Chceme volné svátky, hlásí nová kampaň. Prodavače poznáte podle pásky

Tereza Holanová Tereza Holanová
12. 4. 2016 13:21
Odboráři z řad zaměstnanců obchodních řetězců odstartovali kampaň za to, aby měli alespoň polovinu státních svátků volných. To má umožnit zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, o němž mají poslanci definitivně rozhodnout v tomto týdnu, zřejmě v pátek. Na podporu zákona si nasadí neonové pásky. Odboráři jich nechali vyrobit "desetitisíce".
Prodavačka se zelenou páskou
Prodavačka se zelenou páskou | Foto: Odborový svaz pracovníků obchodu

Praha - Prodavači, prodavačky a další zaměstnanci obchodů si tento týden nasazují neonový náramek, aby dali najevo, že chtějí polovinu státních svátků trávit doma. Náramků jsou připraveny desítky tisíc.

Novou kampaň pod heslem Chceme volné svátky spustil Odborový svaz pracovníků obchodu těsně předtím, než mají poslanci definitivně rozhodovat o zákazu prodeje. Třetí čtení návrhu zákona o prodejní době a velkoobchodě proběhne zřejmě v pátek. Pokud poslanci zákaz schválí, dotkne se - pravděpodobně od příštího roku - všech větších obchodů během vybraných sedmi svátků.

"Často slýcháme výtky, že zaměstnanci o toto volno nestojí. Proto jsme uspořádali celorepublikovou kampaň, při níž se pracovníci mohou vyjádřit, co si o tom zákonu myslí," uvádí mluvčí Odborového svazu pracovníků obchodu Aneta Bednářová.

Svaz podle Bednářové nechal vyrobit "několik desítek tisíc" náramků. Na všechny zaměstnance obchodu, kterých je v Česku několik stovek tisíc, se tedy nedostane. "Jako odbory máme omezené finanční možnosti, takže jsme pásky museli vyrobit v omezené míře," uvádí předsedkyně svazu Renáta Burianová. Podle ní měli o náramky zájem i prodavači-neodboráři.

Ve svátek bez nákupů?

Podle návrhu zákona by mělo být zavřeno 1. ledna, na Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den by nebylo možné nakupovat po poledni. Zákaz by se netýkal obchodů s prodejní plochou menší než 200 metrů čtverečních, dále prodejen na nádražích, letištích, benzinových pumpách či v nemocnicích.

Náramky distribuoval svaz minulý týden do prodejen po celé republice. "Oslovili jsme kolegy v regionech a základní organizace, které máme v jednotlivých řetězcích. Schválně jsme zaměstnancům říkali, aby měli pásky hlavně do pátku," upřesňuje Bednářová. Dodává, že v některých prodejnách jsou ale zaměstnanci už svými nadřízenými zastrašováni.

Omezení prodejní doby ve svátek kritizují vedle pravicové opozice také Hospodářská komora nebo Svaz obchodu a cestovního ruchu. "Jedná se o zcela nepatřičný a neodůvodněný zásah do liberálního podnikatelského prostředí, který navíc jde zcela proti evropskému trendu," tvrdí prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Ten už dříve pohrozil, že pokud zákon projde, osloví skupinu poslanců, která by na zákaz podala stížnost u Ústavního soudu.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

před 7 minutami

Slovák odsouzený v Česku za propagaci teroristického hnutí podal stížnost

Slovák Dominik Kobulnický, jenž si má odpykat pět let za propagaci teroristického hnutí, podal ústavní stížnost. Jde o poslední šanci, jak zvrátit rozsudek, který loni v listopadu potvrdil Nejvyšší soud. Podání stížnosti je patrné z justičních databází. Podle mluvčí Ústavního soudu Miroslavy Číhalíkové Sedláčkové o podnětu zatím není rozhodnuto.

Muž ve svém pražském bytě skladoval chemikálie, ze kterých by bylo možné vyrobit výbušninu. Na Facebooku pak sdílel fotografie a příspěvky radikálních islamistů. Městský soud v Praze mu uložil šest a půl roku vězení. Uznal jej vinným z obecného ohrožení a z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka - konkrétně takzvaného Islámského státu a Kavkazského emirátu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy