Z Ruzyně odlétá 16 procent letadel se zpožděním

ČTK ČTK
25. 11. 2014 15:50
Podle statistik Letiště Václava Havla za uplynulých deset měsíců je průměrná délka zpoždění letů do devíti minut.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Z pražského ruzyňského letiště odlétá 16 procent letadel se zpožděním. V průměru je délka zpoždění do devíti minut, vyplývá ze statistik Letiště Václava Havla Praha za letošních prvních deset měsíců. Podle letiště se doba zpoždění postupně snižuje a klesá i podíl zpožděných letů.

"Velké procento zpožděných odletů do Prahy už přilétá zpožděných a nestihnou tento časový skluz během pobytu na letišti dohnat," řekla mluvčí letiště Eva Krejčí. Celkem jde o zhruba polovinu všech zpoždění.

Dalšími důvody, které shodně postihují 15 procent zpožděných letů, jsou zpoždění vzniklá při odbavení cestujících a zpoždění z technických důvodů.

Odškodnění za střet s ptákem?

Zpožděním letů se dnes zabýval i Ústavní soud, který řešil, zda mají cestující právo požadovat po dopravci odškodnění za zpoždění způsobené střetem letounu s ptákem. Ústavní soud vyhověl stížnosti společnosti Travel Service a nařídil opětovné projednání sporu o pětihodinové zpoždění u pražského obvodního soudu.

Nerozhodl ale, zda je dopravce za střet s ptákem odpovědný. Soudní dvůr EU dosud nepodal jasný výklad evropského nařízení o náhradách v podobných situacích, uvedl v odůvodnění Ústavní soud.

Zatímco u odletů letiště informace o zpoždění evidují a slouží jim jako podklady pro možná zlepšení, informace o zpoždění letadel při příletu neshromažďují.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy