Málo bytů? Jen v Praze se jich za šest let prodalo 33 500, obliba čtvrtí se však liší

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
5. 11. 2020 9:43
Od roku 2015, tedy za necelých šest let, se v Praze prodalo celkem 33 500 nových bytů. Největšímu zájmu se těší Praha 9, na niž připadá podíl 21,5 procenta, dále Praha 5 (20 procent) a Praha 10 (18,2 procenta). Nejžádanější jsou byty 2+KK. Vyplývá to z analýzy developerské společnosti Central Group.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Matej Slávik

Za uplynulých téměř šest let se tak v hlavním městě prodalo každý rok průměrně okolo 5800 nových bytů, ukázala analýza Central Group, kterou má on-line deník Aktuálně.cz k dispozici.

Více než 60 procent všech bytů se od roku 2015 prodalo v Praze 9, 5 a 10. Prodeje jsou zde nejvyšší dlouhodobě, jelikož se jedná o městské obvody s tradičně nejširší nabídkou bytových projektů. Podíl Prahy 10 na celkových prodejích ale postupně klesal.

Podíl prodaných nových bytů v Praze od roku 2015
Podíl prodaných nových bytů v Praze od roku 2015 | Foto: Analýza Central Group na základě dat ČSÚ

"V letošním roce je podíl Prahy 10 'jen' necelých 13 procent, ale do budoucna její význam určitě opět poroste. Podle naší poslední analýzy je tu v přípravě téměř 15 tisíc bytů. Až se na trh dostanou, prodeje opět stoupnou," uvedla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

Ještě v roce 2015 se v Praze 10 prodalo nejvíce bytů z celé metropole (28 procent). V tu dobu zde totiž bylo na trhu několik velkých projektů, jako například Javorová čtvrť v Horních Měcholupech, které podle Central Group výhodnými cenami stahovaly poptávku i z jiných částí hlavního města.

Naopak stále populárnější je Praha 5, 24 procent všech bytů prodaných v tomto roce se nachází právě tady. Ještě v roce 2015 šlo přitom o 15 procent. Podle podniku Central Group k tomu přispěly i jeho projekty, a sice Metropole Zličín, Jižní výhledy a Nad Prokopským údolím, letos tu zájemce o nové bydlení táhne projekt Park Zličín. 

Za nejsilnějším triem následují Praha 4 (12,1 procenta), Praha 8 (8,7 procenta) a Praha 3 (8,5 procenta). Na ostatní obvody (1, 2, 6 a 7) pak ze všech prodejů od roku 2015 připadá zbylých 11 procent.

Menší byt jako ideální investice

Co se týká zájmu o jednotlivé dispozice, největší poptávka je po bytech 2+KK, které se na prodejích za posledních takřka šest let podílejí téměř 40 procenty. Na druhém místě lidé nejčastěji kupují byty 3+KK (25 procent), zájem o ně ale v posledních letech ustupuje.

S těsným odstupem (22,9 procenta) následují garsonky a pořadí uzavírají byty 4+KK a větší s 14,2 procenta. Například loni tvořily 70 procent ze všech nových prodaných bytů v Praze 1+KK a 2+KK, jejich podíl oproti dřívějšku roste.

"Menší byty, především pak 2+KK, jsou hojně využívané stále početnější skupinou singles a také mladými rodinami. Tyto dispozice jsou také ideální investiční příležitostí, zejména pak v době, kdy je ochrana před inflací a otázka zajištění do budoucna opět velice aktuální," sdělila Tomášková. 

Central Group patří mezi největší rezidenční stavitele v Česku, každý sedmý prodaný byt v Praze za posledních pět let pochází právě od tohoto developera.

Prodané byty v letech 2015-2020 podle společnosti Central Group dle dispozic 

1+KK 22,9 %
2+KK 38,4 %
3+KK 24,6 %
4+KK a větší 14,2 %
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Hurikán Ian má v USA stovky obětí, tisíce lidí čekají na záchranu, píší tamní média

Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Šéf České pošty Knap měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává

Generální ředitel České pošty Roman Knap, který měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává. Ministerstvo vnitro po dohodě s odborníky vypíše výběrové řízení v říjnu, výsledky by mělo mít do konce roku. Knap do té doby ve vedení státního podniku zůstane. Informace, které ve čtvrtek na webu zveřejnily Hospodářské noviny (HN), potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) HN potvrdil, že vláda nyní musí rozhodnout o tom, jaké služby bude Česká pošta provozovat, aby bylo možné udržet jejich financování. Nový ředitel má podle něj udělat z pošty, která podle něj není v dobré kondici, konkurenceschopnou firmu.

Vláda má o dalším směřování České pošty rozhodnout během podzimu Samotný proces transformace chce Rakušan nechat na generálním řediteli, který vzejde z výběrového řízení. Od původního záměru vypsat tendr už v létě upustil ministr po dohodě s experty.

"Odborníci nám tvrdili, že vypisovat řízení na takto exponovanou manažerskou funkci v letních měsících je úplný nesmysl. Podmínky budou zveřejněny 3. října a dokončeno bude určitě do konce tohoto roku," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy