Nejprodávanějším tabletem světa zůstává iPad

Adam Fiala
22. 12. 2011 2:50
Statistiky International Data Corporation ukazují, že Apple má stále 61,5 % trhu
Foto: Ondřej Besperát

Celosvětové statistiky jsou jednoznačné. Tablety od Applu se drží na prvním místě, a iPady si tak uchovávají výrazný náskok před konkurencí. Oproti druhému čtvrtletí ovšem ztratily trochu dech a podíl na trhu spadl o necelá dvě procenta na 61,5 %. Za společností Apple se drží Samsung. Jeho Galaxy Taby všeho druhu utrhly 5,6 % trhu.

Na trh proniklo HP

Důležitý byl ovšem nástup nového subjektu, a to společnosti Hewlett-Packard a jejího TouchPadu. Celosvětově ho prodal HP přes devět set tisíc kusů, a s pěti procenty mu tak patří třetí místo. Vzhledem k tomu, že HP nakonec skončilo s vývojem tabletů, bude v příštích měsících spíš klesat. Do kategorie také pronikl Barnes & Noble. To když představili multimediální Nook Color. Prodali přes osm set tisíc kusů.

Vyhlídky posledního čtvrtletí

Daří se také tabletům od ASUSu, ty skončily na pátém místě s tržním podílem čtyř procent. Celkově však předpovědi ohledně prodejů byly vyšší než realita. Vzhledem k vánočním svátkům se však očekává, že poslední kvartál čísla vylepší. Výrazně by se to mohlo dotknout celkových prodejů tabletů s Androidem. Ke konci roku totiž ovládly obchody Kindle Fire od Amazonu a trochu i Nook Tablet B & N. Z třiceti dvou procent by se tak Android od Googlu mohl dostat na čtyřicet procent trhu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy