trvá přes deset let, tentokrát má zatím největší šanci na schválení. Zatímco zastánci omezení mluví o potřebě volných svátků pro prodavače, kritici to považují za zásah do oblasti, kterou by měl řešit trh.

Zavřeno jen na Nový rok a Vánoce. Poslanci nechtěně zmírnili zákaz prodeje

reklama
14:00
 

Dnešní online přenos končí. Děkujeme vám za pozornost, téma budeme dále sledovat.

13:55

Přečtěte si souhrnný komentář Jana Lipolda k dnešnímu hlasování Sněmovny:

 

 

13:27

"Když už bude jednou takový zákon přijat, vytváří se riziko jeho budoucího rozšíření na další dny," varuje Dlouhý.

"Tak jako jsme dneska svědky vzájemného trumfování v navrhování dnů, které mají být označovány za dny pracovního klidu, může se stát, že se poslanci budou předbíhat, které další svátky a dny zahrnou do tohoto nového zákona," dodává.

13:26

Hospodářská komora ČR kvůli zákazu prodeje během tří svátků zahájí diskuse s poslanci, kteří regulaci též kritizují. Ti by se případně mohli obrátit na Ústavní soud, aby návrh zákona přezkoumal - zda neobsahuje prvky diskriminace.

"Nezáleží na tom, zda se jedná o sedm dní, tři a půl dne, nebo jeden den. Nařizuje kdy a kam můžeme chodit nakupovat a kdo může a nemůže o svátcích podnikat," shrnuje prezident komory Dlouhý. Připomíná, že podnikatelé nebudou rovnoprávní z hlediska velikosti prodejní plochy.

13:11

Na příští schůzi, která se koná 20. dubna, Senát podle Bublana projednat návrh ještě nestihne, 27. dubna už ale teoreticky ano. "Záleží také na tom, kdy nám Sněmovna návrh doručí. Případně se k tomu dostaneme v květnu," říká. 

13:10

Ani Bublan si není jistý, zda by zúžení zákona prošlo, pokud by pro něj komunisté nehlasovali. "Mně vycházelo, že ano, ale přesně to nevím," řekl online deníku Aktuálně.cz.

Před hlasováním o pozměňovacím návrhu, podle kterého má zákaz prodeje platit místo sedmi svátků jen tři dny, se ale podle něj poslanec-zpravodaj dopustil chyby. Uvedl totiž, že se bude hlasovat o "rozšíření". Právě to komunisty mohlo zmást.

13:06

"S výsledkem spokojen nejsem," hodnotí dnešní hlasování předkladatel návrhu zákona a senátor František Bublan (ČSSD). Mezi dny, kdy teď mají být obchody zavřené, podle něj zcela chybí státotvorné svátky.

12:39

Jak hodnotí výsledek dnešního hlasování šéfkomentátor Aktuálně.cz Jan Lipold:

"Je to trochu, jako by poslanci schválili, že voda poteče shora dolů, protože i super- a hypermarkety na Boží hod a na Nový rok zavírají už teď. Takže máme zákon o svatoštěpánském volnu. Spokojen nebude víceméně nikdo. Vlk se nenažral, a koza běhá někde po lese."

12:34

Zákon jako celek podpořily ČSSD, KSČM a KDU-ČSL.

Proti byla kromě ODS, TOP 09 a Starostů i většina poslanců hnutí ANO

12:26

Přečtěte si loňský komentář Jana Lipolda k návrhu zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě.

 

12:22

"Jsme rádi, že zákon nyní zaměstnancům zajistí alespoň minimální volno, a oceňujeme statečné zaměstnance obchodu, kteří se nebáli celý tento týden nosit neonovou pásku kampaně Chceme volné svátky," reaguje na dnešní výsledek hlasování mluvčí Odborového svazu pracovníků obchodu Aneta Bednářová. Zákon je podle ní průlom a vítězství, i když ne tak velké, jak odboráři čekali.

"Budeme se snažit, aby v budoucnu vzrostl počet dní, které zaměstnanci budou moci trávit doma s rodinou," dodává.

12:17

Komunistů hlasovalo pro zúžení návrhu sedmnáct. I kdyby při opakovaném hlasování byli všichni proti, není jasné, jak by celkový výsledek vypadal. Záleží totiž i na počtu přítomných poslanců. Pokud tedy poslanci budou o zákonu za pár týdnů znovu hlasovat, když jim ho vrátí Senát, může být výsledek opět těsný.

12:12

Kromě poslanců za ANO a KSČM (s výjimkou Vojtěcha Adama) hlasovali pro omezení na pouhé na tři dny v roce i poslanci za ODS a TOP 09, kteří ale jinak odmítají zákaz jako celek.

12:00

Omezení prošlo díky návrhu poslance Romana Kubíčka. Toho podpořili i jeho kolegové z hnutí ANO, zatímco poslanci ČSSD a KDU-ČSL pro zúžení nehlasovali. Takže ani koalice nebyla jednotná.

11:59

Návrhem zákona se nyní bude zabývat Senát. Dá se přitom očekávat, že ten vrátí Sněmovně zákon v původní podobě, to znamená se sedmi svátky. Sněmovna ji pak může přijmout, nebo potvrdit dnešní mírnější variantu, podle které mají být prodeje zakázané jen tři dny v roce.

11:54
Twitter

Jasno má i Aleš Rod z Centra ekonomických a tržních analýz...

11:52
Twitter

Reakce Vladimíra Dlouhého:

11:44

Výsledek závěrečného hlasování názorně.

Výsledek hlasování o omezení prodejní doby Foto: web Poslanecké sněmovny
11:41

Poslanci návrh zákona o omezení prodejní doby schválili. Pro bylo 90 zákonodárců, proti 72. Obchody by měly být zavřené 1. ledna, 25. a 26. prosince.

11:40

Pokud by komunistická námitka prošla, vznikne podle poslance Petra Gazdíka (TOP 09) precedent. Když by v budoucnu prošel pozměňovací návrh a teprve později by jej poslanci odmítli, takže by se o všech návrzích hlasovalo stále dokola.

autoři: Tereza Holanová, Petr Kučera | 15. 4. 2016 8:45

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama