´Otevřené nebe´ rozproudí letecký průmysl

Dušan Klimeš
22. 3. 2007 13:01
Brusel - Dnes uzavřená dohoda mezi USA a Evropskou unií zlevní letenky přes Atlantik a otevře aeroliniím všechna letiště na obou stranách oceánu.
Letecký pohled na amsterdamské letiště Schiphol.
Letecký pohled na amsterdamské letiště Schiphol. | Foto: majesticmoose.net

Ministři dopravy členských států EU dnes odsouhlasili dohodu nazvanou "Otevřené nebe", kterou již dříve posvětily Spojené státy.

Aerolinky nyní budou moci létat z kteréhokoli města Evropy do jakéhokoli města USA a naopak.

Byznys letů přes Atlantický oceán, který každý rok vydělá osmnáct miliard dolarů, tak dostane zcela nový impulz.

V důsledku by uzavření dohody mohlo znamenat snížení cen letenek, mnohem větší konkurenci mezi dopravci a vytvoření až osmdesáti tisíc nových pracovních míst.

Většina letů mířících na Heathrow byla zrušena.
Většina letů mířících na Heathrow byla zrušena. | Foto: Reuters

Strach Evropanů

Přesto jsou kritici, kterým smlouva přijde výhodnější pro Spojené státy než pro Evropu.

Zatímco americké aerolinky získají neomezený přístup na letiště v EU, evropští dopravci nebudou mít stejnou volnost v rámci vnitrostátních linek v USA.

"Dohoda nezašla s liberalizací dostatečně daleko," říká dle BBC Paul Charles z britských aerolinek Virgin Atlantic.

Strach mají ale i British Airways. Již nyní je na londýnském letišti Heathrow "přeplněno" a největší dopravce Velké Británie má strach, že s rostoucí konkurencí přijde o přistávací kapacity, které nyní má.

Obletět Prahu je otázkou velmi krátkého okamžiku.
Obletět Prahu je otázkou velmi krátkého okamžiku. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Nezákonné dohody států

Zatím platí pouze bilaterální dohody jednotlivých států s USA. Osm z těchto dohod bylo dokonce napadeno u Evropského soudního dvora a ten je označil za protiprávní.

"Otevřené nebe" by tyto dohody mělo zcela nahradit a zvýšit dopravu na Atlantikem o 44 procent, tedy asi 26 milionů pasažérů, v nejbližších pěti letech.

Dohoda by měla začít platit již v říjnu tohoto roku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy