Experti: Česko s uzavřenými hranicemi dlouho nevydrží. Potřebujeme cizí mozky i ruce

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
31. 3. 2020 6:09
Jak dlouho by měly zůstat české hranice uzavřeny a proč? A jaký dopad by na tuzemskou ekonomiku mělo, kdyby zůstaly uzavřené dlouhodoběji? On-line deník Aktuálně.cz oslovil odborníky z oblasti průmyslu, zemědělství, obchodu i cestovního ruchu, kteří nastínili, jakým směrem se české hospodářství kvůli koronaviru může vydat.
Foto: Reuters
  • Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) pro Českou televizi o víkendu uvedla, že má pro Česko připravený návrh s deficitem schodku státního rozpočtu ve výši 200 miliard korun, dosud plánovaných přitom bylo 40 miliard. Podle některých ekonomů je i to málo.

"Schodek se totiž bude pohybovat minimálně v pásmu od 200 do 300 miliard. Opravdu realistické je nyní předpokládat, že schodek se bude pohybovat kolem 250 miliard, v pesimistickém scénáři ovšem může převýšit i 300 miliard korun," uvedl například ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda.

Česká ekonomika podle něj pojede "na půl plynu" minimálně měsíc. "Některé sektory, například turistický ruch, přitom budou zasažené celoročně, i kdyby se nakrásně situace kolem šíření koronavirové nákazy ještě před polovinou dubna vyjasnila a ekonomika se do konce května vrátila víceméně do běžného provozu," doplňuje Kovanda.

  • Podle ekonoma Davida Marka ze společnosti Deloitte by letos česká ekonomika mohla klesnout o 10 procent. Propad by měl být podle něj doprovázen rychlým růstem počtu nezaměstnaných, poklesem inflace ke konci roku, propadem veřejných financí do deficitu přes pět procent HDP a také dvouciferným poklesem průmyslové výroby a dovozu i vývozu.

Podle Marka jde ale stále o ilustraci, opatření proti koronaviru totiž ještě neskončila. "Jakékoli nové prognózy jsou zatíženy enormní nejistotou vzhledem k tomu, že příčina, tedy šíření koronaviru a preventivní opatření, stále neodezněla," připomněl pro ČTK Marek.

Jak dlouho a do jaké míry zůstanou zavřeny státní hranice, jejichž znovuotevření je pro otevřenou českou ekonomiku klíčové, zůstává nadále nejasné. Toto rozhodnutí přitom bude mít na tuzemské hospodářství zásadní dopad.

  • Server Aktuálně.cz oslovil odborníky z různých odvětví s jednoduchým dotazem: Po jak dlouhou dobu by měly zůstat hranice zavřeny a jaký dopad na ekonomiku by mělo, kdyby bylo Česko odříznuté dlouhodoběji?
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Nejvyšší soud zamítl dovolání dědičky rodu Walderode, usiluje o navrácení majetku

Nejvyšší soud v restituční kauze Walderode dovolání dědičky rodu kvůli možnosti navrácení majetku zamítl, uvedl starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok). Turnov je účastníkem řízení. Rod usiluje o vrácení majetku od roku 1992, zatím neúspěšně. Nárok uplatňuje vdova po Karlovi des Fours Walderode Johanna Kammerlanderová.

S podrobným odůvodněním rozhodnutí Nejvyššího soudu zatím neměl starosta Turnova čas se seznámit, i tak ale jeho verdikt nepovažuje za definitivní uzavření této restituční kauzy. "Předpokládám, že se (Kammerlanderová) obrátí k Ústavnímu soudu," dodal Hocke.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Výdaje na bydlení stouply poprvé za poslední dekádu víc než příjmy, uvedli statistici

Výdaje na bydlení se loni domácnostem poprvé za posledních deset let zvedly rychleji než jejich čisté příjmy. V průměru se zvýšily o 10,4 procenta. Průměrná domácnost loni na jaře utratila měsíčně za bydlení 6820 korun, tedy asi 15 procent své čisté částky. Zatímco lidé ve vlastním domě či bytě vydali asi 12 procent čistého příjmu, lidé v nájmu 28 procent. Za růstem celkových výdajů na bydlení bylo hlavně zdražení energií. Výsledky na tiskové konferenci ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad.

Statistici mapují životní podmínky domácností každý rok na jaře. Loni se ptali 11 500 domácností. Do výdajových položek za bydlení zahrnuli nájemné či úhradu za užívání bytu, plyn, elektřinu, ústřední vytápění, teplou vodu, vodné a stočné, paliva i služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy