Čtečky na vánočním trhu. Jakou vybrat?

Adam Fiala
25. 11. 2011 8:53
Vánoce za dveřmi, jedinec s pozitivním přístupem k novým technologiím nepohrdne dárkem v podobě čtečky e-knih. Jakou ale vybrat?
Foto: Amazon

Tablet, nebo čtečka? Tak bylo rozhodování nastaveno dřív. Nyní, když se začínají hranice smazávat, je to už jen otázka preferencí. Kdo chce čtečku, kterou plánuje použít primárně ke čtení elektronických knih, zvolí levnější modely přístrojů, které používají technologii elektronického inkoustu. Přístroj vydrží na jedno nabití dlouhou dobu a pro oči je mnohem příjemnější, skoro jako opravdový papír. Přístroje, které začaly používat jak barevnou, tak dotykovou obrazovku a jsou vybaveny operačním systémem, poskytují lehkou náhradu za plnohodnotný tablet. Cena je o poznání nižší, ovšem čtení nemusí být až tak pohodlné.

Nízkocenová kategorie

Amazon Kindle

Základní verze čtečky elektronických knih od Amazonu nabízí skutečně esenciální výbavu, když chcete vyhodit staré papírové knihy. Nyní se prodává už čtvrtá generace této čtečky. Amazon Kindle nemá problém se zobrazováním češtiny a díky uživatelsky příjemnému způsobu konvertování spousty podporovaných formátů není překážkou si na Kindlu spustit českou knihu. Prodává se kolem sto dolarů (dva a půl tisíce korun).

Alternativou je výrobek od společnosti Barnes & Noble pojmenovaný Simple Touch, v českých obchodech ovšem těžko dostupný. „Když se poprvé objevil počátkem roku, čtečka s dotykovou obrazovkou od Barnes & Noble se rychle stala naším oblíbencem. Zásluhu na tom má dobrý tvar i zajímavý doplněk umožňující sociální interakci. Navíc nyní srazili cenu dolů o čtyřicet dolarů a upgradem zvýšili životnost baterie a zlepšili zobrazovací schopnost." Bryan Heater, Engadget.com

Foto: Amazon.com

 

Střední cenová kategorie

Sony Reader

Sony se zapojilo do hry o úspěšnou čtečku e-knih už dávno, ale vedle Amazonu a Barnes & Noble se společnosti nedařilo dělat velké vlny. Lehká čtečka v sobě zahrnuje celý balík skvělých věcí - jednoduché zoomování, zabudovaný přístup k obsahu knihoven a bezplatný obsah v rámci služby Google Books. Bonusem je i zapisování poznámek dotykem a podpora multimediálních souborů, jako je hudba." Engadget.com

Alternativou je Kobo eReader Touch (pouze v zahraničí) a Amazon Kindle Touch, který je stejně jako Sony Reader dostupný v Čechách (snad jenom některé jeho speciální funkce se zde tolik nevyužijí). „Kindle byl poslední z velkých výrobců, který přišel s model zahrnujícím dotykovou obrazovku. Konečně je pryč klávesnice, která se zdála být mimo už na prvních modelech. Důraz je položen na proces čtení a okamžité potěšení z komfortního designu, který hodně získal s dotykovou obrazovkou." John C Abell, Wired.com

Foto: Engadget.com

 

Nejdražší modely

Nook Tablet

Čekali jste na prvním místě Kindle Fire? Nejnovější přírůstek v rodině knižních čteček má svá pozitiva, ale Nook od Barnes & Noble si podle serveru Engadget.com zaslouží větší pozornost. Přitom všechny modely v nejdražší kategorii zrazují svůj původ v čtečkách a přiklání se ke světu tabletům. „Barnes & Noble Nook Tablet sice nemá přístup k Android Marketu, nerozpozná Bluetooth, GPS, nezahrnuje kameru a klasický film si na něj nepořídíte, ale ve všem ostatním je plnohodnotný tablet s živoucí sedmipalcovou dotykovou obrazovkou, Wi-Fi, 16 GB místa a slotem pro SD kartu. Aplikace si seženete přes rozrůstající nabídku služby Nook Store."  David Carnoy, Cnet.com

V Čechách je však Amazon Kindle Fire snadněji k sehnání, a to za cenu do sedmi tisíc korun. Na serveru PCMag napsal Sascha Segan v recenzi: „První, snadno použitelný a dostupný tablet s menším displejem. Amazon Kindle Fire je revoluční. Někdy se ale projeví nedostatky: vleklá odezva, odlesk obrazovky a výrazně malá kapacita úložného prostoru. Ten vynahrazují pouze cloudy Amazonu, kde si může majitel věci uchovávat mimo tablet."

Foto: IBTIMES.COM

Pokud by někdo hledal inspiraci na vánoční dárek čistě v tuzemském prostředí, zjevilo se už pár výrobců, kteří prodávají „české čtečky". Uvozovky jsou na místě, protože hardware je zahraniční, jenom vnitřní vybavení je víc uzpůsobené českému prostředí. Společnost e-Reading přinesla během roku dva modely s technologií elektronického inkoustu, díky kterým je možné nakupovat české knihy přímo ze čtečky ze stejnojmenného portálu. Konkurenční subjekt na trhu s elektronickými knihami Wooky pak představil dvě verze čtečky právě v listopadu. Obě operují se systémem Android.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Slovinští házenkáři na ME porazili i Island a mají čtvrtou výhru

Překvapivě úspěšné tažení slovinských házenkářů evropským šampionátem nepřerušil ani Island, který jim na úvod druhé čtvrtfinálové skupiny podlehl 27:30. Osmý tým předloňského mistrovství Evropy vyhrál i čtvrtý zápas na turnaji a míří za postupem do semifinále. V něm byli Slovinci na Euru zatím jen jednou, když v roce 2004 na domácí půdě vybojovali stříbrné medaile.

Stoprocentní bilanci si drží také jeden z favoritů Norsko. Vicemistři světa porazili Maďarsko 36:29 a vedou tabulky před Slovinskem. Norové vedli po 18 minutách už 15:5. Sedmi góly se podílela na jasné výhře jejich hvězda Sander Sagosen.

Kromě Slovinců překvapují dál také portugalští házenkáři, kteří hrají na mistrovství Evropy po 14 letech. Spolupořadatele turnaje Švédy deklasovali 35:25 a obhájci stříbrných medailí jsou na pokraji vyřazení. Portugalci jsou v tabulce třetí.

Slovinské reprezentanty vede od úspěchu k úspěchu švédský trenér Ljubomir Vranjes, který mužstvo převzal teprve před měsícem. Šestačtyřicetiletý rodák z Göteborgu jako hráč získal tři evropské tituly a jedno světové zlato. V minulosti už trénoval srbskou a maďarskou reprezentaci. Nyní vede souběžně se slovinským výběrem švédský IFK Kristianstad. V základní skupině se svými svěřenci vyzrál i na národní tým své rodné země.

Mistrovství Evropy házenkářů:

Čtvrtfinálová skupina II (Malmö):

Slovinsko - Island 30:27 (15:14), Norsko - Maďarsko 36:29 (20:12), Portugalsko - Švédsko 35:25 (15:12).

Tabulka:

1. Norsko 2 2 0 0 70:57 4
2. Slovinsko 2 2 0 0 51:46 4
3. Portugalsko 2 1 0 1 63:59 2
4. Maďarsko 2 1 0 1 53:54 2
5. Island 2 0 0 2 45:54 0
6. Švédsko 2 0 0 2 44:56 0
Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Zemřel herec Derek Fowlds, tajemník ze série Jistě, pane ministře

Ve věku 82 let zemřel dnes britský herec Derek Fowlds, jehož v Čechách znali diváci zejména z televizních sitcomů Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. Podle serveru BBC zemřel dnes ráno v nemocnici v jihoanglickém městě Bath na zápal plic.

"Dnes odešel drahý kolega… Derek Fowlds byl opravdu milý člověk a fantastický herec… soustrast jeho rodině i přátelům, byl skutečná legenda," komentoval úmrtí na twitteru herec Larry Lamb.

Fowlds se narodil 2. září 1937 v Londýně. Hercem podle svých slov ani být nechtěl. "Chtěl jsem být fotbalista," vzpomněl ve své autobiografii z roku 2015. Když ale v jedné školní hře z jeviště uslyšel smích publika, rozhodl se pro herectví.

Fowlds začínal na divadle ve West Endu, od 60. let se objevil i v několika filmech, ale více se proslavil až rolí ministerského tajemníka Bernarda Woolleyho z kultovní satiry z osmdesátých let nazvané Jistě, pane ministře a další série Jistě, pane premiére.

Zdroj: ČTK
Další zprávy