Čtečky na vánočním trhu. Jakou vybrat?

Adam Fiala
25. 11. 2011 8:53
Vánoce za dveřmi, jedinec s pozitivním přístupem k novým technologiím nepohrdne dárkem v podobě čtečky e-knih. Jakou ale vybrat?
Foto: Amazon

Tablet, nebo čtečka? Tak bylo rozhodování nastaveno dřív. Nyní, když se začínají hranice smazávat, je to už jen otázka preferencí. Kdo chce čtečku, kterou plánuje použít primárně ke čtení elektronických knih, zvolí levnější modely přístrojů, které používají technologii elektronického inkoustu. Přístroj vydrží na jedno nabití dlouhou dobu a pro oči je mnohem příjemnější, skoro jako opravdový papír. Přístroje, které začaly používat jak barevnou, tak dotykovou obrazovku a jsou vybaveny operačním systémem, poskytují lehkou náhradu za plnohodnotný tablet. Cena je o poznání nižší, ovšem čtení nemusí být až tak pohodlné.

Nízkocenová kategorie

Amazon Kindle

Základní verze čtečky elektronických knih od Amazonu nabízí skutečně esenciální výbavu, když chcete vyhodit staré papírové knihy. Nyní se prodává už čtvrtá generace této čtečky. Amazon Kindle nemá problém se zobrazováním češtiny a díky uživatelsky příjemnému způsobu konvertování spousty podporovaných formátů není překážkou si na Kindlu spustit českou knihu. Prodává se kolem sto dolarů (dva a půl tisíce korun).

Alternativou je výrobek od společnosti Barnes & Noble pojmenovaný Simple Touch, v českých obchodech ovšem těžko dostupný. „Když se poprvé objevil počátkem roku, čtečka s dotykovou obrazovkou od Barnes & Noble se rychle stala naším oblíbencem. Zásluhu na tom má dobrý tvar i zajímavý doplněk umožňující sociální interakci. Navíc nyní srazili cenu dolů o čtyřicet dolarů a upgradem zvýšili životnost baterie a zlepšili zobrazovací schopnost." Bryan Heater, Engadget.com

Foto: Amazon.com

 

Střední cenová kategorie

Sony Reader

Sony se zapojilo do hry o úspěšnou čtečku e-knih už dávno, ale vedle Amazonu a Barnes & Noble se společnosti nedařilo dělat velké vlny. Lehká čtečka v sobě zahrnuje celý balík skvělých věcí - jednoduché zoomování, zabudovaný přístup k obsahu knihoven a bezplatný obsah v rámci služby Google Books. Bonusem je i zapisování poznámek dotykem a podpora multimediálních souborů, jako je hudba." Engadget.com

Alternativou je Kobo eReader Touch (pouze v zahraničí) a Amazon Kindle Touch, který je stejně jako Sony Reader dostupný v Čechách (snad jenom některé jeho speciální funkce se zde tolik nevyužijí). „Kindle byl poslední z velkých výrobců, který přišel s model zahrnujícím dotykovou obrazovku. Konečně je pryč klávesnice, která se zdála být mimo už na prvních modelech. Důraz je položen na proces čtení a okamžité potěšení z komfortního designu, který hodně získal s dotykovou obrazovkou." John C Abell, Wired.com

Foto: Engadget.com

 

Nejdražší modely

Nook Tablet

Čekali jste na prvním místě Kindle Fire? Nejnovější přírůstek v rodině knižních čteček má svá pozitiva, ale Nook od Barnes & Noble si podle serveru Engadget.com zaslouží větší pozornost. Přitom všechny modely v nejdražší kategorii zrazují svůj původ v čtečkách a přiklání se ke světu tabletům. „Barnes & Noble Nook Tablet sice nemá přístup k Android Marketu, nerozpozná Bluetooth, GPS, nezahrnuje kameru a klasický film si na něj nepořídíte, ale ve všem ostatním je plnohodnotný tablet s živoucí sedmipalcovou dotykovou obrazovkou, Wi-Fi, 16 GB místa a slotem pro SD kartu. Aplikace si seženete přes rozrůstající nabídku služby Nook Store."  David Carnoy, Cnet.com

V Čechách je však Amazon Kindle Fire snadněji k sehnání, a to za cenu do sedmi tisíc korun. Na serveru PCMag napsal Sascha Segan v recenzi: „První, snadno použitelný a dostupný tablet s menším displejem. Amazon Kindle Fire je revoluční. Někdy se ale projeví nedostatky: vleklá odezva, odlesk obrazovky a výrazně malá kapacita úložného prostoru. Ten vynahrazují pouze cloudy Amazonu, kde si může majitel věci uchovávat mimo tablet."

Foto: IBTIMES.COM

Pokud by někdo hledal inspiraci na vánoční dárek čistě v tuzemském prostředí, zjevilo se už pár výrobců, kteří prodávají „české čtečky". Uvozovky jsou na místě, protože hardware je zahraniční, jenom vnitřní vybavení je víc uzpůsobené českému prostředí. Společnost e-Reading přinesla během roku dva modely s technologií elektronického inkoustu, díky kterým je možné nakupovat české knihy přímo ze čtečky ze stejnojmenného portálu. Konkurenční subjekt na trhu s elektronickými knihami Wooky pak představil dvě verze čtečky právě v listopadu. Obě operují se systémem Android.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy