Známé skvosty impresionistů a moderních tvůrců šly pod kladívko

Známé skvosty impresionistů a moderních tvůrců šly pod kladívko
Picassova malba, na které ztvárnil svoji mladou múzu, se v londýnské aukční síni Sotheby´s vydražila za nečekaně vysokou cenu.
Četba se prodala za překvapivých 25 milionů liber, tedy za tři čtvrtě miliardy korun.
Obraz Pabla Picassa s názvem La Lecture (Četba, 1932) mezi Davidem (vlevo) a Batšebou (vpravo) od Marca Chagalla v aukční síni Sotheby´s.
Hotel L'arbois Sainte-Maxime od Davida Hockneyho.
Foto: Reuters
Reuters Reuters, Lucie Kalivodová
10. 2. 2011 13:50

Londýn - Londýnské aukční síně mají žně, v posledních dvou dnech se v metropoli dražila díla moderních a impresionistických tvůrců. Nejvíce pozornosti přitahoval obraz francouzského malíře Paula Gauguina z roku 1901. Jeho cena se odhaduje v přepočtu až na 300 milionů korun. Dílo obkroužilo řadu světových výstav, veřejnost ho naposledy viděla v roce 1989. Obraz se ale nakonec neprodal.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Guterres si zajistil druhé funkční období v pozici generálního tajemníka OSN

Valné shromáždění OSN zvolilo Antónia Guterrese generálním tajemníkem na další pětileté funkční období. Portugalský politik byl jediným kandidátem a svůj post nakonec obhájil, aniž museli vyslanci 193 členských zemí jednotlivě odevzdávat hlasy. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Guterres stojí v čele OSN od 1. ledna 2017 a jeho stávající mandát vyprší na konci letošního roku. Ve funkci generálního tajemníka by nyní mohl zůstat do konce roku 2026, kdy mu bude 77 let.

Rodáka z Lisabonu před vyvrcholením volby doporučila na druhý mandát 15členná Rada bezpečnosti OSN a Guterres už v pátek složil přísahu pro další funkční období. V březnovém dopise o své vizi na další roky jmenoval jako nejnaléhavější výzvy současnosti pandemii covidu-19, klimatické změny, znečištění ovzduší i oceánů, složité a zdánlivě nekonečné války i "prudce rostoucí nerovnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy