Nejprodávanějším tabletem světa zůstává iPad

Adam Fiala
22. 12. 2011 2:50
Statistiky International Data Corporation ukazují, že Apple má stále 61,5 % trhu
Foto: Ondřej Besperát

Celosvětové statistiky jsou jednoznačné. Tablety od Applu se drží na prvním místě, a iPady si tak uchovávají výrazný náskok před konkurencí. Oproti druhému čtvrtletí ovšem ztratily trochu dech a podíl na trhu spadl o necelá dvě procenta na 61,5 %. Za společností Apple se drží Samsung. Jeho Galaxy Taby všeho druhu utrhly 5,6 % trhu.

Na trh proniklo HP

Důležitý byl ovšem nástup nového subjektu, a to společnosti Hewlett-Packard a jejího TouchPadu. Celosvětově ho prodal HP přes devět set tisíc kusů, a s pěti procenty mu tak patří třetí místo. Vzhledem k tomu, že HP nakonec skončilo s vývojem tabletů, bude v příštích měsících spíš klesat. Do kategorie také pronikl Barnes & Noble. To když představili multimediální Nook Color. Prodali přes osm set tisíc kusů.

Vyhlídky posledního čtvrtletí

Daří se také tabletům od ASUSu, ty skončily na pátém místě s tržním podílem čtyř procent. Celkově však předpovědi ohledně prodejů byly vyšší než realita. Vzhledem k vánočním svátkům se však očekává, že poslední kvartál čísla vylepší. Výrazně by se to mohlo dotknout celkových prodejů tabletů s Androidem. Ke konci roku totiž ovládly obchody Kindle Fire od Amazonu a trochu i Nook Tablet B & N. Z třiceti dvou procent by se tak Android od Googlu mohl dostat na čtyřicet procent trhu.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy